- Když je partner nevěrný - jak postupovat

28. června 2018 v 0:11 | Lena |  - Muž a Žena

Zjistíte-li, že je Vám partner nevěrný, je váš vztah skutečně ve velké krizi.

Abychom se vrátili zpět k formuli "dokud nás smrt nerozdělí": V tomto případě leží partnerství na jednotce intenzivní péče. Je sice možné, že se pomocí "nebeských lékařů" uzdraví, ale jenom za těch okolností, že si oba partneři uvědomí, jak vážná je situace a co je ve hře. Jinak jsou všechny oživovací pokusy nesmyslné. Často je situace velmi komplikovaná a působí na všechny oblasti života (děti, bydliště, práce, atd.) A bolest, kterou podvedený partner zakouší, je zpravidla srovnatelná s bolestí, kterou trpí mnozí těžce zranění lidé. Studie měly dokázat, že žalem z lásky mohou nastat takové škody, které se většinou označují jako "zlomené srdce", a které opravdu mohou vést až k fyzické smrti. (Lena - dovolím si poznámku, je skutečně pravdivé, že hluboce milující žena, muž, kteří byli takto zraněni mohou vážně onemocnět, onemocnění může vést až ke kolapsu organismu, jehož stav je poté neslučitelný se životem)


To, co se někdy ležérně nazývá třeba "milostné dobrodružství", určitě není jen tak nějaký přestupek a nedá se omluvit tím, že se to "stává i v nejlepších rodinách". A to nemluvíme o AIDS. Takový odskok se v partnerství podobá zemětřesení síly 9 na Richterově stupnici, v tom smyslu, že taková situace může zničit vztah, ale i celý život druhému partnerovi, dětem a dalším členům rodiny. Nám nejde o to, abychom zde někoho odsuzovali, míchali se do svobodné vůle druhých nebo se snažili vzbudit pocity viny. Někdy se tímto způsobem ukončí partnerství a do života nám vstoupí jiný, důležitý partner.

Každopádně by se mělo vážně prověřit, jestli se partneři ještě milují, jestli partnerství ještě může splňovat jejich potřeby, a co vlastně vedlo k oné jedné nebo více nevěrám. Vezměte si na pomoc svou pyramidu potřeb a hned uvidíte, v jaké jste životní situaci. Můžeme k tomu tématu uvést mnoho příkladů z naší praxe, ale my od toho na tomto místě upustíme, nechceme popisovat jednotlivé osudy. Situace každého člověka je jiná a Vás by měla zajímat jen ta vaše. Místo toho vysvětlíme sedm fází, které v takovýchto případech téměř vždycky probíhají:

Následující body jsou rozebrány níže:
Podvedený nebere na vědomí, co se stalo.
Bolest a rozpolcenost.
Hněv a vztek.
Stud a deprese.
Potřeba podpory.
Jít do konfliktu, akceptovat situaci nebo se rozejít.
Smutek, zpracování situace a učení se z ní.

► Nezávisle na délce vztahu a situaci, vždycky přijde zpráva o nevěře nečekaně. Často to vypadá, jako by člověk dostal ránu palicí do hlavy nebo kulku či nůž rovnou do srdce. První reakce je většinou nevěřící: "To není možné!"

► Celý tělesný režim utrží šok, který člověka úplně ochromí, takže není schopen dělat svoje každodenní povinnosti. Někteří lidé se skutečně začnou třást a vypovídá jim oběh. Nějakou chvíli trvá, než se šok překoná a člověku opravdu dojde, co se stalo. Možná nastane pocit otupělosti, než vypukne v plné síle bolest a zoufalství.

► Bolest je často tak velká, že člověk není schopen jít do práce, jíst, nebo myslet na něco jiného. Rozpolcenost nastává proto, že si podvedený na jednu stranu přeje být dál se svým partnerem, na druhé straně je to spojeno s nebezpečím, že to bude bolet ještě víc. Proto člověk v pudu sebezáchovy přechází k další fázi, v níž často nekonečně pláče - ze vzteku a proto, že to tak moc bolí.

► A vztek se nevztahuje jen na partnera, člověk má vztek i sám na sebe. Klade si otázky, proč, začíná o sobě pochybovat, má strach, že už ho nikdy nikdo nebude milovat. Jakmile se tato fáze překoná, začíná pracovat vůle přežít. Zlost, vztek, útok a obrana jsou typické průvodní jevy často docela drsných konfrontací s partnerem. Podle toho, jak tyto boje končí, podvedení se stydí nebo se cítí bezmocní a mohou se dostat až do deprese.

► Pokoušejí se najít v okruhu svých přátel a rodiny spojence, kteří by jim v této situaci mohli pomoci radou a skutkem.

► My vám doporučujeme raději najít si podporu některého léčitele. Kdyby se jednalo o nějaké poranění těla, také by jste se nenechali ošetřit od příbuzných či známých. Taková situace často přesahuje jejich možnosti a síly, a když si nakonec přece jenom s partnerem odpustíte, příbuzným a kamarádům je pak zatěžko partnerovi také odpustit a na celou věc zapomenout. (L - Výjimkou v tomto případě je samozřejmě Vám známá osoba, která je skutečně přirozeně moudrá a dokáže velmi dobře poradit i povzbudit. Takováto osoba dokáže leckdy pomoci více, než terapeut, psycholog, či vztahový poradce)

► Ve fázi konfrontací s partnerem Vám stejně nemůže nikdo pomoci. Nejdřív se uzdravte, než s ním povedete důležité hovory nebo než uděláte dalekosáhlá rozhodnutí. Nejdřív je důležité, aby jste nalezli rovnováhu a aby jste měli ve věcech jasno: O tom, co se stalo, o tom, jaká je vaše současná situace a jaká má být budoucnost, s partnerem nebo bez něho. Pokud budete dělat uspěchané závěry, můžete toho možná litovat. Nemyslete na pomstu, spíš se ve vlastním zájmu snažte dostat zpátky do energie Lásky.

► Je jedno, jak se rozhodnete, nebo jak se rozhodne partner, buďte si vědomi toho, že budete ještě nějaký čas truchlit, protože nic už nebude takové, jako dřív. Vy a váš partner se můžete ze situace mnoho naučit. V ideálním případě můžete uzdravit své nezpracované emoce.


Jako autor uvedena Eva-Maria Mora > Kvantová andělská láska 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Aktuální články

Reklama