- Samovzdělávání dětí - rozhovor s matkou dívenky, jež se učí v domácím prostředí

14. dubna 2018 v 0:10 | Přímý autor Lena |  - Nový Věk osobně

V dnešním soupisu představím maminku, jejíž dcerka se vzdělává doma a sama. Do školy dochází pouze na přezkoušení učební látky.

Paní Zdeňka spolu s dalšími osobami z iniciativy SvobodaUčení. cz se zasazuje o to, aby se děti mohly vzdělávat samy. Bez osnov, kontrol dle svého uvážení, svých preferencí a prostřednictvím zážitků.


Lena - Pokud bych k tomuto tématu měla vyjádřit svůj názor, osobně rozhodně nejsem přesvědčena, že všechny děti a rodiče jsou na takovýto styl učení připraveni. Pokud se ovšem jedná o dítě nadané, nebo samostatné, popřípadě "jiné", pak jsem spíše pro propojení vzdělávání klasické formy s formou svobodnějšího charakteru.

Znám nejen mladé lidi, kterým se vyloženě nechtělo učit, mám tím na mysli tzv. lemply, kteří se nyní vymlouvají, že je škola nebavila, jelikož jim nic nedávala a odvolávají se na to, že dnes se otevírají školy, které by jim vyhovovaly více, a do takovýchto vzdělávacích systémů by docházeli rádi. Samozřejmě, spoustu z nás škola v některých/mnoha ohledech nebavila, jelikož nedává dětem a studentům volný prostor a osnovy jsou v některých předmětech skutečně málo vzdušné, svobodné a hravé. Zde je však nutno rozdělit nadaného žáka/studenta, jehož prospěch může být zhoršen právě kvůli této nesvobodě osnov, a který by v jiném alternativnějším vzdělávacím systému prospíval naopak velmi dobře - od lenocha.

Vraťme se k paní Zdeňce. Pro svou dcerku upřednostnila domácí vzdělávání, jelikož dívenka se vyjádřila, že do školy chodit nechce a ona, jako maminka zmiňuje, že neviděla důvod, proč ji k tomu nutit.
Obsáhlý rozhovor s paní Zdeňkou, jehož forma může odpovědět na některé z otázek těch z Vás, jež se o toto téma zajímáte - jak v psané formě, tak prostřednictvím video reportáže je možno načíst >

Před odkazem na obsah rozmluvy ještě vkládám Rodovou školu > ♪♫♪
a školu Montessori > ♪♫♪
máte-li zájem

> A Zdeňka s dcerkou - v tomto případě zde nevkládám přímý odklik
https://magazin.aktualne.cz/skola-zivota-misto-lavic-dcera-nechtela-do-skoly-matka-ji-ta/r~37e9c2a0324b11e883510cc47ab5f122/?redirected=1523463092 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Aktuální články

Reklama