- Lidský mozek může obsáhnout až 11 dimenzí

13. října 2017 v 0:05 | Lena |  - Zajímavosti

Aby neurovědci nahlédli do struktury lidského mozku, použili klasickou větev matematiky zcela novým způsobem. Měli zjistit, že mozek je plný vícerozměrných geometrických struktur pracujících v rozsahu až 11 rozměrů.

My vědci jsme zvyklí přemýšlet o světě z 3-D perspektivy, takže to může znít trochu složité, ale výsledky této nové studie by mohly být dalším velkým krokem k pochopení struktury lidského mozku - nejsložitější struktury o které víme.
Tento nejnovější model mozku měl být vytvořen týmem výzkumníků z projektu Blue Brain, švýcarské výzkumné iniciativy věnované budování superpočítačů, poháněných rekonstrukcí lidského mozku. Zjistili, že skupiny neuronů se spojují s "cliky" a že počet neuronů v cliku by vedl k velikosti, jako geometrický objekt s velkým rozměrem (matematický rozměrný koncept, nikoliv časoprostorový).

Předpokládá se, že lidské mozky mají neuvěřitelnách 86 miliard neuronů s více spojeními z každého buňkového pásu v každém směru, čímž vytváří obrovskou celulární síť, která nám umožňuje schopnost myšlení a vědomí.


K provedení matematických testů použil tým podrobný model neokontexu, který tým Blue Brain Project zveřejnil před 2mi lety. O neokortexu se dí, že je nedávno vyvinutou součástí našeho mozku, která se podílí na některých našich vyšších funkcích, jako je poznávací a smyslové vnímání.
Po vytvoření matematického rámce a jeho testování na některých virtuálních podnětech tým také potvrdil jejich výsledky na skutečné mozkové zvířecí tkáni.
Dle výzkumníků poskytuje algebraická topologie matematické nástroje pro náročné detaily neuronové sítě, jak v detailním pohledu na úrovni jednotlivých neuronů, tak v širší míře struktury mozku jakožto celku.

Spojením těchto dvou úrovní vědci mohli rozpoznat geometrické struktury v mozku, které tvoří části pevně spojených neuronů (cliques) a prázdné prostory (dutiny) mezi nimi.
Tým ve studii zmiňuje: "Zjistili jsme pozoruhodně vysoký počet a rozmanitost vysoce rozměrných řízených "klepů" a dutin, které nebyly dříve vidět v neuronových sítích, buď biologické nebo umělé."
"Algebraická topologie je jako dalekohled a mikroskop současně," říká jeden z týmů, matematik K. Hess z EPFL.

Tyto dutiny se zdají být kriticky důležité pro funkci mozku. Když vědci testovali virtuální mozkovou tkáň, zjistili, že neurony na ni reagují velmi organizovaně.
"Je to jako kdyby mozek reagoval na podnět tím, že buduje, a pak zničil věž vícedimenzionálních bloků, počínaje tyčemi (1D), pak prkny (2D), potom kostkami (3D) a pak složitější geometrické tvary."

"Průběh činnosti v mozku se podobá vícerozměrnému písku, který se z písku materializuje a rozpadá se."
Tato zjištění poskytují nový pohled na to, jak mozek zpracovává informace.


Prameny + odkazy:
http://educateinspirechange.org/science-technology/scientists-
find-evidence-of-a-multidimensional-universe-inside-our-brain/
https://www.sciencealert.com/new-study-discovers-
your-brain-actually-works-in-up-to-11-dimensions
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Aktuální články

Reklama