- Nebezpečné užívání dámských vložek a tamponů

5. září 2017 v 0:11 | Lena |  - Žena, modeling jinak

Naše pokožka je v podstatě největším orgánem. Skrze ni nejen dýcháme, ale také můžeme absorbovat látky, které na ní ulpí, Je vysoce propustná, zvláště v okolí intimních míst, nemluvě o jejich nitru. Z toho důvodu by měl být kladen velký důraz na přísady používané v tamponech a hygienických vložkách.

Cestička toxinů do krve
Mnoho látek, které jsou v dlouhodobém kontaktu s pokožkou se nakonec dostanou i do krve a jejím prostřednictvím se dále dostává do celého těla. Proto je tak často zdůrazňováno: "Nedávejte na své tělo nic, co by jste za jiných okolností ani nesnědli."
Nanášení chemikálií na pokožku může být dokonce nebezpečnější než jejich pojídání. Když něco sníte, enzymy ve vašich slinách a žaludku je pomáhají rozložit a z těla odstranit.
Pokud však nanesete tyto látky na pokožku, jsou vstřebány přímo do krevního řečiště a následně do orgánů bez žádné dodatečné filtrace. Když se jim jednou podaří najít si cestu do vašeho těla, zvyknou se v něm postupem času akumulovat.


Sekce ženských hygienických produktů je z určitého hlediska možno brát, jako z části nebezpečnou. Žena během svého plodného života spotřebuje několik tisíc tamponů.
Hovoříme pouze o samotných tamponech. Mnohé ženy ještě užívají i nespočetné množství hygienických vložek i takzvané "intimky". Pokud má žena dítě, k tomu se pak přičtou i různé mateřské, či kojící podušky.

Obsah intimních hygienických produktů pro ženy
Andrea Donskis, údajná zakladatelka hnutí "Přírodně uvážlivý" a spoluzakladatelka školícího programu "Návod pro zdravý nákupní košík", ve svém článku odhaluje, jak těžké je dopátrat se informací o skutečném složení produktů ženské hygieny. Výrobci těchto produktů nejsou ochotni prozradit jejich složení, protože se oficiálně považují za "medicínské prostředky".
Když Andrea údajně telefonovala do jedné výrobní firmy a ptala se na složení jejich hygienických vložek, měla obdržet velmi strohou odpověď. Jediné, co jí představitel společnosti řekl bylo, že obsahují pěnu a patentovanou složku Infinicel - vysoce absorpční materiál, který je schopen zadržet 10ti násobek množství tekutiny jeho vlastní váhy.

Co se stane, pokud spálíte organickou versus konvenční vložku. 100% organická vložka hoří pomalu a čistě, nezanechávajíc téměř žádné významné pozůstatky. Naproti tomu vložka jiného typu se svými převážně nezveřejňovanými přísadami měla vytvořit velké množství černého kouře a hrubý popel. To naznačuje, že vložka může obsahovat dioxiny, syntetická vlákna a ropné přísady.

S našimi současnými vědomostmi o hazardní povaze plastů by toto, samo o sobě mělo být důvodem pro obavy.

Nebezpečné chemikálie (?)
Chemikálie používané při výrobě plastů, jako BPA a BPS mají narušovat embryonální vývoj a jsou také spojovány s chorobami srdce a rakovinou.
O ftalátech, které dodávají papírovým aplikátorům tamponů hladký povrch, jsou údajně známé jako narušitelé genové exprese. DEHP by mohlo vést k poškození vícero orgánů.
Hygienické vložky kromě plastů vyráběných z ropy mohou obsahovat i celou plejádu dalších potenciálně hazardních látek, například různé neutralizátory odéru a vůně.
Dále narušují přirozený průchod vzduchu a zachycují nadměrné teplo a vlhkost. To vytváří příhodné podmínky pro růst kvasinek a bakterií v oblasti intimních míst.

Cena, kterou ženy platí za "bílé" vložky a tampony (?)
Jako by toho nebylo dost, pro dosažení toho krásného bílého vzhledu musí být vlákna chemicky bělena. K tomuto účelu se nejčastěji užívá chlór, který může vytvářet extrémně toxický dioxin a další vedlejší produkty dezinfekce (DBP), jako například trihalometany.
Dioxin se údajně ukládá ve vaší tukové tkáni a dle zprávy Americké agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) neexistuje bezpečný limit vystavení se dioxinu.

Dioxiny mohou být odpovědné za:
Abnormální růst tkání v břišní dutině a reprodukčních orgánech
Abnormální růst buněk v celém těle
Potlačení imunitního systému
Narušování hormonálního a endokrinního systému

Stopová množství dioxinů ve vložkách a tamponech by neměla představovat zdravotní riziko.
Hnutí "Přírodně uvážlivý" však poznamenává:

Před 10ti lety se Karolína Maloney údajně snažila v americkém kongresu prosadit legislativu, která by požadovala provedení výzkumu o potenciálních rizicích přísad v produktech ženské osobní hygieny, včetně endometriózy, rakoviny děložního čípku a rakoviny prsu. Bohužel, zákon nebyl přijat a také se nezdá, že by podobný výzkum byl někdy proveden.

Absorbování geneticky modifikovaných organismů přes tampony?
Andrea při výzkumu během psaní knihy Label Lessons měla objevit řadu dalších šokujících faktů o potenciálních rizicích tampónů a hygienických vložek. Kupříkladu >

Pesticidy
Konvenční tampony mají obsahovat pesticidy. Pěstování bavlny zabírá jen 2,4 procenta světové zemědělské půdy, ale až neuvěřitelné 2 miliardy dolarů se vynakládá na její postřikování.

Toxické látky
Tampony a hygienické vložky s neutralizátorem pachů a přidanými vůněmi mají rovněž obsahovat chemickou polévku s umělými barvivy, polyesterem, lepidly, polyethylenem (PET), polypropylenem, propylen glykolem (PEG). Uvedené látky jsou podezřívány z narušování hormonální rovnováhy, způsobující rakovinu, porodní defekty, vysoušení sliznic a neplodnost.

Geneticky modifikované organismy
Konvenční tampóny nejpravděpodobněji obsahují geneticky modifikované organismy (GMO). Dle Amerického ministerstva zemědělství až 94% veškeré pěstované bavlny v USA je geneticky modifikovaná. Ostatní země USA v tomto směru pravidelně dohánějí, hlavně ty rozvojové, odkud pochází i většina bavlny pro Evropu.
Andrea se ptá: "Je vkládání geneticky modifikované bavlny do vašich útrob něco jiného, než její konzumace?" Podle toho, co víme, to může být dokonce ještě horší, když si uvědomíme, jak propustné jsou sliznice v těchto ženských místech. Odtud se toxiny do krve vstřebávají velmi snadno.

Toxický šok
Je důležité pamatovat na to, že tampóny mohou vytvářet příhodné prostředí pro množení bakterií. Mikroskopické ranky na tkáních při zavádění a vyjímání tamponů mají potenciál umožnit bakteriím jejich vstup a akumulaci.
Jedním ze známých rizik požívání tamponů je takzvaný Toxický šokový syndrom (TŠS), zapříčiňovaný buďto jedovatými toxiny ze stafylokoka Aureus nebo stafylokoka skupiny A. Toto onemocnění může být dokonce život ohrožující, proto je důležité rozpoznat jeho příznaky a symptomy.
V případě, že se u Vás vyskytnou kterékoliv z následujících příznaků během používání tamponů, neváhejte vyhledat zdravotní pomoc:

Náhlá vysoká horečka
Nízký krevní tlak
Svalová bolest
Zvracení
Křeče
Zarudnutí očí, úst nebo hrdla
Průjmy
Svědění na palcích nohou, nebo chodidlech

Pokud se používání konvenčních tamponů a vložek nemůžete vyhnout, tak pro minimalizaci rizik alespoň dodržujte následující zásady:
Vyhýbejte se super absorpčním tampónům. Vyberte si ty, které mají nejnižší absorpční míru pro zadržování tekutin. Střídejte užívání tamponů s intimkami nebo mini vložkami během menstruace. Nikdy si nenechávejte tampon na noc. Namísto toho používejte hygienické vložky. Měňte tampony minimálně každé 2-4 hodiny. Při zavádění postupujte opatrně. Snažte se, abyste si nepoškrábali sliznice (nepoužívejte aplikátory z plastu). Mezi periodami tampony nepoužívejte.

Mnoho dnešních produktů pro ženskou hygienu je spíše vyrobeno z umělého hedvábí (rayon), viskózy, celulózy ze dřeva a buničiny, než z bavlny.
Umělé hedvábí a viskóza mají být potenciálně nebezpečné pro vysokou absorpční schopnost jejich vláken, jelikož když se tyto vlákna použijí do tamponů, pak se snadno zachytí na vnitřních stěnách a sliznicích. Po vyjmutí tamponů uvolněná vlákna zůstávají uvnitř a má zvyšovat riziko toxického šokového syndromu (TŠS).Článek zde byl vložen pouze pro zajímavost, k zamyšlení. Vysoké
nebezpečí užívání dámských hygienických potřeb uvedených v soupisu
nemusí být zcela přesné, každopádně není od věci být obezřetný.


 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Aktuální články

Reklama