- Chlamydia pneumoniae > osobní zkušenost s léčbou, útrapy pacienta /3/

Pondělí v 0:05 | Lena |  - Zdraví A-Z

1. ČÁST TÉTO SÉRIE > ♪♫♪

PACIENT PODROBNĚJI O SVÝCH PROBLÉMECH S CHLAMYDIÍ PNEUMONIAE (CPN) A JEJÍ LÉČBĚ

Jak může dojít k nákaze?
Velice snadno. Podle některých studií je promořenost dospělé populace až 60-80%. Chlamydia pneumoniae (CPN) se přenáší kapénkovou infekcí (kašláním, kýcháním a není sexuálně přenosná) a tudíž ji lze chytit kdekoliv. V metru, tramvaji, kině, na místech s vysokou koncetrací lidí, při kontaktu s nakaženou osobou. Nicméně téměř všichni se jednou či vícekrát s CPN setkají a prodělají infekci. Většinou se projeví kašlem, který časem odezní.

Projevy CPN
Problém nastává v okamžiku, kdy je imunitní systém oslaben a nedokáže infekci zlikvidovat. V ten moment infekce přejde do chronického stádia, šíří se po těle a napadá další orgány, tkáně a dokonce imunitní buňky (makrofágy, neutrofyly), kterými je nesena krevním řečištěm. Projevem v prvnotní fázi jsou: bronchitida (zánět průdušek), pneumonie (zápal plic), sinusitida (zánět vedlejších dutin nosních), laryngidita (zánět hrtanu) a další. Podrobněji ►zde◄. Později se mohou přidat další symptomy z nich jsou nejčastější bolesti kloubů, obratlů, šlach, svalů, zubů, pálení očí, mlhavé a špatné vidění, kožní problémy, respirační obtíže, únava, spavost, žaludeční nevolnost, srdeční arytmie, zvýšená teplota a další. Existují také případy osob, kteří jsou infikování a přitom jsou asymptomatičtí (bez příznaků).
Pro názornost zde uvádím schéma Dr. Charlese W. Strattona z Vanderbilt University, Nashville, Tennessee, USA (převzato a přeloženo z ►www.cpnhelp.org◄). O tomto pánovi ještě bude řeč.
Konkrétně v mém případě začalo onemocnění úpornými bolestmi v krku, opakovanými infekty horních a dolních cest dýchacích, záněty dutin. Následně se přidaly další, chronická únava, vyčerpanost až schvácenost, neurologické problémy (bolesti hlavy, mlhavé vidění, závratě, stavy opilosti, výpadky zorného pole), bolesti břicha, pocit na zvracení aj.

Existuje očkování?
Ne a v dohledné době zřejmě nebude. (píše se rok 2007)

Jak se chlamydie diagnostikují
Druhově a rodově specifické otestování na chlamydie se provádí krevními testy společně s testováním moče, výtěrů a výplachů z krku, nosu, očních spojivek, stěrů z kůže a sliznice.
Sérologická diagnostika chlamydiových infekcí je možná jednak přímo (průkazem antigenu), jednak nepřímo průkazem protilátek v séru či jiných biologických materiálech. Používají tyto druhy testů: komplement-fixační reakce (KFR), nepřímý mikroimunofluorescenční test (MIFT-velice nepřesný) a imunoenzymatické metody (především ELISA - Enzyme Linked Immunosorbent Assay) a metoda PCR (nejcitlivější a nejpřesnější test).

Co znamenají hodnoty ve výsledcích testů
Pro lepší orientaci zde uvádím tabulku s křížkovým hodnocení jednotlivých titrů IgM, IgA, IgG:
K tabulce jen doplním, že testy nemusí být dostatečně citlivé a že úroveň protilátek (IgG, IgA, IgM) NEODPOVÍDÁ úrovni problémů konkrétní infikované osoby. Tzn. že člověk s naměřenými nízkými hodnotami může mít obrovské zdravotní obtíže a naopak.

Jak probíhá léčba?
Ehm.. léčba? Jestli myslíte, že Vám zkostnatělý arogantní a byrokratický systém českého zdravotnictví pomůže vyléčit tuto těžkou chorobu, tak se rychle probuďte. Výzkum týkající se této nebezpečné a dá se říci, že i vysoce inteligentní bakterie v ČR neprobíhá a léčí se (pokud tedy Vás lékař neodbyde slovy, že to stejně mají všichni a že Vás léčit nebude) podle dvacet let starých metod stylem podávání jednoho druhu silných antibiotik (většinou makrolidu, nebo tetracyklinu) na dobu dvou až třech týdnů.

TATO LÉČBA NENÍ DOSTAČUJÍCÍ A NEFUNGUJE !!!

Jedny antibiotika (ATB) sice můžou zlikvidovat podstatnou část těchto bakterií, ale nemůžou chlamydie úplně z těla "vymlátit". Tzn. že infikované osobě se po léčbě může ulevit a i protilátky při novém otestování můžou klesnout, ale po čase se bakterie znovu pomnoží a potíže se vrátí a nebo nemusí stoupnout vůbec a potíže se stejně objeví. Kombinací je několik. Testy jsou pak tzn. "falešně negativní". A takhle to jde pořád dokola....
V tom horším případě je léčba pouze symptomatická bez odpovídajícího léčebného efektu, většinou s recidivou potíží. Lékaři přisuzují tyto potíže většinou změnám na páteři, stresu, psychice, někdy také nedostatku hořčíku, u starších lidí biologickému stáří. Mnohdy navíc lékaři, když nic u pacienta nezjistí, což se stává často, tvrdí i lidem s krutými potížemi, že jim nic není a problémy si pouze namlouvají a posílají na psychiatrii (hypochondrizace pacientů). To je tragický, nezodpovědný a nehumánní přístup našeho zdravotnictví k takto krutě postiženým lidem (►viz. výroky lékařů◄).
I já absolvoval "kolečko" po různých vyšetřeních typu magnetická rezonance, EEG vyšetření, VEP (oční vyšetření), neurologie, RTG, alergologické a imunologické vyšetření, masáže, odběry, injekce, rekonvalescence a vše dopadlo v pořádku.

Tak to už přeháníš. Jak se má podle tebe CPN léčit?
Ne nepřeháním. V současné době je české zdravotnictví v rozkladu a je pekelně zadlužené. Důvodem, kromě spousty jiných problémů, je nárůst nemocných, špatná diagnostika jejich onemocnění a léčba samotná. Místo léčby příčiny onemocnění se pouze tlumí symptomy a tím se vynakládá obrovské množství finančních prostředků. Dalo by se to jednodušše parafrázovat: "Je něco shnilého ve zdravotnictví českém..."
Léčba existuje, a to díky výzkumu chlamydií, kterým se zabývá ►Dr. Charles W. Stratton, Dr. William M. Mitchell◄ a jejich tým v laboratoři ►Vanderbiltské univerzitě◄, Nashville, Tennessee, USA. Výsledky jejich výzkumu jsou patentované jako ►US Patent 6838552◄. V patentech je vše, co potřebuje lékař vědět o tom, aby pochopil chlamydiový cyklus a vliv jednotlivých antibiotik. V tabulce č. 10 jsou uvedené mnohé kombinace antibiotik na kryptickou fázi CPN, z nichž jen některá se jeví jako účinná. Tabulka č. 11 uvádí přehled reakcí pacinetů na kombinovanou antibiotickou léčbu. Tento patent je výsledkem dlouholetého výzkumu a je na něm postavena celá Wheldonova léčba doplněná jeho vlastní zkušeností s tímto onemocněním a jeho pozorováním.
Tento výzkum samozřejmě čeští lékaři neznají, jelikož je to zřejmě nezajímá a nebo to prostě ignorují. Jen málo z nich absolvuje zahraniční semináře a stáže. Problém je zřejmě také v neznalosti cizích jazyků.

Kdo je Wheldon a co je zač ta léčba, o které se tu zmiňuješ?
Dr. David Wheldon◄ je britský lékař-mikrobiolog, spisovatel, básník. Společně s Dr. Strattonem spolupracuje a publikovali ►studii o RS◄ (roztroušené skleróze) a roli chlamydie pneumoniae v tomto onemocnění.
Manželce Dr. Wheldona Sarah lékaři v roce 2003 diagnostikovali RS, avšak onemocnění ji již pravděpodobně provázelo od roku 1989. Provázeli jí infekce horních cest dýchacích, astma, neurologické poruchy (závratě, mentální mlha, spavost, únava) a další. Dle lékařů onemocnění vstoupilo do druhé progresivní fáze, na kterou neexistuje účinná léčba, a že choroba bude mít svůj obvyklý průběh. I sám Wheldon onemocněl CPN (příběh DW v ►ANJ, ČJ◄) a z profese lékařského mikrobiologa nastavil sobě i Sarah tento režim:

Dávkování antibiotik je následující:

DOXYCYCLIN 200mg 1x denně
AZITROMYCIN 250mg tři dny v týdnu (Po, St, Pá) alternativou je ROXITROMYCIN 300mg 1x denně
Po dvou až třech měsících se přidává MENTRONIDAZOL 400mg 3x denně alternativou je TINIDAZOL 500mg 2x denně (jedná se o třítýdenní cyklus perorálně přerušované aplikace).

Doba kontinuální léčby musí být řádově jeden rok. To je velmi důležité, protože je velmi obtížné odstranit mikroorganismy z některých typů buněk.
Vedle antibiotik se současně musí užívat kombinavané potravinové doplňky s antioxidanty, které eliminují toxiny (volné radikály). Zde je hrubý seznam doplňků: laktobacily (obnova střevní mikroflóry při působení antibiotik), vitamín C, vitamín D, vitamín E, vitamín B6, vitamín B12, NAC (N-Acetyl Cystein), Acetyl L-Carnitine, Kyselina listová, Kyselina Alfa Lipoová, Coenzym Q10, Selen, Vápník, Hořčík, Zinek a další.
Toto schéma je nazýváno protokolem Dr. Wheldona a je dostupné v plném znění přímo na jeho ►webových stránkách◄ (v anglickém jazyce) a na webu ►www.chlamydie.info◄ (v českém překladu ►zde◄).
Tento dokument vznikl víceméně na přání Sarah, která jakožto i Wheldon empirickou léčbu absolvovala. Nyní se oba plně uzdravili. Tato léčba je účinná jak na chlamydie pneumoniae, tak na chlamydie trachomatis i borelie.

Cpát do sebe rok a více antibiotika? Není to sebezabití?
Ne není. Léčba je pozvolná a antibiotika se podávají v malých dávkách. Jak je tu už uvedeno, tak během léčby se samozřejmě více užívají laktobacily a také se doporučuje konzumovat probiotické výrobky. A navíc jiná známá léčba nefunguje. Chlamydie je bakterie a je citlivá na kombinovanou antibiotickou léčbu makrolidy a tetracykliny.

Proč se užívá trojkombinace antibiotik?
Chlamydie se infekci v organismu vyskytuje v třech fázích:
Jako elementární tělísko (EB - elementary body), dále jako retikulární tělísko (RB - reticular body) a také jako kryptická forma.
EB se nereplikuje, nemetabolizuje, přichytí se k povrchu buňky a pronikne do ní. EB tělíska hynou díky NACu (N-Acetyl Cysteine) a také amoxicilinu.
RB je v podstatě v buňce transformované EB. Metabolizuje a krade energii hostitelské buňce. Buňka následně umírá. RB tělíska jsou citlivé na dvojkombinaci antibiotik a to doxycyclinu a azitromycinu (nebo roxitromycinu).
Kryptická forma chlamydie je RB tělísko "zahnané do kouta" dvojicí již zmíněných antibiotik. Spí v buňce, čeká a připravuje protiútok. Tuto formu zabíjí třetí antibiotikum metronidazol (nebo tinidazol).

Uzdravený Wheldon a jeho manželka je málo. Nějací další?
Zde◄ jsou uvedeny zahraniční příběhy nemocných CPN léčících se dle protokolu.. V ČR nemocní, sdružující se na ►www.chlamydie.info◄, svou léčbu teprve absolvují, ale pár z nich již úspěšně finišuje.

Vyléčím se po roce, či déle i s rodinou. A co když mne někdo znovu nakazí? Jedu v tom dál? Jak toto funguje?
Zatím nebylo ověřeno, zda vyléčením získává člověk imunitu, ale Wheldon to často u svých pacientů pozoruje. Každopádně nejlepší ochranou proti reinfekci (znovunakažení) je NAC (N-Acetyl Cysteine), který likviduje elementární tělíska (choroboplodné zárodky) CPN dřív než můžou při vdechnutí znovu infikovat. Užívá se během celé léčby a dávky se postupně zvyšují.
NAC nejen že zabíjí elementární tělíska, ale i podporuje a chrání játra proti toxicitě. V lékárnách je dostupný jako rozpustný (šumák) pod názvem ACC Long 600, NAC AL 600 či Mucobene.

Závěrem
Bylo by načase, aby se problematickou chlamydiových infekcí začalo české zdravotnictví seriózně zabývat a aby byly metody léčby důkladně klinicky ověřeny.

Poznámka:
V textu se mohou objevit menší nepřesnosti, ale upozorňuji, že tento článek je pouhým shrnutím a mým i názorem jiných osob na problematiku CPN onemocnění.
Pro více fundovaných infomací doporučuji navštívit web
www.chlamydie.info (dceřinou českou mutaci webových stránek www.cpnhelp.org, prostudovat publikované články, diskuze registrovaných uživatelů, příp. s nimi podiskutovat. Určitě Vám vyjdou vstříc a dovíte se více.


Odkazy a informace z nich čerpané:

www.chlamydie.info
www.cpnhelp.org
www.davidwheldon.co.uk
www.vanderbilt.edu
www.freepatentsonline.com
www.szu.cz/cem/nrl/chlam_info.htm
www.genoservis.cz/chlamydie.doc 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Aktuální články

Reklama