- Kočka rasy Ragdoll > fantastické stvoření - felinoterapie

30. března 2017 v 15:25 | Přímý autor Lena |  - Řeč zvířat osobně
Jakožto známá milovnice všeho co štěká, mňouká, řehtá, píská a dalších různých zvuků vydávajících tvorů jsem byla pozvána k lidem, jež se zabývají chovem koček plemene Ragdoll.
Tváří v tvář jsem měla tu čest setkat se s několika čičinkovskými rasami, tato byla premiérou. Ihned ve dveřích jsem byla uvítána krásnou kočičí dámou, za níž se postupně přibatolila čtyři bílá, chlupatá klubíčka. Našlapovala velmi něžně, jakoby se vznášela milimetr nad zemí.


Na Ragdolkách je zajímavé, že koťátka jsou vždy bílá a jejich konečné zabarvení se vytváří postupně. Citlivé oko pozorovatele, nebo zkušeného chovatele však již v této etapě dokáže vytipovat budoucí zabarvení každého jedince. Variet tohoto plemene je mnoho a všechny jsou krásné. V kotěcím věku je srst delší, a postupem času nabývá hustoty. Do konečné podoby se srst dostane zhruba ve třetím-čtvrtém roce života.

Již v prvních chvílích pozorování chování kočky a jejích potomků jsem k povaze tohoto plemene zahořela velkými sympatiemi. Jemnost, jakou kočka vykazuje je ohromující a mi velmi blízká. Pokud tuto krásku vezmete do rukou a manipulujete s ní, absolutně se uvolní a je vláčná, jako hadrová panenka, zcela se Vám "oddá". Dle této vlastnosti je odvozen i její název. U kočky tohoto plemene je zajímavé, že lidského společníka, s nímž sdílí domácnost následuje, jako pejsek. Kam se mihne, tam kráčí za ním, jakoby jej hlídala. S tímto rysem chování jsem se setkala i u Britek, i když v menší míře. Ragdollku je také možno, jako jedno z mála plemen bez obav zapnout na vodítko. Rovněž ráda aportuje. Z oních důvodů jsou tyto kočky někdy nazývány kočkopsy. Osobně mám ovšem k vodítkům a obojkům pro jakékoli zvíře jistý názor, určitě nemusím prezentovat.S chovatelem jsme na téma jeho koček živě konverzovali a po určitém čase a svém vyhodnocení, že přivykly mé přítomnosti jsem opatrně brala do rukou jedno kotě po druhém a seznamovala se s jejich osobnostmi. Každá kočička, tak jako my lidé má mimo základního vzorce i charakteristickou povahu a temperament, každé je originální a osobité. Srst těchto koťátek byla hebká, jako labutěnka. Tři z koťat se nechala mazlit, ale po určité chvíli každé z nich odskočilo na zem, jelikož byla svou pozorností plně zabrána do hry. Čtvrté bylo mnohem kontaktnější.
Hovořila jsem na ně a něžně jej hladila. Šlo o kocourka, jednoho ze tří tohoto vrhu. Jeho odezva byla fantastická. Díval se na mne, usmíval se a vysílal krásnou, radostnou energii. To mne absolutně dostalo. Kdo zažil, ví o čem hovořím. Mezi námi probíhala komunikace na úrovni, kde jsou slova zbytečnou překážkou. Kocourek nádherně a tiše předl. Svými malými tlapičkami si bral mou dlaň a hrál si s ní. Lituji, že jsem nepořídila fotografie těchto okamžiků, ale byly tak vyjímečné, že jsem v tu chvíli zapomněla na celý svět. Jsem si téměř jista, že kdyby koťátka nebyla zadána, tento exemplář bych si jistojistě odnesla domů a již nikdy jej od sebe nepustila.

Sledovat tato malá klubíčka při hře je velice fascinující. Musím říci, že kočka této rasy má od ostatních, které jsem doposud poznala něco navíc. Koťata při hraní a běžném prožívání dne vykazují neuvěřitelnou jemnost pohybu a něžný půvab, které jsem doposud u žádné kočky neshledala v takovém rozsahu. Při hře s člověkem nevykazují divokost, jako kupříkladu kočka klasická, evropská domácí, pro kterou je přirozené u hraní kousat a škrábat, u ní jde o nácvik mladé šelmy žijící v přírodě. Ragdollka si hraje stejným způsobem, ovšem nekouše, ani nevytahuje drápky a je velmi něžná. Vaši ruku si bere mezi pacičky a Vy na své kůži vnímáte její měkké polštářky a cítíte se při tom, jako její nejlepší kamarád.

Ragdollka i v dospělosti zůstává u vybraných, vznešených způsobů. Spíše ustoupí, neútočí. Ovšem v krajních případech si je vědoma své síly a dokáže se bránit. Dle mého názoru - královna mezi kočkami. Kultivovaná dáma, k jejímuž chování zahoříte hlubokou úctou a Láskou na věky.
Toto plemeno bych přirovnala k Andělům. Při kontaktu jsem měla pocit, jako by zde ony kočky byly zaslány vyššími sférami na objednávku pro osoby, jejichž vibrace ladí na vyšších tónech. Domácí kočka je báječná, ovšem její chování je přeci jen v některých ohledech hrubší. Tento Anděl zabalený do hebkého kožíšku je dle mne skutečným darem. Rozhodně jej doporučuji zejména lidem indigo-křišťálovým-duhovým, tedy lidem, kteří si s tímto plemenem budou velmi dobře rozumět. Je zde souznění. Ragdollka je novým druhem kočky, která se objevila zhruba v 60tých letech minulého století. Zhruba v této době se lidé indigo ad., tedy lidé s jinými vlastnostmi započli pomalinku objevovat/rodit ve větší míře. Vidím zde souvislost. Ragdollku také doporučuji do rodin, kde partnerům nebylo dáno mít děti. Tento kočičí Anděl Vám přinese radost do života. Rovněž k dětem je pro svou senzitivitu velmi vhodná, stejně jako společník ke starším lidem. Co se týče felinoterapie, neznám vhodnější plemeno.

> Felinoterapie využívá pozitivního působení kontaktu člověka s kočkou, poskytuje podněty k uzdravení, při stabilizaci organismu zatíženém stresem, závislostí.
Přítomnost kočky rovněž velice příznivě působí při odbourávání pocitu samoty.
Člověk se díky kontaktu může naučit respektovat zvířata a skrze toto následně i lidi a jejich pravidla.
Tato terapie může pomoci při zmírnění problémového chování, důsledků postižení formou nepřijímání sama sebe, může napomoci i při obnovení komunikace s okolím a vzbuzení zájmu o navazování kontaktů s ostatními. Vzniká NAPOJENÍ.
Přehlédnout nelze ani příznivé účinky při snižování krevního tlaku, u psychosomatických obtíží a pocitů úzkosti.


Lena


 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Aktuální články

Reklama