- Mák > významný zdroj vápníku - použití

12. února 2017 v 12:34 | Lena |  - Zdraví z přírody
Máte rádi mák? Jste tedy mými sympatizanty. Obsahuje příjemný a našemu tělu prospěšný poměr minerálních látek, vitamínů. Potřebujete doplnit vápník? Sáhněte po máku. Ano, není již tak kvalitní, jak býval v dobách mého dětství, ale přesto nám jeho konzumace může prospět. Zejména, chcete-li mít v pořádku celý systém organismu, nezávisle na věku, zabránit, nebo oddálit vzniku osteoporózy. Ženy v období menopauzy bezesporu také ocení.

Než si řekneme, jaký význam má mák a jeho složky na zdraví našeho těla i kůže, nahlédněme do jeho jádra: Dle archeologických nálezů má být řečeno, že mák se na území Evropy měl vyskytovat již v mladší době kamenné. Jeho pole působnosti se postupně rozšiřovalo přes Asii směrem do Číny. Dnešní mák setý je tedy pravděpodobně potomkem divokého máku štětinatého. Ve větší míře a cíleně se měl začít pěstovat již před 8000 lety. U nás v České republice se pěstoval na větších plochách, až normy EU měly snížit jeho produkci na minimum a na zemědělských plochách se místo máku vzňala žlutá barva, která náleží květům řepky.

Konzumace máku je v některých zemích EU zakázána. Vzhledem k tomu, že typ máku, tzv. Mák Opiový se využíval k nelegální výrobě drog, zejména opia, získával se z něj i papaverin, kodein a morfium, což jsou složky, kterých má být dodnes užíváno ve farmaceutickém průmyslu. Slovo opium je odvozeno z řeckého "opion" což v překladu znamená maková šťáva. Jde o snad jednu z prvních historicky známých narkotických drog, která je odvozena od máku orientálního Papaver somniferum. První historický dokument s popisem šťávy z makovic se má nacházet již ve starém sumerské textu a pochází z období cca 4000 let před Kristem. Opium mělo být úspěšným obchodním artiklem za dob Peršanů. V egyptských pyramidách se objevily nádoby s elixíry zapomnění na bázi opia.

Při konzumaci makového mléka, či makového oleje Vám podle odborníků nemá hrozit ani závislost ani opiová euforie. Samozřejmě tak, jako všude, i zde je nutno přihlížet k Zákonu míry, který jsem si dovolila vytvořit během života a nic nepřehánět. Opium obsahují nezralé makovičky.


Jaké látky mák setý, tedy ten "bezpečný" obsahuje v olejových složkách cca

- Nasycené, mono nenasycené i vícenásobné nenasycené kyseliny (Omega-3)
- 100 g makového oleje obsahuje 1400 mg vápníku
- Fosfor, železo, zinek
- Vitamíny B1 a B12
- Fytosteróny
- Tokoferol

Makový olej pomáhá při problémech, jako jsou:
- Nepravidelný srdeční rytmus
- Angína pectoris
- Migréna
- Neuropatie
- Chronická únava
- Revmatická onemocnění
- osteoporóza
- Anémie
- Křeče

Kojení a těhotenství:
Makový olej dodává kalcium, fosfor, železo a zinek, které během tohoto
náročného období tělo ženy nejvíce potřebuje.

Stresové podmínky:
Psychická námaha, fyzická vyčerpanost, emotivní zátěž, podrážděnost, verbální duel, konfliktní situace, rodinné problémy a jejich vliv na psychiku člověka se dají účinně zmírnit použitím makového oleje.

Užívání:
Makový olej je možno užívat 2 krát denně, ráno a večer, 1 polévkovou lžíci, několik minut před jídlem. Popřípadě, dokážete-li komunikovat se svým tělem, zcela přesnou a vhodnou dávku si určíte sami.

Masáže:
Makový olej je vysoce ceněn jako masážní olej, jelikož výrazně napomáhá řešit problémy s cirkulací.

Kosmetické účely:
- Zvyšuje vlhkost a minerální rovnováhu v kůži
- Vlhkost kůže udržuje velice dlouho
- Kůži rovněž dodá sametový vzhled
- Používá se pro suchou a citlivou pokožku v kosmetických přípravcích
- Kombinace makový olej a růžová voda vyhlazuje drobné vrásky kolem očí

Krom různého využití máku v pečení - buchty, je možno užít možnosti pití makového mléka a vnitřního i vnějšího užívání makového oleje.

Recept na makové mléko: Do lahve, nebo sklenice vložíme omytý a nečistot zbavený mák, zalejeme vodou, nejlépe filtrovanou, a to v poměru cca 1:5. Poměr je také možno určit dle našeho cítění a chuti. Necháme ustát přes noc při pokojové teplotě. Ráno směs řádně rozmixujeme a přecedíme přes řídké pláténko. Takto vzniklé mléko je možno osladit medem, použít na přípravu kakaa, nebo jej vypít zcela prosté, bez jakýchkoli přísad.

Zajímají-li Vás další nutriční hodnoty, jež obsahuje 100g máku, pak > ♪♫♪


Takže, milí, pamatujme však, všeho s mírou. To platí i pro mák.
Přeji Vám dobrou chuť a zdraví zdar.


- Před užitím máku je možno/doporučováno poradit se s lékařem -
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Aktuální články

Reklama