- Funkce mozku > známá neznámá

15. prosince 2016 v 0:44 | Lena |  - Zajímavosti

Výzkum mozku přináší stále nové objevy.
Zásluhu lze přičíst i novým technologiím, které se ve výzkumech užívají. Mozek nás nepřestává fascinovat, přičemž po fyzické stránce není nijak velký. Velikostně odpovídá zhruba našim dvěma pěstím přiloženým k sobě a jeho hmotnost nepřesahuje 1,5 kilogramu. I přes svoji velikost se jedná o velmi komplexní orgán se složitým systémem obvodů. Proto se o mozku někdy hovoří jako o "nejkomplexnější struktuře ve Vesmíru".
Funkce mozku
► Zpracovává informace rychleji než Pc: Je rychlejší než jakýkoliv osobní počítač. Inženýři Fujitsu si vzali za cíl vytvořit super Pc, který zpracovává informace rychleji. Nicméně počítač je obrovský a neefektivní. Mozek je ve srovnání s ním velmi úhledný, kompaktní a efektivně fungující.


► Funguje i po smrti: Zážitky blízké smrti jsou relativně známým jevem. Studie, která proběhla v nemocnici v Nizozemí, na pacientech, kteří prodělali klinickou smrt, přinesla překvapivé závěry. Nejznámější příklad nastal u pacienta, kterému museli za účelem provedení operace přivést mozek do nefunkčního stavu. Navzdory tomu si pacient pamatoval relevantní informace týkající se rozhovorů lékařů.

► Rozsvítí žárovku: Množství elektrických impulzů mozku v jakémkoliv okamžiku je ohromující. Těchto impulzů je tolik, že mohou hypoteticky pohánět žárovku. Mozek dokáže produkovat ekvivalent zhruba 25 wattů.

► Uklidí toxiny: Škodlivých látek nás zbavuje nejenom imunitní systém, ale i mozek. Vědci University of Rochester objevili aktivitu v mozku spících myší, kdy došlo k odstranění poškozených molekul zodpovědných za neurodegeneraci. Spánek je tedy opravdu velmi důležitý pro naše zdraví.

► Dosahuje lepších výsledků, když je unavený: Běžná domněnka praví, že mozek funguje lépe, když jsme odpočatí a svěží. To však platí jen pro práci, která vyžaduje logiku a analytické uvažování. Naopak kreativnější budeme, když jsme unaveni. Nedokážeme totiž tolik odfiltrovat rozptylování a méně si pamatujeme spojení mezi nápady a koncepty - to jsou dvě výhody pro tvůrčí myšlení.

► Zmenšuje se: I když to není žádoucí, je faktem, že stres může snižovat velikost mozku. Studie ukazují, že chronický stres může zmenšit oblast mozku známou jako hippocampus. Podobný vliv může mít i posttraumatická stresová porucha, což aktuálně zkoumají probíhající výzkumy.

► Zvětšuje se: Mozek je také naopak schopen růst v určitých částech hustěji. Má pozoruhodnou schopnost tvořit po celý život nová nervová spojení. Přestože se v dospělosti mozek nemůže vyvíjet v takovém měřítku, jako v raném dětství, nové neuronové sítě mohou zvýšit hmotnost určitých oblastí mozku.

► Může být předělán: Mozek má velmi rozvinuté schopnosti přizpůsobit se. Bylo prokázáno, že meditace pomáhá snížit úzkost, zvýšit koncentraci i sebeovládání. Můžeme vždy zlepšovat své kreativní schopnosti a paměť. Inteligence není jen důsledkem genetické výbavy, ale dá se trénovat.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Aktuální články

Reklama