- Rozhovor s Bohem o vztahu člověka k ...

22. října 2016 v 0:44 | Lena |  - Příběhy otevírající cit

Jednoho dne se Bůh zeptal Svatého Františka:

Františku, ty víš všechno o zahradách a přírodě, co se to děje tam dole na Zemi? Co se stalo pampeliškám, violkám, sedmikráskám a dalším věcem, které jsem před Věky vysadil? Měl jsem perfektní bezúdržbový zahradní plán. Ty rostliny rostly v jakékoliv půdě, vydržely sucho a hojně se samy množily. Nektar z dlouhotrvajících květů přitahoval motýly, včely a hejna zpěvných ptáků. Očekával jsem tedy, že už uvidím krásné zahrady plné barev a květů. Ale vše, co vidím, jsou zelené fleky ...

František: To vše ten kmen, který se tam usadil, Pane. Začali říkat tvým květinám "plevel", ze všech sil je ničí a nahrazuje trávou.

Bůh: Trávou? Ale to je tak nudné! Není to barevné. Nepřitahuje včely, motýly, ani ptáky, jen ponravy a žížaly. Je to citlivé na teplotní změny. Chtějí opravdu, aby tam rostla tráva?

Očividně Pane. Podstupují při jejím pěstování velké utrpení. Začnou každé jaro hnojit a ničí všechny ostatní rostliny, které se v trávníku objeví.

Bůh: Jarní deště a teplé počasí pravděpodobně způsobují, že tráva roste opravdu rychle. To musí být opravdu velmi štastní.


Vypadá to, že ne Pane. Jakmile trochu povyroste, sekají ji, někdy i dvakrát do týdne.

Bůh: Oni ji sekají? Suší ji na seno?

Ne, Pane. Většina z nich ji shrabe a dává do pytlů.

Bůh: Do pytlů? Proč? Je to cenné? Prodávají ji?

Ne Pane, právě naopak. Dávají ji do odpadu a platí za odvoz.

Bůh: Tak počkej chvilku: Oni trávu hnojí aby rostla, a když vyroste, tak ji posekají a platí za to, aby se jí zbavili?

Ano Pane.

Bůh: Tak to musí cítit opravdu velkou úlevu v létě, když vypínáme déšť a zapínáme horko. To dozajista zpomalí růst trávy a ušetří se jim hodně práce.

Tomu nebudete věřit Pane! Když tráva přestane růst tak rychle, vytáhnou hadice a platí ještě více peněz za vodu na zalévání, aby mohli pokračovat v sekání a odváženi.

Bůh: Příšerný nesmysl! Alespoň, že si nechali nějaké stromy. To bylo ode mne geniální, musím se pochválit. Stromům narostou na jaře listy pro krásu a v létě pro stín. Na podzim opadají a vytvoří přirozenou pokrývku, aby zadržely vláhu v půdě a chránily tak stromy a keře. Navíc se rozloží na kompost, aby obohatily půdu. Je to přirozený cyklus života.

Raději si sedněte Pane. Místo toho lidé listy shrabou na velké hromady a platí za jejich odvoz.

Bůh: To není možné!! A co tedy dělají, aby chránili kořeny stromů a keřů před mrazem, a aby udrželi půdu vlhkou a kyprou?

František: Poté co vyhodí listy, kupují něco v igelitových pytlích, nazývá se to mulč. Přivážejí jej domů a rozsypávají na místo listů.

Bůh: A odkud tento mulč berou?

Kácejí stromy a rozemelou je, aby tento mulč vyrobili.

Bůh: DOST! Už na to raději nechci myslet.
Svatá Kateřino, ty máš na starosti kulturu. Jaký film je na programu dnes večer?

Svatá Kateřina: "Blbý a blbější" Pane. Ale je to opravdu hloupý film o ...

Bůh: To je v pořádku, klidně jej pusť. Myslím, že jsem o tom už slyšel od Františka. 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Aktuální články

Reklama