- Nejstarší skladba světa k poslechu, má 3 400 let !

18. října 2016 v 0:44 | Lena |  - Zajímavosti
Jistě si často kladete otázku, jaký druh hudby zněl v uších lidí, jež žili v dobách dávných civilizací. Určité objasnění přineslo několik hliněných destiček nalezených v syrském Ugaritu, které jsou datovány ke 14. století/př.n.l. Byly objeveny archeology v 50tých letech 20. století.

Starověk nám mnoho hudebních památek nezanechal. V učebnicích se píše, že nejstarší dochované záznamy z této oblasti umění mají pocházet ze staré Indie, Číny a Řecka. Ovšem, destičky ze syrského Ugaritu se této teorii vymykají. Asyrioložka, tedy vědkyně, která se zabývá studiem starověké Přední Asie s důrazem na její tehdejší jazyky, jako je kupř. sumerština a akkadština, Anne Draffkorn Kilmerová při jejich podrobnějším prozkoumání zjistila, že se jedná o notový zápis a vzbudila v tomto ohledu pozornost ostatních vědců. Do té doby se mělo za to, že s takovýmto způsobem propracování hudby přišli až o mnoho let později staří Řekové. Anne Draffkorn Kilmerové se také podařilo rozluštit melodii sumerské hymny, která je označována jako nejstarší dochovaný kompletní notový záznam vůbec.


Na destičkách se nachází celkem 29 skladeb, k akademické interpretaci však splnila podmínky pouze jedna - Hymna číslo 6. Poté, co se vědkyni podařilo sestavit notový záznam, následovaly snahy muzikantů uvést melodii opět do života a zahrát ji na nějaký nástroj. V textu na hliněných tabulkách jsou poznámky o tom, že se melodie hrála na starověkou devítistrunnou lyru. Jistá překážka je v tom, že z destiček je těžké vyčíst, jak rychle má plynout.
(Lena - osobně se přikláním k názoru, že výše uvedená ukázka má plynout rychleji)

Hymna č. 6 zaujala i syrského hudebního skladatele a pianistu Maleka Jandaliho. Ze svého alba "Ozvěny z Ugarit" představil nejstarší dochovanou hudební notaci světa v podání syrského symfonického orchestru, kterou hrál s ruskou filharmonií v Moskvě. Poslechněte si ji.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Aktuální články

Reklama