- Jak doplnit hormon štěstí serotonin

9. října 2016 v 0:44 | Lena |  - Zdraví A-Z
Serotonin je neurotransmiter, nalézá se v epifýze, střevních výstelkách a centrálním nervovém systému. Podílí se na mnoha fyziologických procesech v těle, včetně stimulace svalů a vazodilataci. Nicméně, serotonin je nejvíce známý pro svůj vliv na hladinu dobré nálady a energie. Nízká hladina serotoninu je spojována s příčinou špatné nálady. Mohou také vzniknout poruchy, jako obsesivně-kompulzivní porucha, premenstruační syndrom, sezónní afektivní poruchy a mnohé další projevy.


Příznaky nízké hladiny serotoninu se mohou projevit mnoha způsoby, jako je kupříkladu:


Nespavost
Deprese
Úzkost
Negativní myšlenkové vzorce myšlení
Obezita
Chronické bolesti a migrény
Chutě cukr a škrob
Poruchy nálady
Nízké sebevědomí, pocity viny, nebo nadměrné plachost
Syndrom dráždivého tračníku
Impulzivní chování - agrese
Přejídání, nebo zneužívání alkoholu
Myšlenky ukončit si život

Běžné příčiny nízké hladiny serotoninu:

Dieta / nedostatečná výživa
Nedostatek pohybu
Hormonální nerovnováha
Nerovnováha zažívacího traktu
Kouření / alkohol
Nerovnovážná hladina cukru v krvi
Nedostatečný pohyb na světle, Slunci
Candida přemnožení

Přírodní způsoby, jak zvýšit serotonin

> Konzumovat základní stavební kameny serotoninu. Naše tělo využívá aminokyselinu tryptofan k syntéze serotoninu. Proto je vhodné konzumovat dostatek tryptofanu, hraje důležitou roli při udržování zdravé hladiny serotoninu.

> Následující potraviny poskytují dobrý zdroj esenciálních aminokyselin: fazole, mléko, krůtí, kuřecí maso, vejce, syrovátkový protein, losos, avokádo, pečené brambory, vlašské ořechy, cizrna, čočka, slunečnicová semínka a dýňová semínka.

> Zlepšete si trávení, zdraví. Konzumace dostatku potravin bohatých na tryptofan bude k ničemu, pokud je trávicí systém v nepořádku a živiny špatně vstřebává. Mnoho serotoninu, který naše tělo využívá vzniká ve střevě. Užívejte tedy probiotika.

> Využívejte sílu přátelských tuků. Esenciální omega 3 mastné kyseliny naleznete v avokádu, ořeších, semenech, kvalitním rybím oleji/žlučníkáří pozor, lososu, tuňáku, mořské zelenině/řasy, růžičkové kapustě, kapustě, špenátu, řeřiše a lněném semínku, jsou potřebné pro produkci hormonu.

> Vyhněte se kofeinu, zpracovaným cukrům a rychlým sacharidům. Foods, nápoje, nebo doplňky, způsobí dočasný výkyv energie, jež tělu neprospívá a způsobuje nerovnováhu v našich hormonech. Omezte tyto stimulanty na minimum, nebo je zcela vynechte.

> Získejte více přirozeného světla. Vystavení přímému slunečnímu záření a přirozenému světlu na určitou dobu zvyšujete produkci serotoninu. Otevřete okna, vytáhněte žaluzie, jděte ven, řádně dýchejte.

> Cvičte. I 15-20 minut denně stimuluje tvorbu/uvolňování serotoninu, dopaminu a podporuje celkové zdraví.

> Začleňte přirozené pomůcky. Tělo pracuje synergicky, existuje mnoho přírodních doplňků, které mohou pomoci našemu tělu při výrobě serotoninu a celkové hormonální rovnováhy. Užívejte Třezalku tečkovanou, ginkgo bilobu, zelený čaj, hořčík, rybí tuk, probiotika a B komplex.

Prameny k článku

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Aktuální články

Reklama