- Odlišný zpěv poslední velryby na světě

2. září 2016 v 0:44 | Lena |  - Řeč zvířat osobně
Vše začalo před lety, kdy americké hydrofony zachytily zpěv velrybího samce. Tento zpěv byl velmi snadno rozpoznatelný, díky jisté zvláštnosti. Výrazně se totiž lišil od všech ostatních písní - velryba na rozdíl od ostatních zpívá ve frekvenci 52 Hz, přičemž standardní zpěv se pohybuje na frekvenci 15-20 Hz. Mimo tento nezvykle vysoký hlas se jeho písně vyznačují svou kratší délkou a častějším opakováním. Dokonce ani jeho migrační trasa se nepodobá trasám ostatních verlyb.

Ačkoliv hlas 52 Hz je každoročně nezpochybnitelně rozpoznán, i přes fakt, že se časem stal trochu hlubší, pravděpodobně jak zvíře vyrostlo a dospělo, je jediným důkazem o jeho existenci. On sám nebyl nikdy spatřen. Vědci si nejsou zcela jisti, k jakému druhu náleží a proč jsou jeho písně tak neobvyklé. Je zde však několik teorií.

Je možné, že 52 Hz je hybridem mezi plejtvákem myšokem a plejtvákem obrovským. Také je možné, že má nějakou fyzickou deformaci, nebo je dokonce hluchý. Tuto teorii podporují hlavně jeho hluchoněmí "fanoušci". Poslední, a tou zajisté nejsmutnější možností je jeho příslušnost k dosud neznámému a neobjevému druhu velryby, což by ovšem znamenalo, že je pravděpodobně posledním exemplářem svého druhu. Jediná domněnka, na které se vědci shodují je to, že 52 Hz náleží k podřádu kosticovců, tedy velryb s kosticemi v horní čelisti.


Nejosamělejší velryba na planetě se každoročně vydává na pouť za partnerkou, na jih od Aleut k pobřeží Kalifornie, kde se velryby páří a rok co rok se vrací zpět, nevyslyšen. Stal se jakousi ikonou a mnoho lidí se k této velrybě přirovnává, pociťují k němu hlubokou empatii. Ve skutečnosti ale nevíme, zda se 52 Hz opravdu cítí tak osamělý, jak se domnívají lidé. Vypovídá to daleko více spíše o lidech, kteří slyší jeho příběh, než o velrybě samotné.

Světlo světa by také měl spatřit dokumentární snímek o hledání 52 Hz. Více >
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Aktuální články

Reklama