- Odlišný zpěv poslední velryby na světě

2. září 2016 v 0:44 | Lena |  - Řeč zvířat
Vše začalo před lety, kdy americké hydrofony zachytily zpěv velrybího samce. Tento zpěv byl velmi snadno rozpoznatelný, díky jisté zvláštnosti. Výrazně se totiž lišil od všech ostatních písní - velryba na rozdíl od ostatních zpívá ve frekvenci 52 Hz, přičemž standardní zpěv se pohybuje na frekvenci 15-20 Hz. Mimo tento nezvykle vysoký hlas se jeho písně vyznačují svou kratší délkou a častějším opakováním. Dokonce ani jeho migrační trasa se nepodobá trasám ostatních verlyb.

Ačkoliv hlas 52 Hz je každoročně nezpochybnitelně rozpoznán, i přes fakt, že se časem stal trochu hlubší, pravděpodobně jak zvíře vyrostlo a dospělo, je jediným důkazem o jeho existenci. On sám nebyl nikdy spatřen. Vědci si nejsou zcela jisti, k jakému druhu náleží a proč jsou jeho písně tak neobvyklé. Je zde však několik teorií.

Je možné, že 52 Hz je hybridem mezi plejtvákem myšokem a plejtvákem obrovským. Také je možné, že má nějakou fyzickou deformaci, nebo je dokonce hluchý. Tuto teorii podporují hlavně jeho hluchoněmí "fanoušci". Poslední, a tou zajisté nejsmutnější možností je jeho příslušnost k dosud neznámému a neobjevému druhu velryby, což by ovšem znamenalo, že je pravděpodobně posledním exemplářem svého druhu. Jediná domněnka, na které se vědci shodují je to, že 52 Hz náleží k podřádu kosticovců, tedy velryb s kosticemi v horní čelisti.


Nejosamělejší velryba na planetě se každoročně vydává na pouť za partnerkou, na jih od Aleut k pobřeží Kalifornie, kde se velryby páří a rok co rok se vrací zpět, nevyslyšen. Stal se jakousi ikonou a mnoho lidí se k této velrybě přirovnává, pociťují k němu hlubokou empatii. Ve skutečnosti ale nevíme, zda se 52 Hz opravdu cítí tak osamělý, jak se domnívají lidé. Vypovídá to daleko více spíše o lidech, kteří slyší jeho příběh, než o velrybě samotné.

Světlo světa by také měl spatřit dokumentární snímek o hledání 52 Hz. Více >
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Aktuální články

Reklama