- Bezdrátové nabíjení automobilů na dálku

14. září 2016 v 0:44 | Lena |  - Zajímavosti
Katie Hall byla šokována: Ve "středu" svítila žárovka. Nic zajímavého, ovšem nebyla připojena k žádnému zdroji, drátu, který by k ní vedl elektřinu. Svítila sama od sebe, bez připojení.
"Jedeme na přenos energie bez jakýhkoliv drátů," říká Dr. Hall, vedoucí technologický referent z WiTricity, jež pracuje na bezdrátové rezonanční technologii. "Ve skutečnosti nevkládáme žádnou elektřinu do vzduchu. To, co děláme je, že do vzduchu vkládáme magnetické pole."


"Funguje to zhruba takto: WiTricity vybuduje "zdrojový rezonátor", cívku elektrického drátu, která generuje magnetické pole, když se připojí. Pokud se umístí poblíž další cívka, lze v ni generovat elektrický náboj. Bez jakéhokoliv drátového připojení. Když přinesete zařízení do tohoto magnetického pole, indukuje se v něm pohyb, a tak můžete přenášet energii", vysvětluje Dr. Hall.

"Nedělejte si starosti, magnetické pole sloužící k přenosu energie je "naprosto bezpečné", > ve skutečnosti je stejným druhem polí používaných u Wi - Fi routerů.
V blízké budoucnosti může být přenos energie stejně snadný, jako bezdrátové připojení k internetu. Pokud půjde vše podle plánů WiTricity, budeme smartphony nabíjet v kapse, televize bude fungovat bez připojených kabelů a auta na elektrický pohon budou tankovat na dálku.

WiTricity již prokázaly svou schopnost napájení notebooků, mobilních telefonů a televizorů pomocí připojení rezonátoru. Paní Hall vidí světlou budoucnost pro rodinu bez drátů: "Budu řídit své auto z domu, aniž bych musela jet na čerpací stanici. Nedokážu si ani představit, jak se věci změní, když budeme takto žít. Odstranění kabelů by nám umožnilo dělat věci praktičtějším způsobem a efektivněji.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Aktuální články

Reklama