- Jak dětem zpříjemnit učení o prázdninách

5. srpna 2016 v 0:44 | Lena |  - Rady a tipy zajímavé
Každé dítě se těší na prázdniny, kdy si v tomto období odpočine od prostředí školních lavic a nabere nové síly. Proto je často nesouhlasně naladěno, pokud v jejich průběhu obdrží nějaké domácí úkoly. Prázdniny přeci nejsou na učení a většinou se tato povinnost dostává na stůl až na poslední chvíli, těsně před školním dnem. Opakování probírané látky však nemusí být strašákem. Zde je několik tipů, jak se takto strávený čas dá zpříjemnit.


> Pečení je matematika. Zkuste poprosit svého školáka, aby Vám pomohl vypočítat, kolik surovin potřebujete, pokud chcete upéct více jeho oblíbených koláčků.

> Nechte ho, ať sám změří, kolik je například 0,2 l mléka - a hned máte za sebou opakování převodu jednotek.

> Doba pečení je také vděčný tip - když se něco připravuje 90 minut, kolik to je hodin?


> Nové recepty? Požádejte ho, aby našel nějaké dobroty na internetu. Nejlepší na zahraničním portálu, které bude muset přeložit. Zato však získá něco extra.

> A ještě jednou matematika. Víte kolik jídla denně sníte? Pokud se zahrajete na výzkumné pracovníky a odvážíte v jednom dni každý talíř, výsledek Vás určitě překvapí.

> Fyzika je všude. Viděli jste film o Šmoulech, kde špatného Gargamela z vězení vynesly mouchy?
Zkuste si s vaší ratolestí vyhledat, kolik je schopna odnést jedna moucha, kolik by jich čaroděje muselo odnést a zda je to vůbec možné. Zkuste i alternativu pozemního přesunu - kolik mravenců by odneslo Vás, tatínka, sestru nebo celou rodinu? Hned máte zopakování, i přírodovědy.

> Psaní. Poproste, aby vaše dítě napsalo seznam toho, co je třeba nakoupit v obchodě. A pak, v obchodě, to bude muset i po sobě přečíst, protože Vy jste si nevzali brýle. Pro malé počtáře můžete přidat úkol, předem vypočítat potřebnou sumu peněz. Později - přepočítat pokladní blok.

> Psaní 2. Je dobré občas šetřit svůj hlas - zkuste mezi sebou mluvit pomocí odkazů na papíře. Není to úplně nejekologičtější cesta, ale dá se při ní zažít kopec zábavy.

> Psaní 3. Poproste děti, aby Vám pomohly doma označit, co kde máte uloženo. Učíte se spolu věci třídit, pojmenovat kategorie a také jej bezchybně a krásné zapsat. Pokud zvládnou, tak i v cizím jazyce. Bonus je, že pravděpodobně objevíte skryté moly.

> Psaní 4. Deník z dovolené - zajímavé fotky okořenit humorným komentářem - to umí děti naprosto bravurně. Pokud budete mít dost trpělivosti a vyrobíte si z výletu či dovolené malý album, budete mít památku na dlouhá léta.

> Čtení. Podvečerní čtenářská půlhodinka - zapálené svíčky, voňavý čajík a skvělá knížka, při níž se střídáte - dokonale vyladí vaši domácnost po hektickém dni.

> Návody k použití je ideálním čtenářským materiálem. Pokud nosí rodič brýle - výmluva je jednoduchá - zapomněli jste si je v práci a nutně potřebujete pomoc. Pokud jste od přírody vybaveni orlím zrakem, pomoc budete potřebovat zejména proto, že vaše dítě ten návod k použití určitě rychleji pochopí.

> Hry podporující čtenářské schopnosti - zkuste chvíli zkoušet mluvit slovíčka obráceně. Nejprve tak jednoduché jako PES, či NOC, později nabudete takovou dovednost, že dokážete říci obráceně i těžší slova, ba dokonce i plynule.

> Hry na cesty v autě - hledejte slova, která se dají nakreslit a znamenají něco jiného. Jak k obrázku Husy-nakreslíte list a připíšete -a - máte z toho ....?

> A ještě jedna obměna známé hry, která výborně trénuje dovednosti potřebné ke čtení. Hru na hledání slovíček na poslední písmenko znají všichni, ale zkusili jste hledat slovíčka na poslední slabiku?

> Hledání pokladu je hra, která baví všechny a při tom napsat návod, jak najít cestu k pokladu není vůbec jednoduché. Zkuste to! Uvidíte, že děti budou nejen číst a psát, ale budou muset trénovat i svou orientaci v prostoru.


Autor: Mgr. Miroslava Heribanová, speciální pedagožka bratislavské waldorfské školy. 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Aktuální články

Reklama