- Duchovní příčiny ne-mocí - endokrinní systém

13. srpna 2016 v 0:44 | Lena |  - Duchovní příčiny nemocí

Než započnete se čtením, je NUTNO prostudovat > ♪♫♪

Poruchy hypofýzy (gigantismus, nanismus, akromegalie) - struma, hyperplazie, hypofunkce, hyperfunkce, zánět (tyroiditida) a nádory štítné žlázy - poruchy funkce příštítných tělísek, kalcémie - nemoci kůry nadledvin, Cushingova a Addisonova nemoc - "vyčerpání" dřeně nadledvin stresem - nadprodukce androgenů, virilizace, hirsutismus, AGS - syndrom chronické únavy - obezita - cukrovka (diabetes mellitus) - poruchy hormonální funkce vaječníků a varlat - nádory, hlavně žláz s vnitřní sekrecí.

Koordinaci činnosti orgánů a tkání lidského těla zabezpečuje endokrinní systém, který zahrnuje žlázy s vnitřní sekrecí a jejich přímo do krve vylučované produkty - hormony. Nejdůležitějšími endokrinními žlázami jsou hypofýza, štítná žláza, příštítná tělíska, nadledviny, Langerhansovy ostrůvky slinivky břišní a pohlavní žlázy ženské - vaječníky, či mužské - varlata. Koncentrace hormonů v krvi je malá, ale jejich účinky jsou významné. Žlázy s vnitřní sekrecí citlivě a přesně reagují také na náš duševní stav. Vládce hormonálních žláz, jímž je hypofýza, nám pomáhá dobře kormidlovat naši loď na rozbouřeném moři života.

Štítná žláza svým fungováním odhaluje, nakolik jsme srovnáni se svým egem, zda nám příliš nevládne, i vypráví, jak přijímáme různě kvalitní rady a pokyny jiných lidí. Dále ukazuje, máme-li skromnost, trpělivost a toleranci tak říkajíc "v krvi," nebo s těmto vlastnostem ještě musíme hodně učit.

Onemocnění nadledvin říká, že jsme do svého života buď vpustili strach a chybí nám zdravá sebejistota, či že jedeme za svými zájmy stylem: "Kdo mi neuhne, toho převálcuji."


Slinivka břišní svou hormonální činností vypráví, kolik lásky jiným rozdáváme, jak moudře ji nabízíme i zda sami v potřebné míře lásku kolem sebe vidíme a nabízené dobro s vděčností přijímáme. Jak smysluplně konáme, nakolik moudře investujeme své síly i umíme-li si ubránit prostor pro realizaci vlastních zájmů, o tom podávají svědectví vaječníky a varlata.

Spolehlivé fungování endokrinního systému podmiňují "dobrá" játra - čili činnost hormonálních žláz je dost ovlivněna naší komunikací s okolím. Vyhýbáme se na nás dopadajícímu násilí, zlobě i bolu. Neradi se též pouštíme do těžkých bitev - nepřítel je silný, různé požadavky a očekávání druhých četné a my jsme přitom "vyzbrojeni" jen dobrým srdcem, vírou a nadějí. Byť se zdá, že naše snažení nepřinese kýžený výsledek, pusťme se do potřebných úkolů. Rozdáváme-li rány jiným lidem, či trpíme poraženeckými náladami, jemná čidla správnosti našeho chování (žlázy s vnitřní sekrecí) nás trápí poruchami - hyperfunkcí, hypofunkcí či nádory.

Poruchy hypofýzy (gigantismus, nanismus, akromegalie)
"Ovládej se!" Jak je to jednoduché i složité zároveň. Zvládnout sám sebe. Nereagovat, na co ostatní běžně reagují. Nevšímat si toho, co je všeobecně centrem pozornosti. Nemluvit ani málo, ani mnoho. Prost být pomluv, závisti, afektované radosti, zármutku i nezdravě velkého sebevědomí. Mít všeho tak akorát, umět vždycky a všude správně zareagovat, přiměřeně dávat i adekvátně přijímat. Nepálit mosty k jiným lidem a stavět je i tam, kde je dnes názorová propast a velké vzájemné nedorozumění. To vše je skryto pod pokynem: "Ovládej se!"

Centrální endokrinní žláza - hypofýza čili podvěsek mozkový je spojena s hypothalamem, který řídí její činnost. Ze všech endokrinních žláz je i v těle nejvýše umístěna - v bezpečí lebky. Možná nám napovídá: "Vše je Ti shůry dáno, jsi mnohokrát zkoušen, ale též je Ti velmi pomáháno." Správně žijící člověk je požehnáním pro všechny, které potká. Kde vejde, tam je pokračovatelem Ježíšova "Pokoj Vám" a učení lásky. Řídí-li se člověk vyváženě srdcem i rozumem, chybuje minimálně a všechny své orgány má zdravé. Také v hormonální sféře, která reaguje, začne-li se v těle něco nezvyklého dít, panuje spokojenost a vládne mír. Štěstím a pohodou nadlehčovaný organismus pak pomáhá duši konat divy. Kéž by tomu tak bylo a adenohypofýza nemusela ustavičně měnit své předešlé pokyny a účinky z ní vyplavovaných hormonů korigovat výkyvy a změny v organismu. Adenohypofýza (přední lalok hypofýzy) by si ráda odpočinula, vždyť má práce "nad hlavu" (právě zde se tvoří hormony, jež řídí pohlavní žlázy, kůru nadledvin, štítnou žlázu, ovlivňují činnost mléčné žlázy a tělesný růst). Jenže místo toho musí znovu a znovu povzbuzovat tělo tam, kde jsme nesprávným konáním promrhali své síly. Disharmonie centra, které řídí hormonální systém - zvýšená nebo snížená funkce hypofýzy - je častá a v mírnějších projevech dotyčným ani nevnímaná. Spíše až důsledky toho, co si rozhází v hlavě svým myšlením (funkci hypofýzy), nedávají člověku někdy spát, nutí ho přemýšlet a vlastní jednání korigovat. Cukrovka, deprese, narušující funkce nadledvin, poruchy štítné žlázy, záněty a hormonální výkyvy vaječníků a varlat jsou známější než samotná hypofýza a její poruchy. Získá-li člověk významný post, cítí se velký a nepostradatelný. Moc ho většinou brzy duševně zkazí. Nezdravá důležitost, nos "nahoru" a "hlava v oblacích" se projeví v některém příštím zrození abnormálním vzrůstem. Díky hyperfunkci hypofýzy i velkému vylučování růstového hormonu v dětství je obdařen takovou výškou a postavou, že již pohled na něho budí respekt. Extrémní vzrůst - gigantismus - ale jemu samotnému příjemný není, tím spíše, pokud se někdy zjistí, že ho způsobil nádor hypofýzy.


Další část > ♪♫♪ 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Aktuální články

Reklama