- DOBRÉ ZPRÁVY > denně novinky i potěšení z celého Světa /5/

2. června 2016 v 21:44 | Lena |  - Dobré zprávy

Podejte mi ruku a kráčejme směrem vstříc lepším zítřkům společně. Staňte se poslem dobrých zpráv a zašlete mi jakékoli sdělení, zprávu, obrázek, kresbu, cokoli, co v druhých vyvolá příjemný pocit. Jelikož platí: příjemné pocity uzdravují, v člověku vyvolávají vnitřní mír, harmonii. A harmonie je v souladu s Vyšším principem. Kontaktujte mne skrze zprávu v menu těchto stránek. Tvořme společně Nový svět, který je příjemným místem pro všechny. Dobré zprávy byly zařazeny do Projektu > Výměna energie <Experti z České republiky budou bádat v oblasti tradiční čínské medicíny
Jedním z hlavních cílů tohoto výzkumu je najít nové látky, kterými se v budoucnu budou moci nahradit určité druhy antibiotik. Na tomto projektu se dohodli zástupci Fakultní nemocnice Motol a Fakultní nemocnice z Hradce Králové, kteří byli účastni u podpisu smlouvy v čínském městě Su-čou na setkání ministrů zdravotnictví střední, východní Evropy a Číny. Na výzkumu se mimo jiné budou podílet i odborníci z Univerzity v Cambridge, univerzita v Šanghaji a nemocnice v Šu Guang. Cílem je probádat různé látky provázející léčení tradiční čínskou medicínu. "Snažíme se najít cestu zpět k přírodě a hledat látky mající přirozený léčebný efekt a jejich kombinací nahradit některá antibiotika," zmínil ředitel hradecké nemocnice Roman Prymula.
Nemocnice z pražského Motola se zaměřila spíše na výměnu expertů. Čínská strana má zájem především o dětské lékaře a ambulantní léčbu. Dalším cílem motolské nemocnice je aplikace tradiční medicíny v oblasti neurologie, kde se chtějí zaměřit na Alzheimerovou chorobu a roztroušenou sklerózu.

Zajímavý nábytek připomínající kry
Americký designér Fernando Mastrangelo představil svou novou kolekci interiérového nábytku Drift, který určitě nepřehlédnete. Pro tuto kolekci se nechal inspirovat skalními masivy a ledovými krami driftujícími po moři. Výrobní proces trval dva roky. Videprojekce > ♪♫♪
Živá Voda: "Pro mne je nejzajímavějším kusem bezesporu zrcadlo, mám ráda originállní věci, a toto mou pozornost rozhodně upoutalo."

Netradiční knihovnu můžeme nyní nově najít v Praze
Je dána k dispozici architektům, designérům nebo studentům. V čem tkví její netradičnost? Místo knih jsou v boxech k dispozici nejrůznější vzorky materiálů. Hlavní myšlenkou projektu je oslovit cílovou skupinu tak, aby zde mohla čerpat inspiraci i cenné informace. K dispozici je zde zhruba na 2 tisíce vzorků.
Podstatným kritériem exponátů a materiálů, je jejich inovativnost ve svém oboru. "Máme zde i takové rarity, jako matrace z lidských vlasů nebo šnečí trus, jenž se dá použít třeba k výrobě vizitek," dí architektka a manažerka pražské knihovny Pavlína Jochcová. Návštěvníkům ale neprozrazuje, k čemu materiály mohou sloužit. Vše nechává na fantazii, aby rozšířila lidský myšlenkový prostor.

V knihovně se můžete setkat zpravidla se dvěma typy lidí. První skupina je ta, která hledá spíše inspiraci. Druhá většinou chodí konzultovat nápady a hledat řešení. V jednání je i otevření a zpřístupnění obdobných poboček v Soulu a Šanghaji. Podobné knihovny je možno nalézt mimo asijských měst a Prahy také v Paříži a Bruselu. Pramen: ihned.cz

Vědecké centrum BIOCEV
V Biotechnologickém a biomedicínském centru Akademie věd a Univerzity Karlovy ve Vestci (BIOCEV) má do roku 2020 pracovat na 400 vědeckých pracovníků a zhruba 200 magisterských studentů. Již nyní se výzkumné skupiny zaměřují na detailní poznání organismů, která jdou až na molekulární úroveň. Mezi jedny z mnoha již aktuálních výsledků můžeme jmenovat také unikátní vakcínu pro léčbu infekčních onemocnění, historicky první zdokumentování vývoje zubu, nebo revoluční objev organismu bez mitochondrií.
V současnosti v tomto centru pracuje více než 390 vědeckých a technických pracovníků. Nyní se mimo jiné zabývají vývojem nových léčiv. Téměř třetina z nich pochází ze zahraničí. Výzkumné týmy z centra BIOCEV již publikovaly více než 320 vědeckých výstupů, včetně článků v prestižních zahraničních časopisech (kupř. Cell, Molecular Cell, Nature Communication a Gastroenterology).

► Přírodní nábytek, který Vám vyroste venku
Britský designér Gavin Munro přišel na zajímavou alternativu vyroby nábytku. Dle představ zákazníka jej prostě nechá vyrůst. Jak tato výroba probíhá?
V podstatě se jedná o stromy. "K výrobě nepotřebujeme žádné lepidlo. Stačí pouze úchyty a formy, aby žádaný strom rostl správným směrem. Jde v podstatě o něco na způsob 3D tiskárny, vyrábíme po jednotlivých vrstvách," vysvětlil princip tvarování designér. Výroba růstem má však jednu velkou nevýhodu, po objednání si zákazník musí na svůj kus nábytku několik let počkat. Při procházce stromovou alejí si tedy může návštěvník připadat jako v říši divů, jelikož místo klasických stromů, jak je známe jsou zde k vidění různě pokrouceniny, tedy budoucí kusy nábytku. Jediný kus tak může růst i deset let a bezesporu se nebude jednat o levnou záležitost.
Otázkou zůstává: Není tento způsob výroby vůči vybraným živým stromům trochu "bolestivý"? ...

Chytré botky Lenovo
Čínský výrobce elektroniky Lenovo se spojil s italskou značkou podrážek Vibram, aby tak společně vytvořili chytré boty. Běžně vypadající sportovní obuv je obdarována chytrou podrážkou s několika senzory, které do mobilního telefonu zaznamenávají data o počtu kroků a stylu chůze. Výrobce vidí smysl této obuvi krom jiného i ve fitness soutěžích. Navíc diody zabudované v podrážce svítí dle hudby či pohybu.
Nový objev
Skupina badatelů z českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR a brněnského Výzkumného ústavu veterinárního lékařství objevila látky s vysokým účinkem proti viru Zika a viru Klíšťové encefalitidy. V případě viru Zika se jedná o první popsanou účinnou látku.
"Látky přímo blokují množení viru encefalitidy v buňce hostitele. Jedná se o tzv. nukleosidové analogy," vysvětlil vedoucí laboratoře arbovirologie českého týmu Daniel Růžek. Ovšem, než se podaří vyvinout lék pro oficielní trh, nějakou dobu si ještě počkáme. Celý tým má za sebou na výzkumu dva roky práce. Samotný vir Zika dal vědcům zabrat pouhé tři-čtyři měsíce. Dle pana Růžka se ovšem jednalo o intenzivní práci. Výhodou bylo, že látky působící proti encefalitidě již byly vědcům známy z dřívějška. Oba viry jsou si totiž blízce příbuzné. Pramen: idnes.cz

Značka Metráž dává vznikat pěkným náramkům, brožím, náušnicím.
O jejich výrobu se starají ruce žen, které nemají domov, nebo jim hrozí jeho ztráta. Základní princip fungování podniku osvětluje Kateřina Jungová, která jej založila společně s Lucií Kutálkovou.

"V rámci pravidelných workshopů a ve spolupráci s designérem spoluvytváříme kolekce, které poté prodáváme na různých místech." O výrobky je zájem nejen v kamenných obchodech. Šperky mají jak stálé zájemce, tak si k nim cestičku nacházejí i noví. Tento projekt často oslovují designéři s návrhem na spolupráci. Projekt Metráž poskytuje svým pracovnicím motivaci, zázemí, know-how a možnost výdělku. Navíc podporuje tzv. upcycling, tedy využívání zdánlivě nevyužitelných věcí, popř. odpadu.

Crowdfunding je známý způsob financování,
na němž se podílí větší množství jednotlivců. Usnadňuje start začínajícím podnikatelům, nebo neziskovým projektům. Podporovatelé dostávají za svůj příspěvek různé originální odměny. U nás získaly takovouto podporu kupříkladu projekty s Výpravou žlutých trabantů do Tichomoří, divadelní představení nevidomých Nefňuka, nebo multifunkční umělecký prostor Jatka78.

Skrze dva hlavní české crowdfundingové servery - Startovač a Hithit - přispěli lidé v loňském roce téměř 46 milionů korun. O rok dříve to byla necelá polovina. Škála projektů je široká - od umění, přes podnikání až po různé technologie.

Jak na slimáky, šneky v zahradě ekologicky
Slimáci mohou naši úrodě na zahrádce dát pěkně zabrat. Je zde řešení pomocí homeopatie, které má být účinné. Homeopatické přípravky nefungují na chemické bázi jako běžné prostředky, ale jsou nositelem energie - informace. Díky tomu jsou netoxické a nemají škodit žádným rostlinám, ani lidem. Zmíněné homeopatikum je známo pod názvem "Helix tosta". Vytváří se ze šnečí ulity a po několik desetiletí je ho užíváno na dýchací problémy. Aplikace na zahrádkách k odpuzování slimáků je známo poměrně krátce. Má se však jednat o účinné řešení, díky kterému si od záhonů budou slimáci držet dostatečný odstup.
Toto homeopatikum je možno zakoupit, ovšem je také možno si jej vyrobit sám: Najděte si šnečí ulitu, očištěte ji a vložte do trouby. Pečte při co nejvyšší teplotě, dokud se z ní nestane bílý prášek. Po vychladnutí jej rozemelte spolu s laktózou (mléčný cukr) v potenci 3x (1 prášku : 3 laktóza). V tomto ředění se snadno rozpustí ve vodo-alkoholovém roztoku. Poté nařeďte lék na potenci 6x. Tímto je Helix tosta připraven k aplikaci. Z jedné ulity je možno vyrobit až 100.000 litrů prostředku. Vezměte 10 ml 6x přípravku do 10 litrů vody a zalijte zahrádku, je možno použít i na rostliny.
Nemám ověřeno.

Podivné názvy pokrmů
V čínském městě Pching-jao nelezneme restauraci, před kterou je umístěna tabule s nabídkou menu v anglickém jazyce. Je zde k přečtení, že si můžeme pochutnat kupříkladu na pokrmu "Ty hedvábné mouka, Hovězí kočičí ucho," či nudlovém pokrmu ve vývaru známém jako "Omáčka na babičce". Čínský a anglický jazyk jsou natolik diametrálně odlišné, že obdobné překlady v Číně nejsou žádnou výjimkou. Anglicky hovořící hosté se nad nimi usmívají, ale čínští představitelé již tak pobaveni nejsou, poznamenává list The New York Times. Proto je v tomto ohledu vyvíjena snaha toto kontrolovat, což se však nemusí zdařit vždy a všude.

Mimo jiné, různé veřejné instituce si v překladech nápisů nevedou o mnoho lépe. Jeden z nich návštěvníky v Šanghaji varuje pod hesly: "Bacha, peněženko!", či "Klouzejte opatrně!" Což tedy v překladu znamená, že máme být obezřetní na své osobní věci a podlaha může být kluzká.
A kupříkladu v Pekingu jsou některé toalety určené pro vozíčkáře označeny nápisem: "Deformované osoby".
Za Živou Vodu Vám přeji dobrou chuť a příjemné vyprazdňování ...

V soutěži zvané Věda očima mladých zvítězil projekt
mykologické analýzy ovzduší. Vítězství studentské ceny si získaly dvě sestry studující na gymnáziu Jana Nerudy v Praze. Cílem bylo ukázat, jak mohou lidé doma analyzovat výskyt částic hub a plísní.

Druhé místo získali studenti Střední průmyslové školy Ostrov za projekt o měření úrovně radiace detektorem v domácnostech. Třetí cenu si odnesly dívky z Masarykovy střední školy chemické v Praze díky vzdělávacímu projektu pro mladé ekology. Program Věda má budoucnost funguje již pátým rokem a v naší republice se jej zúčastnilo na 1500 žáků a 150 učitelů. video > ♪♫♪
Pozor, některé obchodní řetězce prodávají hřiby s nánosem plísně, které si nemusíte všimnout! > ♪♫♪

Nissan, Japonská automobilka
se rozhodla oslavit národní den tradičních amerických koblih donut a šla na to "stylově". Pro reklamní kampaň (USA) do velkého ateliéru umístili pře tisíc kilogramů posypu na donuty a pekařství Chris Forsberg jim pro tento účel připravilo základní koblihu. Do posypového materiálu pak vypustili sportovní vůz Nissan, který v posypu driftoval, tímto se postaral o konečné dozdobení. Stylová reklamní kampaň údajně získala velký ohlas. Nevím nevím, co je na tom "velkého", každopádně pro Zprávy jde o vcelku "zajímavý" příspěvek.
Video z akce zhlédnete > ♪♫♪

Tradiční projekt Kavárna Potmě je opět v provozu.
V Praze je zahájen provoz kavárny, která je umístěna na náměstí Republiky. Prostředky získané za prodej tamního občerstvení mají pomoci nevidomým. Návštěvníci mají možnost se zde zastavit do 23. června. Kavárna přibližuje vidícím lidem život těch, jež nemají zrak. V orientaci jim napomáhá tamní obsluha, která je složena z nevidomých.

Tento projekt vůbec poprvé spatřil světlo světa v r. 2006, kde byl představen na MFF v Karlových Varech. V podstatě jde o první a jedinou charitativní akcí tohoto druhu v České republice. Kavárna je v provozu každý rok, a to po dobu tří týdnů - v Praze, její pojízdnou/mobilní verzi ve formě autobusu, jehož vnitřek je uzpůsoben do podoby kavárny pak můžeme potkat na různých kulturních akcích. Pramen: lidovky.cz

► Ondřej Zmeškal se jako nevidomý rozhodl zúčastnit číského Great Wall Marathonu. Měl úspěch?
O zrak přišel před několika lety. Sám říká: "Poté, co jsem oslepl jsem hledal způsob, jak znovu začít žít, ne pouze na něco čekat. K běhání mne přivedl kamarád, a to se postupem času stalo neoddělitelnou součástí mého života. Mohu se v něm realizovat a také motivovat ostatní."

Sportovec se po postupném zapracování rozhodl zdolat maraton, který se konal na Velké čínské zdi. Aby tento sen mohl naplnit, uspořádal crowdfundingovou kampaň, díky níž získal prostředky, které pokryly náklady spojené a účastí tohoto závodu. Proběhl 21. května a Ondřej zdolal více než 42 km v pěkném čase 6:00:25 h. Snadné to však nebylo, jelikož zdolat přes 5000 schodů číské zdi, které jsou často poměrně strmé i vysoké, navíc ve velkém horku.. V cíli na něj zapůsobily silné pocity radosti a naplnění. Cítil vděk k lidem, díky kterým se tento sen mohl naplnit. Ondřej chce svou obdrženou medaili zpeněžit a zisk věnovat malému chlapci, jež trpí svalovou dystrofií.
Osobní blog Ondřeje > ♪♫♪

Adidas představuje obuv vyrobenu z odpadu moře
Tato sportovní značka se před časem spojila s organizací Parley v projektu ekologických bot, které jsou vyrobeny z odpadu moře. Parley vylovili plast znečišťující život v moři, který navíc pocházel z nezákonného rybolovu v jižním Pacifiku. Tento odpad společnost Adidas proměnila ve tkaninu, díky které byl vytvořen první prototyp nové obuvi. Nyní přichází finální verze, která zamíří na pulty k zákazníkům, navíc s možností individuelního uzpůsobení.Jaké množství těchto botiček bude vyrobeno a v jaké ceně prozatím nebylo zveřejněno. Pramen: Adidas

► Čeští vědci se jako jediní
ze střední a východní Evropy podílejí na vývoji pc modelu lidského srdce. To by mělo kardiochirurgům ohromným způsobem usnadnit přípravu operace.
Hlavním cílem celého projektu je umožnit lékařům vytvořit počítačový model srdce konkrétního pacienta, a tím jim i dát možnost zvolit vyhovující nástroje potřebné k operaci. "Chceme vytvořit srdce i s jeho skutečnými vadami. Poté matematicky vypočítáme, jak srdce funguje a lékař pak bude moci studovat jeho vlastnosti," uvedl Jan Veselý z Fakulty strojní Českého vysokého učení technického.
Pan Veselý se i s kolegy v roce 2014 zapojil do projektu, který inicioval Američan Stevenen Levinem. Jeho osobně inspirovala dcera, která má srdeční vadu. Projekt pak vytvářel stejným způsobem, jakým funguje jeho firma vytvářející modely aut, nebo letadel. Čeští kardiochirurgové možnost modelování bezesporu ocení, jelikož u nás se dle statistik ročně provede 8-9 tisíc operací srdce, nejvíce pak v IKEMu. Pramen: ihned.cz

Čína,
která se již po mnoho let potýká se špatnou dopravní situací ve městech má pomocí nového vynálezu šanci na její podstatné zlepšení. Jedná se o autobus na "chůdách", který vyvíjí firma Transit Explore Bus (TEB). Toto vozidlo nového typu by mělo zvládnout až 1400 pasažérů a snížit tak emise až o 2,5 tisíc tun ročně. Novinka má být uvedena do provozu koncem tohoto roku.
V současné době je ve výstavbě první prototyp, který by měl od léta brázdit ulice severočínského města Qinhuangdao City. Vozidlo však spíše než autobus připomíná tramvaj, a to díky použití speciálních kolejí. Zabere také dva jízdní pruhy. Vysoké bude 4,5 metru, bude moci vyvinout rychlost až 60 km/h. Napájení poplyne skrze solární panely a elektřinu. Tento nový systém nahradí zhruba 40 běžných autobusů, čímž se ročně ušetří 800 tun paliva.

► Podnikatelé Petr Sýkora a Jan Černý
před několika lety založili nadační fond Dobrý anděl. Díky jejich investici, která čítala na 25 milionů korun tak vznikl unikátní projekt, jež je nápomocen rodinám s nemocnými dětmi nacházejících se ve finanční tísni. Nadace má za cíl pomáhat těm rodinám, jejichž rodič, nebo dítě onemocnělo rakovinou, popř. jinou závažnou nemocí, jako je kupříkladu svalová dystrofie, cystická fibróza, nebo nemoc motýlích křídel.
K dnešním dnům je dárců více než 57 tisíc. Nejvíce jich pochází z Prahy, Brna, tedy dá se říci i měst s bohatší populací, kde jsou vyšší výdělky. "Během této doby pomohli všichni dárci více než 3250 rodinám", uvedla marketingová manažerka nadace Markéta Křížová. Pramen: ihned.cz

► Včely žijí podobně, jako lidé:
Líbí se mi následující věty, které jistě pobaví a přivedou k zamyšlení i Vás. Nad tím, že mezi námi lidmi a včelami je v některých aspektech určitá podobnost:

Rodí se z neoplozených vajíček a je to sameček. Jestliže je včelstvo silné, může čítat na 600 trubců. Jedinou úlohou tohoto včelího samečka je oplodnit Matku. Tento akt probíhá v tzv. shromáždění trubců, jde o určenou lokalitu v přírodě, kterou včelstvo nemění a stále se k ní vrací. K oplodnění matky dochází v letu, kdy se "spojí" zhruba s 9ti trubci. Včelí samec po aktu padá vysílen a mrtev k zemi.
Trubci v úle žijí nečinně a včely je musí krmit. Toto krmení však ustane koncem léta, kdy poté trubci započnou ztrácet sílu. Nakonec jsou z úlu vyhnáni a hynou. zaslal čtenář
Podobnost? Naši "kluci" po "aktu" také více, či méně padají únavou, ale za to se na ně nemůžeme zlobit. V tomto případě pán dává ženě něco ze sebe, svou "energii". Problém však může nastat ve chvíli, kdy se pán znaven po svém úkolu otočí zády k partnerce a zatímco ona by chtěla prožívat přítomnost svého milého hlavou položena na jeho mužném rameni, on si dává dvacet. :)
Krmení samečka a jeho nicnedělání doma už si přeberte po svém :). V našem lidském světě muž bývá často vyhnán z "úlu" v případě, když podvádí svou partnerku. Sbalí se mu kufry a letí. Méně příznivou variantou pro něj je situace, kdy o něj nestojí ani milenka, která jej měla pouze pro pobavení. Pak trubec zůstává sám. U některých párů se setkávám s tím, že ženy doslova šílí, když je doma potřeba něco opravit a pán toto neustále odkládá. Což tyto ženy přivádí doslova k šílenství. Pak se ovšem pánové nedivte, že si vaše drahá po půl roce vašeho nicnedělání v této věci pozve na opravu souseda.. ;).


Skvělý nápad, mrkněte. Druhá věc je ovšem finanční nákladnost.


Zaslala čtenářka


Laboratoř ticha
nyní máme možnost osobně navštívit. Jedná se o audiovizuální instalaci, která je zabudována v Národním zemědělském muzeu v Praze. Tento projekt představuje živý les, který je vsazen do futuristické laboratoře. Zajímavá expozice, která na světové výstavě Expo 2015 v Miláně zaujala více než dva miliony návštěvníků. Díky moderním technologiím spojuje vědu s přírodou a umožňuje tak návštěvníkům nahlédnout do buněčné úrovně lesního biotopu.


Kromě živých rostlin a futuristických květníků jsou součástí tohoto projektu mikrofony, projekční plochy, či automatizované systémy na zavlažování a klimatizaci. Tamní les se navíc mění dle toho, v jaké míře jsou návštěvníci hluční. Expozice je přístupná pouze s průvodcem, prohlídky prozatím probíhají od úterka do neděle, v čase od 9-16 hodin. Organizátoři výstavy doporučují v případě zájmu o návštěvu objednat se předem. Více > zde.

Britská Národní zdravotní služba se snaží získat nové dárce krve
díky mobilní aplikaci. Lidé tak mohou zájemci o dárcovství věnovat krev virtuálně. Součástí celé kampaně jsou i billboardy se skutečnými čekateli na krevní transfúzi. Dle statistik Národního zdravotnického úřadu chybí Spojenému království až 200 tisíc dárců a potencionální zájemce se snaží nalákat i pomocí mobilní aplikace, ta je propojena s billboardy nesoucí portréty několika pacientů.
Dárce za pomoci speciální náplasti může přes mobilní telefon pacientovi darovat virtuální krev. Kolemjdoucí si pak snadno mohou zjistit, jak na tom v konkrétní dobu pacient je. Příjemcův stav se v závislosti na množství darované krve zlepšuje, nebo zhoršuje. Pramen: ihned.cz

Cílená schopnost rostlin spustit proces obnovy buněk
Na tuto schopnost se zaměřila pozornost brněnských vědců z výzkumného centra CEITEC tamní Masarykovy university. Zkoumali ji kupříkladu u cibule a dle zpráv jsou prvními na světě ve zjištění, jak v rostlinách najít genetickou informaci, která je pro tuto obnovu buněk klíčová. Objev je stěžejní proto, že obdobnou schopnost obnovy mají i rakovinné buňky. Ta v podstatě způsobuje jejich "nesmrtelnost". Díky tomuto novému zjištění by se tak v budoucnu mohlo napomoci při léčbě rakoviny.

Nová česká aplikace
Aplikace Evipa nabízí snadnou evidenci pacientů, přicházejících do čekáren lékařů. Někde mají k dispozici zápis na papír, ale to mnohdy nestačí. Pokud je pacientů více, často nastanou zmatky, kdo je na řadě. Tomuto chaosu je ale konec. Nyní postačí, když si při příchodu specielním zařízením nasnímají osobní kartu zdravotní pojišťovny, popřípadě jiný doklad a lékaří se na Pc zobrazí všechny podstatné informace, včetně času jejich příchodu a čekací doby. Manipulace s těmito daty je jednoduchá. Zařízení je tak prospěšné nejen pro pacienty, ale spokojenější budou i samotní lékaři a sestry.


Další Zprávy > ♪♫♪ 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama