- Tajemství dlouhověkosti Templářských rytířů

12. dubna 2016 v 13:55 | Lena |  - Zajímavosti
Hojně se traduje, že věk templářských rytířů byl ve srovnání s ostatními současníky této doby o polovinu delší. Záhada? Bylo snad templářům dáno vědět vice, než ostatním? Znali nějaké tajemství?

Tito rytíři svým věkem překračovali ostatní až o 40 let. Což je velký rozdíl. Dožívali se tedy zhruba věku 70ti let, jelikož průměrný věk v tomto období dosahoval úrovně zhruba 35ti let.

Dle výzkumu několika italských vědců byla oním tajemstvím v podstatě věc nám v dnešní době známá. Bádali ve starých dokumentech a zjišťovali způsob jejich stravování, jakou pozornost věnovali hygieně u stolu, ale také kvalitě a rozmanitosti pokrmů. V prvé řadě se jednalo o řádné dodržování hygieny a správné stravovací návyky. Stanovil je Bernard de Fontaine a znějí: větší množství zeleniny, sýra, olivového oleje, čerstvého ovoce, ryb a méně masa. Jde tedy o jakésiho předchůdce dnešní středomořské stravy. V podstatě se dnes takto stravujeme, alespoň ti z nás, komu jsou známy základy výživových hodnot. Dnes je mezi ně možné zařadit také luštěniny, obiloviny, ořechy. Samozřejmě v závislosti na zemi, kde daná osoba žije, kdy velkou roli hraje klima.


Vysvětlení lze hledat v účincích, které měla strava templářů na kulturu střev. V podstatě jde o přírodní zdroj probiotik, která mají pozitivní a ochranné účinky na střevní mikroflóru," vysvětluje Francesco Franceschi z římské polikliniky Gemelli a spolu s kolegy Robertem Bernabeim, Giovannim Gasbarrinim a Peterem Malfertheinerem autorem výzkumu nazvaného Dieta templářů: jejich tajemství dlouhověkosti? Byla mnohem zdravější, než to, co se tenkrát ve středověku konzumovalo.

Vědci při zkoumání dobových dokumentů prokázali, že právě ona strava těmto mnichům a zároveň vojákům pomáhala žít mnohem déle. Ve středověku byla dle studie strava bohatá na tuky a kalorie, bohatší lidé jedli hodně masa a nejrozšířenější chorobou tehdy byla dna, obezita, cukrovka a vysoká úroveň cholesterolu a triglyceridů.

"Templáři oproti tomu jedli maso jen dvakrát týdně, třikrát týdně měli jako hlavní chod zeleninu, často konzumovali ryby a pili vodu s pomerančovou šťávou. Do vína, které pili velmi střídmě přidávali dužinu z aloe, která má antiseptické účinky, velmi důležité v zemích s horkým klimatem," dodává. "Strava templářů, jež byla velmi moderní, jakousi předchůdkyní středomořské diety, byla zbraní proti všem těmto nemocem," tvrdí Franceschi.

"Dlouhověkost byla charakteristickým znakem Templářů. Dle historických dokumentů Hugues de Payens skonal v šestašedesáti letech a poslední velmistr templářského řádu Jacques de Molay ještě později. V oné době byla tato dlouhověkost označována za božský dar, ale ve skutečnosti šlo o výsledek stravovacích a hygienických pravidel." říká Franceschi.

Templářští rytíři také dodržovali základní hygienická pravidla, která umožňovala vyhnout se šíření infekcí: před jídlem si museli mýt ruce, refektář musel být vždy uklizený a ubrusy čisté. Templáři měli zakázán lov, ale věnovali se chovu ryb. Mořské plody považovali za vynikající náhražku masa, a tak v podstatě získávali omega-3 nenasycené mastné kyseliny.

-

Lena: Templáře jsem nestudovala, ale dovolím si malou poznámku. Soudím, že tito rytíři provozovali také jistý druh cvičení, které ve spojení s ostatními zdravými návyky přispívalo k celkově lepší tělesné kondici. Mohlo se jednat o cvičení meditační, nebo tělesné, skloubila bych obojí. Být to tak nemusí, ale mi se to takto jeví.
Dále, ve středověku ke stravě, jež je zmíněna výše patrně neměl přístup každý. Templáři měli být v počátku řádem chudým. Majetky, kterými se v pozdější době rozšířil jistě neměli nouzi o výživnou potravu. Předpokládám však, že v době středověku zde byly chudé vrstvy, které si nemohly dovolit takovou pestrou rozmanitost. A to je jistě i jeden z důvodů, díky kterému chudší lid skonával dříve.
Podklady pro článek zaslal čtenář.
Pramen pro čerpání uveden: ČTK
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama