- Ryby jsou emocionální, LIDÉ TOMU NEVĚŘÍ

3. března 2016 v 0:44 | Lena |  - Řeč zvířat osobně
Musím říci, že navzdory velmi pomalému lidskému vývoji, který u mnohých jedinců připomíná doslova rychlost slimáčí, přesto i nadále zůstávám optimistou a předpokládám, že dnes už i ti nejzatvrzelejší "lidé" ví o zvířatech alespoň natolik základní věci, jako je skutečnost, že jsou živá. Tudíž mají duši, vnímají emoce, jako je radost, smutek, a také fyzickou bolest. Chyba lávky vážení.
I dnes, přes jejich velkou nelogičnost se ještě poměrně často setkávám s názory, které tvrdí opak. Tudíž, že zvířata duší nemají, radost prožívat neumí a tak dále. V takovýchto případech nevím, zdali mám začít křičet, nebo se rovnou rozplakat. Začne se mi chvět brada a musím své ctihodné pozadí usadit na židli. Ano, tak moc mne tato plytká tvrzení překvapí. Ovšem navzdory mé chvějící se bradě si zachovám dekorum, ale zmohu se tak maximálně k vykouzlení zamrzlého úsměvu a ledových blesků v očích, které by navzdory dálce mezi námi nepřehlédl ani australský protinožec. A že je hodně daleko. Jistě, píši s částečnou nadsázkou ...


Dnes nebudu prezentovat názor-zkušenost mé maličkosti, ale náhled na emocionální stránku zvířat a pomyslné žezlo přenechám někomu jinému. Já se pro změnu postavím na druhou stranu, stranu posluchače. Jsem moc ráda, že jsou v tomto ohledu lidé, kteří vidí správně. Vaše Lena.

Pojďme nahlédnout do světa Profesora Marca Bekoffa, který v soupisu na Psychology Today představuje publikaci profesora Browna, ve které se zaměřuje na vnímání a emocionální život ryb. Marc Bekoff je emeritním profesorem ekologie a evoluční biologie na University of Colorado.

"Vždy mám radost, když vědci poskytnou solidní empirická data o kognitivním a emocionálním životě zvířat, která jsou pro většinu lidí obrovským "překvapením", protože podle jejich (neinformovaného) názoru to tak být prostě nemůže." Nedávno jsem o tomto druhu překvapení psal v eseji ► "Emocionální životy raků: stres a úzkost." ◄
Krátce nato publikoval australský výzkumník prof. Culum Brown z Macquarie University v Sydney recenzi v časopise Animal Cognition s názvem ► "Rybí inteligence, vnímání a etika" ◄, ve které říká, že ryby jsou emocionální bytosti, jež cítí bolest v podstatě stejnou měrou, jako lidé.

Zde je k dispozici část tohoto článku:
"Ryby patří mezi lidmi nejvíce využívané obratlovce. Jejich volně žijící populace jsou hromadně loveny v rámci průmyslového rybolovu, také jsou chovány v podmínkách intenzivních "rybochovů", patří mezi časté domácí mazlíčky, a také jsou hojně využívány k vědeckým účelům. Ovšem rybám se málokdy dostane stejné úrovně soucitu a snahy o poskytnutí lepších životních podmínek, tak jako teplokrevným obratlovcům. Jedním z častých důvodů je propast mezi všeobecně rozšířenými představami o rybí inteligenci a vědeckou realitou. Toto je důležitá záležitost, neboť vládní politika je řízena veřejným míněním. Vnímání inteligence u zvířat často rozhoduje o tom, zda je zahrneme do našeho morálního okruhu. Ze sociálního hlediska se většina výzkumníků shoduje v tom, že pokud je zvíře citlivé, pravděpodobně může trpět, a proto bychom mu měli poskytnout nějakou formu právní ochrany. Zde se vedou debaty již několik desítek let. Pokud bude dosaženo stejné úrovně ochrany ryb, jaká je u ostatních obratlovců, bude to skvělé, v neposlední řadě i kvůli praktikám průmyslového rybolovu. Ze současných výzkumů vyplývá, že smyslové vnímání ryb a jejich kognitivní schopnosti se vyrovnají ostatním obratlovcům a v některých případech je dokonce i převyšují. Ačkoliv vědci nemohou poskytnout definitivní odpověď týkající se úrovně vědomí obratlovců s výjímkou člověka, rozsáhlé důkazy o sofistikovanosti chování i myšlení ryb směřují k tomu, že nejlepším řešením bude poskytnout rybám stejnou úroveň ochrany, jakou požívají ostatní obratlovci."

Zjištění prof. Browna, která jsou v souladu i s výzkumem Victorie Braithwaite (zde a zde), jsou prozkoumána i v eseji publikované na Daily Mail v červnu 2014 pod názvem ► "Ryby mají také pocity: Experti tvrdí, že tito tvorové zakoušejí bolest ve srovnatelné míře jako člověk a mělo by s nimi být zacházeno lépe" ◄. Zde jsou úryvky, jež by vás mohly navnadit k přečtení celého textu:

► Ryby rozvíjejí kulturní tradice a jsou schopny rozpoznávat identitu svou i ostatních jedinců.
► Vykazují znaky tzv. ► Machiaveliánské inteligence ◄ mezi které patří např. spolupráce a usmíření.
► Profesor Brown uvádí, že primární smysly ryb jsou stejně dobré a v některých případech lepší než u člověka.
► Úroveň složitosti mentální úrovně ryb je na stejné výši, jako má většina ostatních obratlovců, přičemž existuje stále více důkazů, že mohou cítit bolest obdobným způsobem jako lidé.

Ryby by měly být zahrnuty do našeho morálního okruhu
Profesor Brown také poznamenal, že ačkoliv vědci nemohou poskytnout definitivní odpověď týkající se úrovně vědomí kterýchkoliv mimolidských obratlovců, nezvratné důkazy o sofistikovanosti chování i myšlení ryb nás směřuji k tomu, že nejlepším řešením bude poskytnout rybám stejnou úroveň ochrany, jaká je dána ostatním obratlovcům. Měly by tedy být zahrnuty do našeho morálního okruhu a poskytnuta jim ochrana, kterou si zaslouží.

Dr. Braithwaite ve své knize nazvané ► Cítí ryby bolest? ◄ prezentuje podobné poznatky. "Tvrdím, že ryby cítí bolest a trpí, stejně jako ptáci a savci - a je vyšší, než např. u lidských novorozenců a předčasně narozených dětí". Je nejvyšší čas využít toho, co známe, ve prospěch ryb a dalších zvířat, která jsou dnes využívána a zneužívána po miliardách. Ryby nejsou věci na jedno použití, ale vnímající a cítící bytosti.

Jak jste na tom Vy? Jsou dle Vás ryby vnímavé?




Autor: Marc Bekoff
Odkaz: Brown, C. (2014).
Pramen > ♪♫♪





 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | E-mail | 4. března 2016 v 18:14 | Reagovat

Každý živý tvor na této planetě si zaslouží naši pozornost. Viděla jsem několik dokumentů, které zobrazují život zmiňovaných ryb. Jak někdo může říct, že nemají cit a nic nepociťují, to nechápu. Ryby jsou velice citlivé a myslím si, že bolest cítí stejně jako my lidé, ne-li víc. Dokáží být něžné, ale i bojovné.V rodině máme 4 akvária, tak že vím, o čem píši.

2 Lena / autorka Lena / autorka | 5. března 2016 v 14:20 | Reagovat

Z psychologického hlediska (mého osobního) je problém v tom, že lidé neslyší řeč/zvuky ryb. Stále se traduje dávné "rčení", že ryby jsou němé.. To vůbec není pravda. Zkrátka jen vydávají zvuky, které lidské ucho stěží zaznamená. Čili pokud rybě někdo ublíží, neslyší "křik", tedy zvukový projev. A z tohoto hlediska si někteří měně inteligentní tvorové v hlavě promítnou mylný závěr, že nejsou emocionální..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama