- Nový objev > Velké viry mají vlastní imunitní systém

25. března 2016 v 13:08 | Lena |  - Zajímavosti
Viry nám víceméně dělají společnost od nepaměti, ikdyž v této chvíli mne jímá silný pocit, že zde na této planetě nebyly o jejího počátku. Každopádně nám tito společníci dokáží způsobit mnoho peripetiií počínaje chřipkou, přes neštovice až po HIV. Velkým otazníkem pro vědce ale zůstává jejich podstata. Já jsem rozluštila jeden z důvodů jejich existence. ANO. Více pod článkem. Ale nyní k novým poznatkům oficielních vědců.

Kryoelektronová rekonstrukce mimiviru. POZOR,
zamyslete se nad jeho tvarem, co Vám přípomíná?!

Různorodé bakterie, prvoci, stromy, zvířata, lidé sestávají z jedné či většího množství buněk. U virů je to jiné. Jsou tvořené pouze genetickou informací ve formě RNA nebo DNA a bílkovinným obalem, který ji chrání a umožňuje proniknout do hostitele. Vir hostitelskou buňku zmanipuluje, s využitím jejích systémů se namnoží a ve vhodnou chvíli vyrazí do okolí napadnout další potenciální cíle.


Mnoho biologů proto argumentovalo, že viry nejsou v pravém slova smyslu živé. !Rozhodně se jedná o parazity, ale bez hostitelské buňky nedisponují schopností namnožit se."

Tyto představy rozpustilo nedávné objevení obřích cytoplazmatických virů. zde a zde. Již dříve bylo jasné, že některé viry, kupř. původce neštovic, jsou podstatně složitější než jiné. Jemu příbuzné obří viry však tomuto viru daly na frak, a to tím, že množstvím genetického materiálu se vyrovnají menším bakteriím a kódují celou řadu genů, které se u žádných jiných organismů nevyskytují. Pravděpodobně jsou si příbuzné a tvoří jednolitou starodávnou skupinu. V hostiteli vytvářejí složité struktury a jejich stavba i činnosti jsou ve srovnání s běžnými viry komplexnější, a to ve všech ohledech. Navíc, v přírodě se vyskytují jednoduché viry, které se svými specifiky specializují k nákaze těchto obřích virů!! Ovšem nedávno objevila skupina francouzských badatelů, obří viry proti těmto vetřelcům zvaným virofágy nasazují vlastní verzi imunitního systému a dále tak stírají hranici mezi buněčnými a nebuněčnými zástupci života na Zemi.

Na počátku tohoto zajímavého objevu stálo pozorování, že některé linie obřích virů ze skupiny Mimiviridae jsou daleko odolnější k nákaze určitými druhy virofágů, než kmeny ostatní. Mimiviry kmene A se ukázaly být zcela odolné proti nákaze virofágem známým jako Zamilon.

Důkladný průzkum genomu kmene A odhalil úseky se čtyřmi opakováními krátkého motivu DNA nerozeznatelného od části Zamilonu. Jako by si mimiviry do vlastního genomu zakódovaly paměťovou složku odvěkého nepřítele. To už ale výzkumníkům začalo zapadat. Podobný systém boje proti virovým nákazám totiž používají i prokaryotické organismy, bakterie a jim nepříbuzné, ale obdobně jednoduché mikroby ze skupiny archea. Ty sice mají k dispozici na boj proti virům poměrně bohatý arzenál - brání jejich přisednutí a proniknutí do buňky, aktivně "štípou" DNA či RNA virů a zabraňují jejímu kopírování - ale jeden z hlavních obranných mechanismů je rovněž založen na opakování virového motivu. Tento systém umožňuje přímý útok na genetickou informaci pronikajících virů a nazývá se CRISPR-Cas. V průběhu života buňky se může dokonce učit a není bez zajímavosti, že metody založené na něm lze velmi efektivně využít v genetickém inženýrství.

S cílem potvrdit tuto podezřelou podobnost vědci prozkoumali genové okolí čtyř opakujících se zamilonových motivů. Podařilo se jim objevit hned několik genů vzdáleně příbuzných základním složkám CRISPR-Cas. Jejich cílené vypnutí odolnost mimivirů kmene A proti Zamilonu se výrazně snížilo, čili s největší pravděpodobností se opravdu jedná o důležité součástky systému zajišťujícího odolnost proti tomuto viru. Celý systém, který má pravděpodobně dávného společného předka s CRISPR-Cas, výzkumníci nazvali MIMIVRE. Celá věc ale ještě není uzavřena a nelze vyloučit, že systém slouží mimivirům i k řadě dalších účelů. U obřích virů nás zřejmě čeká ještě mnohá překvapení. Život kolem nás má mnoho zákoutí a rovin.
Pramen: Nature, ♪♫♪, Obr. Wikipédia
Proč nás napadají viry - osobní vědecké/intuitivní poznatky > ♪♫♪
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama