- Návrat klasických žárovek > nově vyvinutá technologie

13. ledna 2016 v 0:44 | Lena |  - Zajímavosti
Lidé jsou ohledně sympatií ke svítidlům rozděleni na dva tábory. Ostatně, jako vždy. Jedni na klasické žárovky nedají dopustit, druzí preferují LEDky a jiné zdroje světla. Ovšem, máme novinku. V USA uvedli ve známost zprávu, že vyvinuli technologii, která výrazně zvyšuje účinnost klasických žárovek. Tedy, jak znovu využít ztracenou energii a dodat ji žhavícímu vláknu, které ji promění ve světlo. Onen objev zveřejnili v časopisu Nature Nanotechnology a BBC o tom informovala v úterý.

Klasické žárovky mají velmi nízkou účinnost, pouze 2-3% dodané energie proměňují ve světlo, ale je možno je brát, jako zdroj tepla, ikdyž není nijak extrémní. Jak víme, v zemích EU byl jejich prodej oficielně zastaven, ale na pultech obchodů jsou nabízeny dále, ovšem pod jiným názvem. Cena jednoho kusu činí cca 12kč.

Výzkumníci v Massachusettském technologickém institutu (MTI) tedy objevili technologii, která dokáže slabý "článek" klasických žárovek proměnit v přednost. Za použití nanotechnologie vyvinuli strukturu z tenkých vrstev krystalů, která obklopuje žhavící vlákno. Propouští jen viditelné světlo a zachycuje unikající infračervené záření, které je zpátky absorbováno a částečně emitováno opět v podobě viditelného bílého světla.


Dle prvních zkoušek se tímto zvýšila účinnost klasické žárovky téměř třikrát. Tím by se mohla účinnost žárovky oním způsobem zvýšit na 40%, což by bylo třikrát více, než je u současných úsporných žárovek.

Proč "chtějí" vrátit do oběhu klasickou žárovku?
Jistě, účinnost upravených klasických žárovek by tedy dle výše zmíněného byla vyšší, než u v současnosti prodávaných úsporek. Ovšem, z jakého důvodu výzkumnící pátrali po změně? Stávající úsporky, které jsou nyní v oběhu z "nějakého" důvodu nevyhovovaly? Vždyť jejich prodej "schválila" i známá organizace Greenpeace.

Další věcí je, pokud tedy nově upravené klasické žárovky budou uvedeny na trh, v jaké rovině se bude pohybovat jejich cena? Vzhledem k výzkumu, který byl patrně dotován, nebo hrazen z jistých zdrojů, bude zde jistě zájem o určitou návratnost finanční injekce tohoto "projektu". Dále materiál použitý k výrobě se jistě pohybuje v jiné cenové relaci, než materiál potřebný k výrobě původních žárovek. Čili lze předpokládat, že konečná prodejní cena, i vzhledem k vyšší účinnosti půjde také směrem vzhůru. S dvanácti korunami se bezesporu můžeme rozloučit.Popsáno vlastními slovy
Pramen k čerpání podkladů pro článek > ♪♫♪
Úsporné žárovky obsahují rtuť > ♪♫♪ 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | E-mail | 13. ledna 2016 v 22:47 | Reagovat

Tak to je téma, o kterém přeci jen něco málo vím.
Obyčejné žárovky byly zakázané, EU asi nemá důležitější věci na práci a tak nejdříve něco zakáže, potom něco zpátky povolí, ale pod jiným názvem.Protože tyto žárovky-nyní už tepelné zdroje prodávám, tak vím, kolik s tím bylo práce a papírování.
Co se týká úsporných žárovek, tam je důležité, jakou kvalitu si člověk vybere. Jako se vyrábí nekvalitní potraviny, tak se vyrábí i nekvalitní úsporky. Je důležité, aby si zákazník vybíral v kvalitě ,, A", ty jsou bez problémů. Dále jsou B-C-D-E-F...Je jasné, že F jsou nejlevnější, ale také nejvíce škodlivé.
U ledkových žárovek je to stejné jako u úsporek.
A co se týče USA...Možná překvapí a to ukáže čas.

2 Lena / autorka Lena / autorka | 15. ledna 2016 v 4:26 | Reagovat

Určité instance jsou jako žába na prameni. To je bez komentáře. KOCOURKOV, dělat z lidí pitomce. Papírování, kdy se prodejci, lékaři i jiné instituce mnohdy stávají snad více úředníky, než představitelé svého oboru.

Co se úsporek týče, typ E, F (minimálně) by dle mého názoru v oběhu neměl být vůbec. Škodlivost není na místě. Navíc rtuť, kterou dle různých zpráv tyto žárovky obsahují hovoří sama za sebe.

A ono studené světlo, které vydávají některé typy úsporek, je nepřirozené a nepříjemné. Ty by se dle mého názoru také neměly prodávat. Pokud ovšem toto světlo nemá jiné opodstatnění a příznivý efekt pro určité účely. Zatím o žádných nevím, ale nejsem v této oblasti zaangažována natolik, abych měla plné a detailní informace.

3 Jarka Jarka | E-mail | 19. ledna 2016 v 13:09 | Reagovat

Ano, máte pravdu. Žárovky úsporné typu E, F, i D !!!! se dají velice levně koupit v supermarketech a na to zákazník slyší. My prodáváme jen typ A a vysvětlujeme, v čem je výhoda. Jsem ráda, že větší procento zákazníků nám věří a jsou spokojení.
Co se týká studeného světla žárovek, je to zase naopak. Lidé ho chtějí, i když vysvětluji, že není zdravé pro oči. Tady zase jen malé procento zákazníků dá na moji radu a přikloní se k teplému spektru žárovek.
Inu, zákazník musí odejít spokojený. Já udělám vše pro to, ale na něm je, jak se rozhodne :-)

4 Lena / autorka Lena / autorka | 19. ledna 2016 v 18:26 | Reagovat

To je zvláštní. V okruhu 200 km od mého okolí chtějí mí známí a co vím a mám informace, i ostatní, jež úsporky kupují většinou "teplé" spektrum světla. :)

Řekněte lidem, kteří chtějí studené, ať je namontují do koupelny a uvidíte, jak si je obratem přiletí vyměnit. :) V koupelně před zrcadlem budou totiž pod tímto světlem vypadat, jako "mrtvolky". :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama