- Moudrý příběh > jak bolí odlišnost + indicie

19. ledna 2016 v 4:44 | Lena |  - Příběhy otevírající cit
Každá mince má dvě strany. Je možné, že se ve vašem okolí vyskytuje někdo, jež se od ostatních něčím odlišuje. Ať už jde o nestandardní vzhled, výšku, chování, vystupování, nebo se jedná o génia. "Lidé" jsou velmi zvláštní rasa, jelikož mají někdy/a někdy častěji, než je zdrávo silné tendence takovéto tvory ponižovat, vysmívat se jim, nebo je dokonce šikanovat. Zkrátka jen proto, že jsou v něčem jiní, než je standard, a to buďto směrem k nižším hodnotám > tedy podstandard, nebo tyto průměrné hodnoty převyšují a jsou tudíž nadprůměrní > nadstandard. A tato odlišnost dotyčným díky netoleranci, či charakterové plytkosti ostatních často způsobuje krušné chvilky v životě. Ovšem vše má svá pro i proti.

Dnes Vám nabízím pohled na život jednoho tvorečka, který je podán milou pohádkovou formou. Může být naučný i k zamyšlení, záleží ze které strany úhlu se na něj podíváte. Tento tvor v podstatě nic nespáchal. "Provinil" se pouze v tom, že se narodil "jiný". K tomuto příběhu mne nasměrovalo mé "vedení". Proč jsem jej zahrnula do obsahu mých stránek porozumíte, jsem si jistá. Jeho odkaz má mnoho významů a rovin. Tak se hezky, pohodlně usaďte a nechte se unášet na vlnách delfíního polibku. Vaše Lena


Byl jednou jeden malý delfín. Rodiče mu říkali Pusinka, protože měl špičatější čumáček než ostatní delfíni. Když si chtěl Pusinka hrát s ostatními malými delfíny, volali na něho: "Jdi pryč! Nechceme, abys do nás svým špičatým čumáčkem strkal! A kromě toho vypadáš jinak než my!" Otočili se k němu svými ocasními ploutvemi a odplavali pryč bez něj. Z očiček malého delfína se kutálely velké slzy, takže moře bylo ještě více slané. Maminka ho vzala něžně do svých ploutví a konejšila ho: "Nebuď smutný, můj malý Pusinko, jsi úplně zvláštní delfín! Jednou na tebe budeme pyšní". Ale malý delfín protáhl vzdorovitě svůj čumáček, takže vypadal ještě špičatější, a řekl: "Co je mi platné, že jsem zvláštní delfín, když si se mnou ostatní děti nechtějí hrát?"

"Pojď, malý bráško", volala na něho jeho sestra, které se podařilo Pusinku rozveselit, "poplaveme k dědečkovi! Určitě má pro nás nějaké novinky." Malý delfín miloval svého dědečka nade vše: Měl klidný jasný hlas, vždy si věděl rady a i přes svůj vysoký věk nezkazil žádnou legraci a poslouchal denní zprávy z "Delfíního rozhlasu".
Dnes ale dědeček nebyl naladěn na humor. "U všech všudy! Hrom do toho! To nejde delfínovi na rozum!" nadával si pro sebe a jeho šedivá hřbetní ploutev se třásla rozčilením. "Copak se stalo, dědečku?",ptaly se polekaně obě delfíní děti najednou, neboť takhle ho ještě nezažily. Dědeček nejprve vyskočil do vzduchu, aby se trochu uklidnil. "Tolik špatných zpráv najednou: Už zase delfíni ztroskotali, už zase přišli o život ve volně plujících sítích a teď ještě tohle. Více než 10000 bylo vydáno k odchytu, na vědecké účely, jak tomu říkají lidé!" Malými delfíny projela hrůza, kůže jim zbledla. "Promiňte milé děti, vaše maminka se na mne bude zlobit, protože vám nevyprávím pohádky!" "Ale dědečku", volal Pusinka, "nás přece také trápí, když lidé ničí nás a moře! My už nevěříme na pohádky!" "No podívejme se", brumlal starý delfín udiveně, jeho hlas byl opět klidný a jasný. "Musíme něco podniknout! Chcete mi pomoci svolat radu dvanácti nejstarších?" "My ti rádi pomůžeme, dědečku!"

A už se děti vydaly na cestu napřed k tetě Philadelphii, pak k ostatním členům rady a skákaly přitom do vzduchu ještě radostněji než jindy. Všech 12 delfínu souhlasilo, že se zúčastní shromáždění.
"Až budete připraveni, napočítám do tří!", oznámila Philadelphie, nejstarší delfínka a pohlédla do kruhu uspořádaného ze šesti nejstarších delfínů a šesti nejstarších delfínic. Drželi se za ploutve, aby mohli společně vyskočit do vzduchu. "Shora svět vypadá jinak, můžete získat lepší přehled a s porcí čerstvého mořského vánku se dá lépe přemýšlet a především: Společně se dá vyskočit výš!"
Když se znovu potopili do hlubiny, vytvořili delfíni uprostřed svého kruhu myšlenkovou bublinu a usilovně přemýšleli. Mezitím plavali ostatní delfíni těsně natlačení kolem rady dvanácti nejstarších, aby je podporovali přiváděním čerstvé mořské vody. Nikomu nebylo do řeči ani do zpěvu jako dřív, neboť teď šlo o život, nebo o smrt. Třetí den otvírali nejstarší delfíni svůj kruh, aby všem sdělili nejnovější názory a aby navrhli řešení. Ale tentokrát pokrčili staří delfíni bezradně hřbetní ploutví.

Dědeček shrnul názory rady: "Vidíme, že srdce mnoha, příliš mnoha lidí jsou uzavřená. Svými uzavřenými srdci už neslyší náš zpěv lásky a míru. Stávají se hamižnými a bojechtivými. Zabíjejí nás, zabíjejí sami sebe! Nemohli jsme přijít na žádné řešení. Teď už nás slyší jen málo lidí, příliš málo…", povzdychl si dědeček, "a čas kvapí!" Do nastalého mlčení delfínů se náhle ozvalo silné odkašlání:
Philadelphie se napřímila v celé své velikosti. "Moji milí", oznámila odhodlaným hlasem, "znám a vidím jedno východisko." Všude kolem stoupaly bublinky údivu. "Odeberu se na písčinu a budu meditovat. Pak se mi zjeví bohyně a já ji poprosím o pomoc. Zeptám se jí, jak se můžeme dostat nazpět k lidem." Delfíni tomu mohli sotva věřit a mávali ploutvemi: "Ještě je naděje! Ještě je naděje! Pro nás i pro lidi!"

Dědeček poprosil o klid: "Milá Philadelphie, probouzíš v nás novou naději! Děkujeme ti a přejeme Šťastnou cestu, bude tě doprovázet náš zpěv!"
Delfíni se s ní rozloučili láskyplnými skoky. Následující tři dlouhé noci a tři dlouhé dny připadaly delfínům jako věčnost. Konečně Pusinka a jeho sestra ohlásili rozčileným brebentěním návrat Philadelphie. Moře se začalo pěnit netrpělivými skoky delfínů, všichni napjatě očekávali novinky. Dědeček jako obvykle poprosil o klid a Philadelphie začala se svou zprávou.

"Bohyně vyslyšela naši prosbu a odpověděla." Shromážděným delfínům se třásly hřbetní ploutve, všichni zadržovali dech, všichni byli potichu. "Bohyně nám sděluje: V noci, když lidé spí, se jim ve snu zjevíte, políbíte je a lidská srdce se vám otevřou! Tu schopnost, dostat se do lidských snů vám daruji. Jeden z vás začne, tak získáte všichni odvahu."

"Óóó", užasli delfíni, "líbat lidi ve snu! Jeden z nás má začít… Ale kdo? Kdo?" Bezmocně se na sebe dívali a ztichli."

"Jááááá!", zavolal najednou jasný hlásek. Všichni se otočili jeho směrem. "Ty? Tyyyy? Pusinka?" "Já!" opakoval malý delfín sebevědomě a udělal kotrmelec. "A proč zrovna ty?" "Protože mám na rozdíl od vás ostatních čumáček zahnutý nahoru, a proto mi půjdou dávat lidem pusinky lehčeji, vám by to nešlo."

Ostatní uznali, že delfínek má pravdu.

"Připravím vám cestu k lidským srdcím."

Se slzami dojetí objala maminka svého malého delfína: "Vždycky jsem věděla, že jsi úplně mimořádný delfín!" "Ano", volalo nadšeně celé shromáždění, "začni, Pusinko!"

Začni! My Tě následujeme! My půjdeme za tebou!"

Od té doby se stává, že lidé dostávají ve snu polibky od delfínů. A od té doby také někteří lidé čekají, až je ve snu políbí delfín. Když budeš mít štěstí, dostaneš polibek od Pusinky, jeho polibky jsou obzvlášť něžné ...

Lena:
Mé osobní zakončení příběhu a moudrá rada:
"Pokud jsi v něčem jiný, nežehrej. Bůh Ti možná věnoval obrovský dar, který dříve, či později v životě uplatníš. Uplatníš jej tehdy, až přijde správný čas."
Co mi řekli delfíni > ♪♫♪
Další příspěvky > ♪♫♪
Autorka příběhu:
Petra Dobrovolny-Mühlenbach, CH-Bern,
Copyright: www.dolphinkissis.ch
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | E-mail | 19. ledna 2016 v 13:32 | Reagovat

Hluboký a krásný příběh.Také velice moudrý a nutí k zamyšlení.Stále více lidí má svá srdce zavřená. Ale zase na druhou stranu jsou někdy období, kdy se mi zdá, že se lidé více otevírají a jsou takoví jiní...Ale potom se to zase vrátí do původního stavu.
Znám pár lidiček ve svém okolí, kteří jsou něčím jiní. Ale mají strach se projevit. Tak si o tom aspoň vykládáme a sdílíme své zážitky navzájem.

2 Lena / autorka Lena / autorka | 19. ledna 2016 v 18:29 | Reagovat

Nastává čas, kdy se tzv. "jiní", alespoň, co se týče různých schopností ukáží, vyjdou ven na světlo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama