- Český občan v České zemi > zpověď

7. ledna 2016 v 0:44 | Lena |  - Mému drahému národu
Následující soupis jednoho českého občana ukazuje realitu života v našem státě. Částky, které jsou zde uváděny se ve srovnání se současným stavem mohou nepatrně lišit, což ovšem sdílenou hodnotu textu nijak neovlivňuje. Vítejte "doma".

Bydlíme se ženou na mateřské a malým dítětem v menším okresním městě, 120 km od Prahy ve zděděném rodinném domku. Ještě nedávno jsem pracoval jako systémový analytik u místního výrobce telekomunikačního softwaru, vydělával jsem na náš region slušné peníze. Žena dostávala mateřskou a docela hezky a spokojeně jsme si žili. Vydělával jsem 18 000 čistého, žena má mateřskou 3 630, za 21 630 korun se u nás dá doooocela slušně žít.

Shodou různých okolností můj zaměstnavatel zkrachoval. Nepříjemné... Slušnou práci u nás neseženu, a tak jsem se rozhodl hledat v Praze. Našel jsem si práci hned, jsem profík v oboru, plat je slušný - 38 tisíc. Na denní dojíždění to ovšem není, takže si musím pronajmout byt a domů jezdit jen na víkendy. Jinak jedenkrát v průběhu týdne, když je třeba ženě pomoci, a taky aby nebyla pořád s dítětem sama. Samozřejmě něco stojí stravování v Praze, máme sice stravenky a žena mi dává jídlo s sebou, ale stejně se nevyhnu občas nějaké té restauraci. Ale práce mně baví, mám skvělé výsledky, firma je se mnou velmi spokojená a daří se nám.


Pracuji v Praze už měsíc a půl a přišla první výplata - 26 600 korun na dlaň. Z toho okamžitě vypláznu 10 000 korun za pronájem garsonky na Jižním městě. Ještě za vodu, plyn, internet (tedy výpalné Telecomu) 2000. Soukromě najedu domů a zpět 1 920km, což mně stojí jen na benzínu 4 800kč. Za různé další nutné pražské poplatky, které bych doma neměl, vydám asi tisícovku. Počítám, počítám.... Jsem blázen, abych tady makal celý týden bez rodiny za 8 800? Moje žena bere mateřskou 3 630, náš společný příjem je tedy 12 430 korun. Jak s tím vyžít? Naše životní úroveň upadá.

Dávám výpověď, odjíždím domů a přihlašuji se na Úřad práce. Moje odměna činí 10 800 korun za celodenní hraní s dcerou. Protože se večer nudím, skládám známým pécéčka. Udělám tak jedno týdně. Na každém vydělám asi 2 000, tedy 8 000 měsíčně na ruku.

Uvažoval jsem, že si zřídím ŽL a začnu se tím živit. Tak jsem zašel na úřad. Paní mi vysvětlila, že musím platit minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění, dohromady asi 3 800 za měsíc. Minimální daň mi ukousne minimálně 840 korun měsíčně. Počítám, počítám... Z mých vydělaných 8 000 mi tedy zůstane 3 360. Polovina? Paní, nechte si ten formulář ...

Podnikám dál na černo, neplatím nic, zdravotní za mne platí stát a sociální pojištění nikdo. Stejně je k ničemu. Dostávám 10 800 od Úřadu práce, 8 000 za služby přátelům, manželka 3 630, takže náš celkový příjem do rodiny je 22 430. Naše životní úroveň se rapidně zvedla, letos v létě si konečně naložíme dovolenou u moře a v zimě lyžování v Alpách. Minulý měsíc jsme si vyřídili sociální příplatek na bydlení a na dopravu MHD, dcera má atopický ekzém a manželka ji musí vozit k lékaři. To udělá 3000 měsíčně, vyděláváme už 25 430 čistého a koupili jsme si hezkou Fabii na leasing.

A hodná paní na úřadě slíbila, že nám příplatek doplatí za rok nazpět: potřebuji nové lyže a manželka si vyhlédla kožíšek. Těšíme se, až manželce zvednou mateřskou, možná bychom si pořídili druhé dítě a koupili nové, lepší, zahraniční auto, leasing z těch cca 35 800 čistého lehce utáhneme. Jednou za půl roku se nechám na chvíli zaměstnat a pak hurá znovu na ÚP. No, nějak ten měsíc vždycky přežiju....To víte, už jsem si zvykl na svůj denní režim: v 10 ráno žena zajde pro rohlíčky do pekárny, po cestě mi koupí noviny (samé potěšitelné zprávy!), pak si chvíli hraji s dcerou a vyrazíme někam na výlet, podle počasí - do přírody, na koupaliště, na běžky, do aquaparku. Jen mně občas přepadá splín, a pak mne trochu mrzí, že moje dvě vysoké školy, inteligence i schopnosti nejsou využity. Nemělo by to mrzet i tu paní na Úřadě? Ale brzy mně to přejde, vždyť se máme tak dobře a já nejsem nevděčný!

Když se vrátíme z výletu, potkám občas kluky z bývalé práce a pozvu je na pivo. Jsou furt nespokojení, což chápu. Makají a stále jim nestačí peníze. A přitom je to tak jednoduché ...


Díky státe, díky vládo, miluji tuto svoji Českou zem!
Další články této kategorie > ♫♪♫
Obsah soupisu nemusí korespondovat s názorem autorky stránek

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Radek Radek | 7. ledna 2016 v 9:17 | Reagovat

Výstižné. Je to i pro ostatní takto konající příjemné zdůvodnění jejich počinů. Dělám to obdobně, bez finanční podpory sociálky a prac.úřadu, leč mentální rozkolísanost správného jednání je stále přítomna. A to se nepovažuji za viníka mé " spokojené " existence. S pozdravem R.

2 Jarka Jarka | E-mail | 10. ledna 2016 v 22:56 | Reagovat

Když si tento článek čtu, je mi z toho divně. Vím, že to tak může fungovat, ale je zajímavé, že ne u všech. I v tomto případě jsou VYVOLENÍ.
Zdá se to jako velice krásný život, ale já bych takto žít nechtěla. Vím, že spousta lidí by se mnou nesouhlasila, ale já to tak cítím. Nevážila bych si sama sebe a tím by upadlo vše, v co stále věřím. Mé hodnoty jsou jinde a doufám jen, že to do penze ,, už nějak doklepu".:-)))) Ale ta je ještě hodně daleko a samozřejmě to myslím s nadsázkou:-))))

3 Lena Lena | 11. ledna 2016 v 17:49 | Reagovat

Dotyčný ze soupisu také není zcela nadšen, že jeho schopnosti nejsou využity. Dalo by se zřejmě říci, že se "přizpůsobil" okolnostem ... :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama