- Nesobecká Láska vypíná v mozku touhu po odměně

21. listopadu 2015 v 4:44 | Lena |  - Krůčky ke štěstí

Skutečný soucit je dát před sebou přednost druhým.
Romantická láska navykne v mozku aktivovat stejná "centra odměny", jako při užívání kokainu.

Nový výzkum ukazuje, že nesobecká láska - ryzí a nefalšovaná touha po štěstí ostatních - skutečně dokáže v mozku tato střediska vypnout.

"Pokud si opravdu přejeme, aby se jiní měli dobře, nedostává se nám nával vzrušení, který přichází s naším zájmem po romantické lásce, protože neklademe důraz na sebe," vysvětluje Judson Brewer, asistent profesora psychiatrie na Yale University.
Jak napsal v odborném časopise Brain and Behaviour, neurologické hranice mezi těmito dvěma typy lásky se dají jasně rozeznat, pokud se pomocí magnetické rezonance podíváme na mozek člověka, který se delší období věnuje meditacím.
Centra odměny v mozku, které jsou silně aktivovány například při pohledu na obličej milého/milé (nebo obrázku kokainu), jsou téměř úplně vypnuté, pokud člověka věnujícímu se meditaci požádáme, aby tiše opakoval větu typu - "Ať jsou všechny bytosti šťastné".


Klidné meditace soustředěné na přítomnost jsou základem buddhismu a dnes se běžně využívají v kurzech na odbourávání stresu v západním světě.
Vnitřní klid nesobecké lásky orientované na prospěch jiných je zosobněný v postavách jako Matka Tereza, či Dalajláma. Jde o přesný opak vášnivých sporů divokých milenců, nepřetržité kritiky a Rozpínání se. Nesobecká láska přináší svou vlastní odměnu.

"Hlavním záměrem těchto meditačních praktik je pěstovat v sobě nesobeckou lásku, neustále ji vysílat ven do světa a neočekávat přitom nic a nechtít za to nic zpátky," říká Brewer.

Malé zamyšlení: Přestože u vědců tento poznatek může být "nový", v jiných kruzích je již přeci dávno důvěrně znám. Zopakování tohoto faktu však určitě neuškodí. Nesobecká Láska je v podstatě i cit, který běžně používají např. maminky, otcové ve vztahu ke svým dětem. (i zde však u různých rodičů vidíme rozdíly, nelezneme i opak). Nesobecká Láska je i Láska bez touhy vlastnit.
Zajímalo by mne, jsou-li ony výše zmíněné kurzy zpoplatněny, či jsou také prezentovány formou nesobecké Lásky, tedy bez nároku na hmotnou odměnu... Napadla Vás v tomto případě obdobná myšlenka? :) Přeji pěkný den všem.


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | E-mail | 22. listopadu 2015 v 22:40 | Reagovat

Myslím si, že tyto kurzy jsou účelové a já jsem nikdy neměla potřebu se jich zúčastňovat. Vše je dobře promyšlené a uděláno tak, aby člověk šel ještě na další a další a samozřejmě za to musí zaplatit a někdy to nejsou malé částky.
Nesobecká Láska je krásná věc. Vysílat ji denně kolem sebe a vůbec nemyslet na to, že za to něco dostaneme. Pokud to člověk dokáže a takto i cítí, má každý den krásný. Aspoň já to tak mám. Nepřemýšlím už o tom a ani mi to nějak už nepřijde.
Ale přece jen odměnu dostanu. Lidé kolem mě jsou usměvaví, šťastní a spokojení. Ale zase ne úplně všichni, ale to je již další kapitola:-))))

2 Lena - Živá Voda Lena - Živá Voda | 23. listopadu 2015 v 20:17 | Reagovat

Dnes se doslova roztrhl pytel s kurzy všeho druhu. Učí všichni, všechno, ale málokdo to skutečně "umí" a na úrovni rozumí tomu, co dělá. Pokud někdo má skutečně co předat, pak rozumím, že něco je možno dělat zdarma formou nesobecké Lásky, ale také dotyčný musí něco jíst, platit kupř. nájem, odběr energie apd., čili zpoplatnit své služby je pochopitelné. Nicméně, pokud si někdo řekne za cca 3 denní kurz 10 000, (ano, to je realita) tak zde je jasné, o jak vysoce "charakterní" osobu jde... Ovšem, najdou se "lidé", kteří i toto zaplatí!! K neuvěření.

Nesobecká Láska je krásná věc. Zajímavé je, že člověk, který ji kolem sebe vysílá má zpětnou vazbu ve formě usměvavých lidi, jak píšete, ale je zde i opak. Člověk tuto Lásku vysílající vypadá spokojeně, a to v některých případech naštve tolik lidí, že stojí za to si tuto "spokojenost" udržet :) ... /to myslím s nadsázkou samozřejmě :)/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama