- Pět tibeťanů - jak správně cvičit

4. září 2015 v 21:07 | Leonia |  - Pohybem k harmonii

I. ◄ a ► II. ◄ část této série

V tomto soupisu jsem pro Vás sestavila "pravidla", jak cvičit způsobem, který se mi osobně i mým známým, kteří jej přejali ukázal, jako prospěšný. Jsou prezentována tak, aby jste si z nich odnesli ten nejlepší užitek. Pokud jste Hledající, můžete nalézt. Následující body prosím berte pouze jako nezávislá doporučení, která nejsou ničím vázána. Utrhněte si z tohoto stromu plod, ale upravte si jej tak, aby Vám chutnal a snězte si jej sami.

Ve chvílích cvičení je zahodno nenechat se ničím a nikým rozptylovat. Buďte sami se sebou, jen tak se Vám naskytne možnost při cvicích "komunikovat" se svým tělem, kdy se postupem času dle pocitů před Vámi bude více a více otevírat Brána nových obzorů. Mnozí tak můžete poznávat nové, mnohdy překvapivé tajemné komnaty svého Já. Těla, buněk, ke kterým jste se ve spěchu svého života možná obrátili zády a nyní opět znovu nalezli jeho hlas ve svém středu. Dojdete tak k poznatkům, že Vesmír není oddělen, ale prostupuje skrze Vás. I osobám, které toto "napojení" mají a zmiňované aspekty jsou jim známy se jejich prožitky prohloubí a sami sobě se přiblíží ještě více. Budete stále více rozmlouvat se svým tělem, více chápat jeho potřeby a na tato setkání i rozhovory se upřímně těšit.


Jak cvičit
► Nejlépe je být sám, v klidném prostředí. Nenechte se rozptylovat. Cvičení Pět tibeťanů je intimní meditací s vaší "milenkou, milencem", a tou/tím je vaše tělo. Cvičení je možno zpříjemnit pěknou hudbou. Vaše mysl se zklidní a lépe se tak otevřete přicházejícím inspiracím, které jinak můžete přehlédnout.
► Cvičení neprovádějte mechanicky, nejste robot. Vnímejte jak se pohybují vaše svaly, obartle, prociťte si tyto chvíle. Svému tělu tak budete více rozumět a poznávat jeho zákoutí v novém, pro mnohé z Vás možná poprvé jiném světle. Můžete zažívat Jaro v každém ročním období svého života.
► Cvičte vědomě, pravidelně, každý den. Sestava Vám zabere zhruba 15 minut. Věnujte je svému tělu, zaslouží si to. Je vaším nejlepším přítelem a spojencem.
► Zprvu započněte opakováním každého cviku 3 krát. Je doporučováno každý týden navýšit jednotlivou sérii o 1-2 cviky. Vy se ovšem nenechte vsadit do škatulky, konejte tak, jak je Vám příjemné a řiďte se svými pocity. Ty Vám budiž správným vedením a vodítkem.
► Cvičení neprovádějte s vidinou co nejrychleji dosáhnout počtu 21, který je doporučován jako nejvyšší. Vše potřebuje svůj čas. I květina, než vyroste je nejprve semínkem, které pro svůj růst potřebuje úrodnou půdu a Slunce. Teprve pak vyraší stonek, lístky a v době, kdy je v bezpečí rovnováhy se ukáže zvědavý květ. Vonět začne ve chvíli, kdy proces jejího růstu dozrál ve správném čase. Pro Vás budiž úrodnou půdou a Sluncem vaše odhodlání, trpělivost, Láska k sobě a vědomý dech.
► Po dovršení opakování každého cviku 21krát se dané množství nemá navyšovat. Je dáno, jako konečné. (Ovšem, zde mám otázku, kterou vysílám do prostoru: "Existují v tomto případě hranice??" A vím, že odpověď naleznu. Vy možná také ...)
Já jsem k doporučené hranici došla zhruba po 6ti měsících. Vy můžete dříve, nebo také později. Čas v tomto ohledu samozřejmě není dán pro všechny stejně. Potřeby těla se u každého jedince může lišit. Každý jsme originál a vyhovují nám jiné priority.
Opět prosím připomínám - pamatujte, nejste na žádném branném cvičení, kde je vyžadován co nejvyšší a nejrychlejší výkon. Mnozí skutečně k těmto tendencím inklinujete. Ovšem takovýmto přístupem vše pokazíte. A myšlenku završuji mým moudrem: "Rychlá cesta je často cestou do pekla". Má více významů a Vy, jež jste zvídaví můžete přemýšlet ...
► Cvičte pro zdraví a svůj dobrý pocit. Tyto dva aspekty jdou ruku v ruce a mají dvě strany. >
Dobrý pocit = zdraví > zdraví = dobrý pocit. > Zde můžete krásně vidět spojení v kruhu, který nemá konec, ani počátek. >

► Cvičte plynule, cviky nepřeskakujte, jsou jeden na druhý vázány. Výjimku může u menšího počtu osob tvořit zařazení cviku prvního, kterým je rotační otáčení, kdy jej někteří zařazují na konec. Jedná se však o cvičící, kteří se Pěti tibeťanům věnují delší dobu, tudíž se více otevřeli a jejich úroveň intuitivně naslouchat potřebám svého těla je velmi vysoká. Vám se to časem povede také.
► Při provádění sestavy buďte uvolnění, dýchejte vědomě, dodržujte nádechy a výdechy, dech nezadržujte. Dech = život.
► Necvičte s plný žaludkem.
► U začátečníků je vhodné mezi jednotlivými cviky dělat časové pauzy, aby došlo ke vstřebání pocitů. Zde opět konejte tak, jak cítíte.
Cvičení provádějte na neklouzavém povrchu.

V neposlední řadě je zde důležitá radost z pohybu s myšlenkou na zlepšení celkového stavu vašeho těla. Ta se rozhodně dostaví, dříve, či později rozhodně, uvidíte. Vaše tělo Vám poděkuje tím, že bude lépe a harmoničtěji pracovat. V této následnosti budete v harmonii i Vy. A harmonie je základem "života".

Závěrem
Pokud Vám z počátku cviky nepůjdou provádět dle vašich představ, neklesejte na mysli, není důvod. Vraťte se nyní ve čtení zpět k odstavci, kde píši o květině. Víte, co Vám tím chci říci, že? ♥

Opakování dělá Mistra.


S úctou k životu Leonia

§ Autorství článku Živá Voda Lena §.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | E-mail | 10. září 2015 v 22:22 | Reagovat

Pro mě velice inspirující sepsaný popis, jak se do cvičení znovu pustit.
Při čtení jsem pocítila takovou nápovědu, že bych mohla začít se cvičením v době podzimu. Nevím, proč to nějak takto nyní cítím. Nebudu si dávat žádný termín a počkám, až mi tělíčko samo napoví a já budu takto vědět, že přišla ta pravá chvíle.
Už jsem tuto sestavu jednou zkoušela a někde jsem dělala chyby, protože se mi některé cviky nedařilo zacvičit. Začnu pomalu a když to nepůjde, mám tady inspiraci-květinu:-)))a také trpělivost.

2 Lena - Živá Voda Lena - Živá Voda | 11. září 2015 v 16:43 | Reagovat

Jste odpočatá z dovolené, myslím, že jste se mimo tělesného odpočinku zrelaxovala zejména po "psychické" stránce - starosti všedního dne šly během volných dnů stranou. Tudíž se vyčistila i hlavička od myšlenek. Máte jasnější mysl, čili jste více otevřena novým inspiracím ;-)...

Na podrobném rozboru cviků této sestavy pracuji a brzy se na mých stránkách objeví. Možná Vám něco napoví. Mimoto zde zařadím i tzv. tajemný cvik šestý ... ;-)

3 Jarka Jarka | E-mail | 11. září 2015 v 22:27 | Reagovat

Leno, máte pravdu a já jsem za těch 10 dní dovolené neskutečně vděčná. Strávila jsem je s rodinou u moře a každé ráno, kdy je moře plné minerálů a energie, jsem věnovala plavání v něm. Zažila jsem mnoho impulsů a propojení, neuvěřitelné souznění, které až bere dech.
Ranní ,, hovory " s mořem pro mne hodně znamenají a jsem nyní opravdu plná energie.
Už nyní se těším na další rozbor i tajemný 6. cvik. A také na to, až budu v naprosté harmonii se svým tělem při tomto cvičení. Něco cítím, ale nedokáži to zatím popsat. Vím ale, že až přijde ten pravý čas, vše, co je mi nyní naznačováno pochopím.

4 Lena - Živá Voda Lena - Živá Voda | 14. září 2015 v 10:34 | Reagovat

My jsme, při pobytu u moře jedno ráno vstali brzy, abychom stihli východ slunce. Byla to nádhera, romantika jako hrom. Navíc ráno z moře vychází výpary, které velmi dobře působí na průdušky. + plavání za východu slunce ... paráda ...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama