- Vegetariánství, nebo maso?

12. srpna 2015 v 20:09 | Leonia |  - Vaše dotazy

Následující názor na vegetariánství, veganství, vitariánství, frutariánství a celkové stravování je odpovědí na dotaz jedné milé čtenářky stránek Živá Voda. Děkuji za něj. Poskytnu na tuto věc můj osobní pohled tak, jak tuto záležitost vnímám a vidím.

Jak je to tedy se stravou. Co jíst, abychom byli zdraví a v co možná nejperfektnější kondici? Tuto otázku si jistě, čas od času klade mnoho z nás. Je nutno konzumovat pouze ovoce, zeleninu, celozrnné potraviny, tedy živou stravu, Bio potraviny, nebo je vhodné přidat i maso ...

Toto celkové téma by se v podstatě dalo shrnout do jedné stručné věty. Je věcí svobodného rozhodnutí každého jedince, co bude konzumovat. Jeho tělo, jeho volba.


V posledních, zhruba dvou desetiletích u nás sleduji nárůst počtu osob, které konzumaci masa odsunují do pozadí. Zprvu šlo o tzv. první vlaštovky, kdy tempo pomalu nabíralo na obrátkách a největší boom je zaznamenáván v několika posledních letech. Lidé hromadně odhazují své pomyslné širáky a chutě na maso, které nazývají mrtvolnou potravou.

Proč?
- U některých jde o důvody zdravotní, kdy se po přechodu na bezmasou potravu cítí lépe a lehčeji.
- Jiní zkrátka jen chtějí zkusit něco jiného ze zvědavosti.
- U další skupiny se jedná o protest proti usmrcování zvířat. (Tak trochu mi vzal vítr z plachet jeden soused, který jakožto zarytý vegan veřejně a na všechny světové strany odsuzuje osoby, jež si maso nedokáží odříci. Nedávno jsem jej zahlédla, jak zvesela kráčí po ulici a s chutí a mlsnou jiskrou v oku baští hamburger proložen hovězím masem. A takových bude jistě více, doufám však, že se jedná o jisté menšinové výjímky)
- Jiní chtějí být zkrátka in, jelikož odmítání masa by se tak trochu s nadsázkou dalo přirovnat i k módní vlně.
- Nu, a pak jsou zde ti, jež se v podstatě dají zařadit do většiny, nebo všech zmíněných kategorií. Mají za to, že konzumace masa je pro tělo škodlivé, jelikož v zažívacím traktu člověka zůstává déle, tělo živiny z něj zpracovává déle, než je tomu u konzumace lehčích potravin. Chtějí být více fit a bezmasá strava jim více vyhovuje. Alespoň první léta přechodu na tento způsob stravování.

Znám však také nespočet osob, které léta požívaly bezmasou stravu, a poté se vrátily zpět ke konzumaco masa, s tím, že jej do svého jídelníčku zařazují 2 krát týdně. Cítí se v tomto režimu dobře.

Osobně si nevzpomínám, že bych konzumovala maso každý den a mé tělo jej zhruba rok a půl odmítá tím způsobem, že mi voní živá potrava. Když si přivoním kupř. ke šťavnatému ovoci, mé tělo zažívá extázi na buněčné úrovni. Maso mu nijak zvlášť "nevoní", tedy ne tolik. A to je ta pravá komunikace mezi potřebou buněk a tím, jak si "umí" říci, co jim dělá dobře. Živá potrava obsahuje životodárné enzymy a tělu prospívá.

Pokud se však dejme tomu v budoucnu doberu k tomu, že maso ze stravy zcela vyloučím, pak si nedovedu představit, že budu jíst pouze bílek, jelikož žloutek obsahuje "cholesterol", nebo naopak pouze žloutek, jelikož bílek zase obsahuje jiné nevhodné látky, tak, jak to vidím u několika svých známých, kteří toto tvrdí. Upřímně, budiž jim to přáno, jde o jejich volbu, mi osobně tento přístup přijde hodně přitažený za vlasy.

Vegetariánství, veganství, frutariánství ...

Strava jakého typu je nejvhodnější?
Vegoušek?
Vegan?
Fruťák?

Upřímně? Naše Matka Země nám dala k dispozici jak ovoce, tak zeleninu, obiloviny atd., čili jsem toho názoru, že rozdělování stravy pouze na konzumaci jednoho druhu je nesmysl. Domnívám se, že "lidičkové" si zkrátka potřebují některé záležitosti zaškatulkovat, pojmenovat a obalit tak svou výmluvu, že se chtějí dostat ze stravovacího stereotypu života, jež vedli před tím. Aby nebyla nuda. Je to ovšem každého věc. Obecně bych tento typ stravování brala spíše jen jako určitý druh diety, který však bude dodržován v určitém časovém úseku, a poté změněn. Například samotná ovocná strava může tělo člověka dostat do jinových hodnot. A zásadou je rovnováha, kterou zde nevidím, čili je vhodné přidat zeleninu i obiloviny, které jsou brány, jako neutrální potraviny.

Co tedy konzumovat?
Má maličkost má za to, že konzumovat se má "vše", zelenou má tedy pestrost. V potaz má být bráno roční období, míra stresu, fyzické zátěže apd. Jednostranná potrava mi není sympatická.

Řídit se svými chutěmi?
Organismus je velmi moudrý a ví, co potřebuje, aby se nacházel v rovnováze. Ovšem pozor, pokud jsme kupř. ve stresu, pak si může říkat o sladké, jelikož potřebuje tzv. rychlou energii. A jíst sladké dlouhodobě by mohlo rovnováhu naopak narušit. V takovýchto případech je nutno řešit příčinu stresu a snažit se o eliminaci jeho dopadu na organismus. Cvičením, příznivými vjemy, sledováním komedií, setkáváním se s milými lidmi, zvířaty, kontakt s přírodou. A zařazením více živé a pestré potravy do jídelníčku ;-). Stres nám bere živiny z těla. Mimo jiné, chuť na sladké může rovněž znamenat kvasinkovou infekci v těle, jelikož tyto nezvaní hosté se "živí" cukrem.

Když jíme maso, trpí tím zvířata
Jak jsou chována zvířátka, zejména ve velkochovech a jak je s nimi zacházeno víme. Proč již dávno nebyl vynalezen způsob, aby při braní jejich života netrpěla? Dejme tomu, nějakým jemným odesláním energie jeho duše zpět ke Zdroji, kdy zde zůstane jen tělo. A má vůbec člověk právo brát zvířeti život? Ikdyby tak bylo činěno nenásilným způsobem? Má právo lev vzít život antilopě, aby jejím masem nakrmil svou rodinnou smečku?
Když utrhneme jablko, švestku, hrušku ze stromu, strom cítí malé štípnutí. Ikdyž mu řekneme o svém záměru, a poté poděkujeme. Když zvířeti řeknete, že mu vezmete život, pohladíte jej, poděkujete za jeho maso, myslíte si, že jej to nebude bolet? Odpovězte si sami ...

Jak můžeme vnímat, celý systém tohoto světa je obrácen vzůru nohama. Země, respektive půda je na mnoha místech planety nekvalitní, tudíž ani výpěstky, jež z ní vzejdou nemusí obsahovat tolik živin, kolik je pro naše tělo potřeba. Důležité je také Slunce, obiloviny, ovoce, zelenina, která je pěstována venku a dostane se jí pohlazeníí slunečních paprsků voní životem, obsahuje více energie a je výživnější, než tzv. skleníkové výpěstky.
V tomto případě mají určitou výhodu ti, jež mají možnost pěstovat si sami, nebo kupují u kvalitních dodavatelů, kteří používají jiná hnojiva, než chemická ... Ale i tak, půda se mění v prach, zmiňovala jsem to již dříve a je to tady ...

Co dále?
To záleží na každém z nás. Pokud se zeptáte vlastního Já, naleznete odpověď.


S úsměvem na rtu a jiskrou v oku Leonia


Doporučené příspěvky > ♫♪♫
§ Prvotní autorství článku Živá Voda Lena §.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | 12. srpna 2015 v 22:21 | Reagovat

Milá Leno,
děkuji Vám za tuto obšírnou odpověď, která mi mnohé objasnila a tak jsem zase o krůček dál.
A jak sama píšete, tělo si opravdu samo řekne, jen je třeba umět ,, naslouchat".
Minulý týden jsem si pročítala pár článků na internetu a udivuje mě, jak jsou lidé důvěřiví. A potom ty následky. Píší, že zkolabovali, atd.Těch rádoby rádců je tolik a každý má ,, zaručenou " radu.
Ještě jednou děkuji!

2 Jarka Jarka | E-mail | 13. srpna 2015 v 12:26 | Reagovat

Ještě bych se ráda vrátila k tomuto tématu malinko jinak.
Napsala jste otázku, zda má právo lev vzít život antilopě a jejím masem nakrmil smečku. Já myslím, že má. V přírodě je dán řád, který je takto dán a člověk by do něho neměl zasahovat. Matka Příroda sama rozhodla, kdo ze zvířat bude jíst maso a kdo ne. Měla na to své důvody a pokud budeme sledovat sled vývoje, je to v dokonalé harmonii.Nedokážu si dost dobře představit, že by lev spásal trávu a čáp místo žabky jedl pampelišku a vlaštovičky místo mušek zobaly zrní, atd.
Vše v přírodě je nádherně vyrovnané a má to svůj význam. Tak se nepřemnoží ani jeden druh. Pokud by nebyli predátoři, svět by zaplavily stáda býložravců a Matka Příroda by je všechny nenakrmila. A pokud by se k tomu ještě přidali lidé, nevím, jak by to dopadlo. Kde bychom všichni brali potravu?
Myslím si, že se člověk musí ještě hodně učit, jestli bude chtít přežít.A nemá právo zasahovat do systému, který si určila sama Matka Země.

3 Ježurka Ježurka | Web | 13. srpna 2015 v 16:41 | Reagovat

Určitě to naše matka Příroda zařídila tak, jak to je. Nic se nemá přehánět podle mne a já taky jím všechno, ale všeho s mírou. Tělo si asi opravdu řekne.

4 Leonia Leonia | Web | 13. srpna 2015 v 20:45 | Reagovat

[1,2] Každý jest holt svého "štěstí" strůjcem :). Pokud "lidé" věří všemu, co jim kdo "poradí"... Poradců je spoustu, ale málokterý dokáže "skutečně" poradit.

Je to zde na tom světě zařízeno tak, jak je a z tzv. normálního pohledu je vše, jak má být. Zkrátka tato Země je jeden velký organismus, kde jeden parazituje na druhém, jeden se živí druhým. My lidé také často hostíme různé potvůrky, které se námi živí, a tím nám ovšem ubírají energii.
V podstatě s Vámi souhlasím, je to tak zařízeno a svým způsobem "v pořádku".
Ale mé vnitřní Já s tímto léty a vývojem zaběhnutým systémem jaksi neladí, nelíbí se mu to a nesouhlasí s tím. Jsem tedy z jiného světa (?) Musela jsem si vyzkoušet žít v nižší dimenzi s nižšími formami života, ale ve skutečnosti jsem "doma" jinde, skutečný domov je zkrátka jiný ...

5 Leonia Leonia | Web | 13. srpna 2015 v 20:47 | Reagovat

[3]: Všeho s mírou, přesně tak, vše má svou rovnováhu ... :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama