- Rady mladším od čtyřicátníků

18. května 2015 v 21:18 | Leonia |  - Krůčky ke štěstí

Dnes pro Vás mám rady, jež ke mně dopluly po e-mailových vlnách. Jelikož mají něco do sebe, zařazuji je mezi řádky mých stránek. Původně byly určeny pro třicátníky, ovšem jsem si jista, že nejen třicetiletí si z nich něco odnesou. A mohu naprosto zodpovědně a upřímně říci, že i já, pokud jsem požádána o radu říkám až na menší detaily víceméně mnohé, co je uvedeno níže. Čili zde zároveň v podstatě prezentuji i mé vlastní rady a můžete mezi řádky vnímat i vibrace mé osobnosti. Pro zvědavé: Druhým radím, na jejich žádost zhruba od svých 18ti let.

Text e-mailu: Když mi bylo čtyřicet, říkal mi otec, že být čtyřicátníkem se mi bude líbit, protože člověk si ve dvaceti myslí, že všechno ví, ve třiceti chápe, že to tak není, a teprve ve čtyřiceti se tím přestane trápit a věci bere prostě takové, jaké jsou. Dnes, ve svých padesáti sedmi letech potvrzuji, že měl pravdu. Petr. Rady zní:


1. Začněte se starat o své zdraví teď hned, bez prodlení
Váš rozum vnímá sám sebe o 10-15 let mladším, než je reálný věk vašeho těla. Zdraví vás opustí rychleji, než se nadějete, aniž byste si toho vůbec stačili všimnout. Tělo se nezbortí najednou, jednoho krásného dne, odchází nepozorovaně, postupně, během mnoha let. V průběhu deseti let, které teď máte před sebou, musíte toto odcházení zpomalit.
Nemocní rakovinou, ti, kdo přežili infarkt, nebo mozkovou mrtvici, diabetici a hypertonici, lidé s nemocnými klouby a sužovaní chronickou bolestí říkají jedno a totéž: "Kdybych se mohl vrátit a začít znovu od začátku, jedl bych jenom zdravá jídla a pravidelně bych sportoval. Tenkrát jsem se vymlouval, jenomže jsem si nedovedl představit ty následky. Zde doporučuji sérii mnou osobně, podrobně a srozumitelně sepsaných Sedmi kroků k pročištění těla v rubrice ► Samoléčba ◄

2. Vyhýbejte se kontaktu s lidmi, kteří se k vám špatně chovají
Naučte se říkat "ne" lidem, činům a okolnostem, které vašemu životu nepřinášejí nic dobrého. Netolerujte lidi, kteří se k vám nechovají pěkně. Netolerujte je ani kvůli finančním výhodám. Netolerujte je z citových důvodů. Netolerujte je pro blaho svých dětí i své.
Lidé obvykle přemáhají vlastní zábrany, protože se jim zdá špatné dotknout se citů někoho jiného. Někdy se dostanou do pasti, protože si přejí změnit jiného člověka, nebo se mu zalíbit a přimět ho, aby zlepšil své chování k nim. To ale málokdy funguje. Druhé lze změnit, ale pouze nepatrný počet Lidí má tento dar.
Dvacetiletým se svět zdá být otevřený a plný možností a nedostatek zkušeností je často přivádí k lidem, kteří nestojí za to. Třicátníci však už vědí, že dobré vztahy jsou plodem velkého úsilí, že ve světě se najde dost lidí, s nimiž má smysl se přátelit a neexistuje žádný důvod, proč ztrácet čas s těmi, kteří nám na životní cestě nebudou žádnou oporou.

3. Chovejte se dobře k těm, kteří vám nejsou lhostejní
Tragédie se dějí v životě každého člověka, v rodinném kruhu, mezi přáteli… Buďte člověkem, na kterého se lze v takových chvílích spolehnout. Období mezi třicítkou a čtyřicítkou je desetiletím, kdy vás i vaše blízké potkávají mnohé problémy, na které jste dřív ani nepomysleli. Umírají rodiče, manželé odcházejí nebo jsou nevěrní, rodí se nové děti, přátelé se rozvádějí… Seznam nemá konce. Možná si ani nedokážete představit, jakou pomocí může pro člověka být, když s ním jenom pobudete, když ho vyslechnete, aniž byste odsuzovali.

4. Všeho na světě dosáhnout nemůžete - soustřeďte se na to, co vám jde skutečně dobře
V životě je mnoho založeno na kompromisech. Člověk někdy musí obětovat jedno, aby získal druhé. Většina lidí si volí svou životní dráhu na prahu dvacítky. Stejně jako řada jiných rozhodnutí, bývá i tohle často chybné. Potřebujeme roky, abychom přišli na to, v čem se nám skutečně daří a co nám přináší uspokojení. Je lepší soustředit se na to, v čem jsme dobří a rok po roce to zdokonalovat, než dosáhnout poloviny úspěchu v několika jiných oblastech.

5. Nebojte se riskovat, ještě můžete všechno změnit
I když ve třiceti má většina lidí za to, že už by se měli držet zvolené cesty, není nikdy pozdě začít znovu. Nejvíc hořkosti vám přinese rozhodnutí nechat věci tak, jak jsou, i když to pokládáte za nesprávné. Je to strašně rychlá desítka let života, kdy týden uletí jako den a rok jako týden. Ve čtyřiceti se často ukáže, že jste se nedokázali rozkoupat ve věci, o níž jste měli jasno už před deseti lety. Společnost nám dává najevo, že ve třiceti jsme přece dospělí a měli bychom tedy "mít už jasno". Ohledně kariéry, rodinné situace, finančního zázemí atp.
Upřímně? Znám spoustu lidí, kteří začali jit svou skutečnou životní cestou právě ve čtyřiceti, nebo i v pozdějších letech. Nikdy není pozdě!!! Nikdy !!

6. Musíte stále růst a rozvíjet se
Jedna z nejužitečnějších věcí je posadit se ve třiceti znovu do školní lavice. Absolvovat speciální kurzy a semináře. Někdo se poprvé v životě pustil do podnikání, další se přestěhoval do ciziny. Pár lidí také začalo docházet k psychologovi a zkoušeli praktikovat meditace. Vaším cílem číslo 1 by se mělo stát úsilí být lepším člověkem, partnerem, rodičem, přítelem, kolegou atp. - jinými slovy úsilí růst jako osobnost.

7. Nikdo neví, co dělá. Zvykněte si na to.
Toto pravidlo funguje i v pozdějším věku. V podstatě platí pořád. Pokud jste ještě nezemřeli - rozumově, citově, nebo sociálně, nemůžete svůj život předpovědět ani na 5 let dopředu. Někdy se nebude vyvíjet tak, jak očekáváte. Přestaňte tedy spoléhat, že snad něco můžete naplánovat předem a přestaňte se také trápit tím, co se děje teď. Stejně se mnoho změní. Nepodléhejte nutkání věčně řídit svůj život. Většina z toho, co dnes pokládáte za důležité, vám bude za deset, či dvacet let úplně jedno a není na tom nic špatného. Říká se tomu "vývoj". Zkrátka se neustále snažte nebrat sami sebe příliš vážně.

8. Investujte sami sebe do své rodiny - stojí to za to
Snažte se trávit více času se svými blízkými. Jak dospíváte, vaše vztahy se mění. Jakým způsobem se mění, závisí na vás. Vaši rodiče ve vás vždycky uvidí dítě, dokud se nepředvedete jako samostatný dospělý člověk. Všichni stárnou. Všichni umírají. Využijte času, který vám byl určen, k vybudování pěkných vztahů a vychutnávejte si rodinný život.

9. Buďte na sebe hodní a važte si sami sebe
Buďte také trochu egoista a udělejte každý den něco sami pro sebe. A něco dalšího každý měsíc, a něco ještě významnějšího každý rok. Neexistuje nikdo, kdo se o vás postará a myslí na vás tak často, jako vy sami. Život je těžký, naučte se tedy mít se rádi už teď - později by to bylo daleko těžší.
Když narazíte na problém, zeptejte se sami sebe, jestli snad jeho dopad bude mít nějaký význam za pět nebo deset let. Když si řeknete, že ne, věnujte mu nějakých pár minut a žijte spokojeně dál."

Neříkám, že vše výše zmíněné je jednoduché, ale vše jde, když se chce.


Pěkné dny všem přeje Leoni

Další příspěvky kategorie Klíče ke štěstí > ♫♪♫.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | E-mail | 21. května 2015 v 21:56 | Reagovat

Nejdříve musím napsat, že jste nám poslala opravdu KRÁSNĚ VYBARVENÝ ČTYŘLÍSTEK PRO ŠTĚSTÍ. Děkuji!!!!
Rady jsou to velice užitečné a za sebe musím napsat, že se snažím všemi pro sebe i druhé něco udělat. Nejvíc pro mě znamená rada č.9...Protože když si člověk váží sám sebe, váží si i všeho ostatního. A od toho se potom odvíjí dále jeho cesta, kterou má na této Zemi vyměřenou.

2 Leonia - Živá Voda Leonia - Živá Voda | 21. května 2015 v 22:40 | Reagovat

Děkuji za tento pěkný komentář.
Každý den potkávám "lidi", kteří si sami sebe neváží, neznají svou cenu. A já to změním ...
Přeji Vám i všem, kdož si přečetli tyto řádky krásné dny nadcházející i budoucí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama