- Nový objev > chameleon mění barvu díky nanokrystalům

22. května 2015 v 16:32 | Leonia |  - Zajímavosti

Pod pojmem chameleon se nám vybaví velmi působivé zvíře, které dokáže fascinujícím způsobem měnit barvu své kůže v souladu s okolím, jenž jej obklopuje. Vědci mimo již známého faktu, že barvu mění díky kožnímu pigmentu nedávno objevili další látku, která jim k tomuto procesu napomáhá. Ke změně látky jim slouží fotonické nanokrystaly, které umožňují maximálně přesnou práci se světlem.


Předmětem výzkumu se stali samci madagarského chameleona pardálového, který je typický tím, že při komunikaci se samicí i ostatními samci dokáže během několika minut změnit barvu z modrozelené na sytě červenou. Vědci již vědí, že tato změna probíhá díky speciálním buňkám v kůži, které se nazývají chromatofory. Ty dokáží přemísťovat zrnka pigmentů čtyř barev. Tyto pigmenty absorbují viditelné světlo v celé vlnové délce, nejen v její části (například červené). Nyní ale Michel Milinkovitch z ženevské university objevil, že pro chameleony jsou důležitější iridofory - buňky, které nepohlcují světlo, ale přeměňují geometrickou strukturu povrchu kůže, což ji umožňuje ohýbat nebo odrážet určité vlny.


Milinkovitch a jeho kolegové studovali kůži chameleonů pomocí transmisní elektronové mikroskopie a našli tam dvě vrstvy iridoforů. Horní vrstva byla pokrytá guaninovými nanokrystaly, složenými ve tvaru jasně strukturované mřížky. Vzdálenosti mezi jednotlivými krystaly v mřížce mají hlavní roli při změně barvy. Když se samci nacházejí ve vzrušeném stavu, vzdálenosti se zvětšují. A čím je větší vzdálenost, tím více se odráží světlo s delší vlnovou délkou (červené). Když se krystaly k sobě začnou opět přibližovat, odrážejí světlo s jinou délkou - v tomto případě modré.

Chameleonům pomáhají ještě jedny buňky
Tyto buňky nesou název xantofory (žluté pigmentové). Mění modrou barvu na zelenou a červenou na oranžovou, nebo žlutou. Milinkovitch dále ještě zjistil, že v druhé vrstvě kůže s iridofory jsou buňky rozmístěny mnohem chaotičtěji. To jim umožňuje odrážet světlo v infračervené oblasti. Podle vědcova názoru jsou tyto krystaly důležitým prvkem ochrany před přehřátím organismu ve vlhkém a horkém prostředí, v němž chameleoni žijí.
Po shrnutí všech poznatků je taková struktura kůže považovaná za jedinečnou. Vědcům jsou známi ještěři, kteří mají krystaly v kůži uspořádány pravidelným způsobem a taktéž existují plazi, u nichž v kůži iridofory umí odrážet teplo. Avšak pouze chameleonům se v průběhu evoluce podařilo spojit obě tyto vlastnosti.

Podklady pro článek:
http://www.lanevol.org/LANE/chameleon_colour_change.html
a další.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | E-mail | 26. května 2015 v 19:43 | Reagovat

Chameleon je opravdu zajímavý tvor a když se dívám, jak mění barvy, tak si připadám dost nedokonale. Ale na druhou stranu vím, že i lidské tělo je velice důmyslné a vše funguje dokonale.

2 Leonia - Živá Voda Leonia - Živá Voda | 27. května 2015 v 11:45 | Reagovat

Souhlasím :).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama