- Jak využít použité čajové sáčky

5. května 2015 v 20:07 | Leonia |  - Rady a tipy zajímavé

Pokud patříte mezi milce čaje, pak pochopitelně dáte přednost čajům sypaným, před běžnými váčkovými. A proč tak činíte je víceméně jasné. Ovšem, čas od času jistě nepohrdnete ani čajíky sáčkovými a právě pro Vás mám dnes bezva tipy, jak je rafinovaně využít i po vyluhování, tedy v případě, že jsou již použity.

> Černý čaj kupříkladu obsahuje velké množství taninů. Ty disponují antimikrobiálními vlastnosti, zvyšují srážlivost krve a také snižují krevní tlak.

> Heřmánek má zklidňující a protizánětlivé vlastnosti. Blondýnkám, jak jsem již zmiňovala může zvýraznit melír.

> Čaj z máty peprné dobře poslouží jako náhrada komerčních dentálních vod.

A tak bychom mohli pokračovat. V podstatě se dá říci, že pro každý druh čaje existuje nějaké použití. Pojďme si je proto rozebrat podrobněji.


► Jak zklidnit sluncem spálenou pokožku

Na zmírnění bolesti sluncem popálené pokožky znovu použijte sáčky černého čaje. Namočte je do teplé vody a výluh následně s pomocí rozprašovače nastříkáte na postižená místa.

Dalším způsobem je namočit několik sáčků do koupele. Takto přímo do těla nasáknete léčivé taniny z černého čaje, které pokožku uklidní.

Akné

JIstě se Vám stalo, že v tom nejnevhodnějším čase se Vám na tváři objeví nežádoucí pupínek. V tom případě přiložte na dané místo vlhký sáček černého, nebo zeleného čaje a ponechte působit 10 minut. Taniny pomohou zmírnit otok a snížit zarudnutí.

Čaj má i antimikrobiální vlastnosti a jedna studie ukázala, že obzvláště zelený čaj je vhodný pro řešení kožních problémů.

► Vředy a opary

Obojí, jak vřídky, tak opary bývají poměrně bolestivé a trvá velmi dlouho, než se zahojí. Hojení je však možno urychlit, pokud použitý, dostatečně vlhký sáček černého čaje na cca 30 minut přiložíte na bolestivé místo. Opakujte několikrát za den. Urychlí se nejen hojení, ale zmírníte i bolest.

► Oteklé a bolavé oči

Jde o jeden z nejstarších triků na uklidnění oteklých očí. Jednoduše položte vlhké a vychlazené čajové sáčky na oční víčka na pár minut a brzy si užijete velmi příjemné pocity.

► Dentální voda

Vynikající náhradou dentální vody je mátový čaj. Jak tedy vidíte, svěží dech je možno mít i bez užití chemie. Mimochodem, fluor i jiné chemikálie údajně mohou leptat sliznici v ústech.
6 sáčků s mátovým čajem vložte do 1 litru horké vody a máte prima dentální vodu.

► Bradavice a kuří oka

Černý čaj dokáže odstraňovat bradavice i s kořínky díky kyselosti taninů.
Nejlepším způsobem je na postižené místo páskou, nebo leukoplastí přilepit vlhký čajový sáček a nechat působit několik hodin denně. Nový sáček přikládejte každý den, dokud bradavice neodpadne. Výsledek by se měl dostavit již za několik dnů.

V případě, že tato metoda nezabere zkuste použít jablečný ocet na maličkém kousku vaty. Místo kolem bradavice však překryjte náplastí, aby ocet nespálil zdravou pokožku.

► Štípnutí hmyzem

Podobně jako u spálené pokožky dokáží použité sáčky černého, nebo zeleného čaje pomoci i při štípnutí hmyzem.
Sáček namočte do teplé vody a přiložte, případně přilepte jej přímo na postižené místo. Úleva se dostaví téměř okamžitě.

► Modřiny

Taniny údajně rovněž disponují schopností sevřít cévy a urychlit léčící proces.
Zatlačte vlhký sáček černého čaje na modřinu po dobu několika minut, několikrát za den. Oteklá a namodralá pokožka se takto rychleji zahojí.

► Odstranění pachů

Po krájení cibule, ale i mnoha jiných potravinách Vám na rukou často zůstane jejich odér.
K jeho odstranění jednoduše použijte vlhký sáček černého čaje, se kterým si budete potírat prsty a dlaně.

Tytéž sáčky můžete použít také k odstranění zápachu cibule, nebo česneku z dřevěné desky na krájení.

► Zvýraznění melíru

Heřmánek může být použit pro výrobu oplachu, který zvýrazní světlý melír.
Vložte 6 použitých sáčků heřmánkového čaje do 1 litru horké vody. Po vychladnutí si jím jednoduše opláchněte vlasy. Získá zaltavější odstín.

► Minerální doplněk stravy

Kopřivový čaj obsahuje neskutečně mnoho minerálů, jako kupř. vápník, hořčík, či železo. Dokonce i po prvním vyluhování v něm z těchto minerálů zůstává poměrně velké množství.
Sbírejte proto použité sáčky kopřivového čaje pro výrobu silného minerálního výluhu. Použijte takové množství sáčků, jaké chcete. Převařte cca 3 litry vody a nechte v nich kopřivu vyluhovat několik hodin přes noc.
Výluh je možno uskladnit po několik dnů v chladničce a pít během dne jako denní minerální tonikum, které je výborné na hormony a imunitu.

► Nutričně bohatý kompost

I po prvním použití jsou čajové sáčky stále hodnotným zdrojem organických látek, které jsou užitečné pro váš domácí kompost, nebo květiny v květináčích.
Jelikož samotné sáčky jsou bio-rozložitelné, jednoduše je přidejte do kompostu, nebo zahrabejte do květináčů vašich domácích rostlin.

► Ochrana litin před rzí

Taniny v černém čaji chrání před rzí a proto jsou ideálním prostředkem na ošetřování vašeho litinového nádobí.
Po každém použití litinového nádobí jej po celém povrchu potřete vlhkým sáčkem černého čaje. Neviditelná bariéra taninů ochrání nádobí, aby vydrželo v perfektním stavu velmi dlouhou dobu.

► Marináda na steak

Díky kyselinové povaze černého čaje je tento super přípravkem na zjemňování tuhých kousků masa.
Připravte z použitých sáčků silný výluh a přidejte jej do marinády spolu s bylinkami a česnekem. Získáte tak steak, který se Vám bude rozplývat na jazyku.
Marinádu ponechte na mase působit alespoň několik hodin, nejlépe však přes noc. Černý čaj masu také dodá vynikající a bohatou příchuť.


Veškeré, výše zmíněné tipy pochopitelně vyzkoušejte každý sám za sebe a na vlastní "triko". :)

Další skvělé rady a tipy > ♫♪♫
.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Coneja^^ Coneja^^ | Web | 5. května 2015 v 20:30 | Reagovat

docela dobré rady  líbí se mi i do vany :))

2 Jarka Jarka | E-mail | 5. května 2015 v 23:05 | Reagovat

Tak to je velice zajímavé....Něco znám, něco je pro mně nové a velice se mi zamlouvá ta marináda. Určitě při nějaké příležitosti vyzkouším.
Leno děkuji za super tipy.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama