- Jak porazit lenost za 1 minutu - metoda Kaizen

10. května 2015 v 22:40 | Leonia |  - Rady a tipy zajímavé

Kolikrát jsme toto slyšeli: "Od nynějška začínám nový život. Budu chodit běhat, začnu s jógou, stravovat se zdravěji." Mnozí si čas od času vytyčí nějaký cíl, který ovšem posléze nenaplní, z důvodu neustálého odkladu.

Není to snad proto, že toho chtějí mnoho najednou, nové plány je zavalí neúměrnou zátěží a nakonec nedokáží realizovat ani jejich nejmenší část?
Někdy se naopak s velikou vervou pustí do svého vytyčeného cíle. Započnou s realizací, ale po nějaké době je ono nadšení přejde a opět zapadnou do klasického stereotypu svého původního života. Proč tomu tak je? Protože si zvolili velkou zátěž, protože je tato činnost přestala bavit, nebo je důvodem skutečnost, že si ještě nestačili vytvořit "návyk".


Máme zde japonskou metodu Kaizen, tedy v překladu zlepšení, či změna k lepšímu, jejíž základ tvoří pravidlo "jedné minuty". Navíc, kdo se věnoval, či věnuje bojovým uměním, či tématu tohoto směru, rozumí významu slova zen a vše si hezky propojí dohromady.

Popišme si tuto jednoduchou a účinnou metodu:

Spočívá v tom, že se určitou věcí zabýváme přesně jednu minutu, den po dni, vždy ve stejnou dobu. Jedna minuta je opravdu malý časový úsek a věnovat ji nějaké činnosti je snadné pro každého. Lenost se Vám ani nestihne postavit do cesty. To, co se Vám nechtělo dělat celou půlhodinu a nacházeli jste si různé výmluvy, budete pouhou minutu dělat zcela snadno.
Vzepřít závaží, zkusit taneční kroky, nebo pozici z jógy, přečíst jednu stránku knihy v cizím jazyce… Pokud je čas omezen na jedinou minutu, nejsou tyto činnosti absolutně náročné, naopak přinesou uvolnění a radost. A tak se cestou malých krůčků zdokonalujete a dosahujete větších výsledků.

Postupně se zbavujete nejistoty, pocitů bezmoci, začínáte věřit ve vlastní síly. Naplňuje Vás pocit vítězství a úspěchu. A jak emoce úspěchu narůstají, začínáte automaticky prodlužovat své "malé krůčky": z jedné minuty je pět a více. Než se nadějete, bude to půlhodina. A to je evidentní cesta k úspěchu v této činnosti.

Lidem západní kultury může tato japonská metoda připadat neefektivní. Obvykle mají za to, že bez velkého úsilí člověk velkých úspěchů nemůže dosáhnot. L - K tomu mám osobní připomínku: Když jste byli malí a učili se chodit, také jste započli několika malými a krátkými krůčky. Poté jste stále více a více získávali rovnováhu a vaše chůze se stávala pevnější s delšími časovými úseky. A jak chodíte dnes? Odpovězte si sami.

Princip Kaizen je vhodný pro všechny a lze jej uplatnit v mnoha oblastech života.

Takže směle do toho!!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama