- Skvělé sedmikráskové medy > postup výroby

14. dubna 2015 v 20:07 | Leonia |  - Zdraví z přírody

V období jara jsou travnaté plochy pokryty překrásnými koberci sedmikrásek. Med, nebo čaj připravený z těchto něžných květů má moc zastavit počínající nachlazení, v některých případech i chřipku a je vhodný i při problémech s průduškami. Zde je pochopitelně nutno začít užívat ihned při prvních příznacích. Užívá se několikrát denně po sobě čaj, nebo lžíce medu. Dnes Vám poskytnu jednoduchý recept, jak si vyrobit sedmikráskový med a připravit chutný čajík.

Než přistoupím k samotnému postupu je nutno připomenout důležitou věc. Než započnete sbírat květy, nezapomeňte jim vzdát úctu, jsou přeci živé a vnímají: Poproste v duchu, nebo nahlas o jejich pomoc a službu pro vaše dobro, není od věci jich několik pohladit-dotek. Nezapomeňte poděkovat. Příroda vše registruje.

Navíc do potravin, pochutin, které si vyrobíme sami zároveň vkládáme svou energii, a ta v ní zůstane v podobě informační "esence". Pojďme tedy nahlédnout do výrobního procesu květinových medů.

Sedmikráskový med

Potřebné ingredience:
500 květů sedmikrásek
750 mg cukru krystal
1 citrón
3/4 l vody

Postup:
Květy propláchneme a přelijeme 3/4 l vařící vody, přidáme na kolečka nakrájený, oloupaný citrón bez jadérek. Ponecháme 24h louhovat, poté hmotu i s vodou prolisujeme skrze husté pláténko do skleněné, smaltované, nebo kameninové nádoby. Přidáme cukr a za občasného míchání volně svaříme do hustoty tekoucího sirupu. Sklenici/e plníme horkým medem.

Sedmikráskový med s pomerančem

Ingredience:
750 květů sedmikrásek
350g želír. cukru
10 lžic klasického cukru
1,5 ks citrónu
1 pomeranč
3 ks vršků meduňky
1 l vody

Postup:
Opláchnuté květy spolu s meduňkou namočíme do připravené vody. Přidáme na kolečka nakrájený citrón, přivedeme k varu a ponecháme odstát 24 hodin. Poté do tekutiny vymačkáme pomeranč a vaříme cca 13 minut. Scedíme, přidáme oba druhy cukru a vaříme dalších 30 minut.

Sedmikráskový čaj

Polévkovou lžíci sušených, nebo dvě čerstvých opraných květů zalijeme 1/4 l vřelé vody a necháme 20 minut louhovat. Pro chuť je možno přidat sedmikráskový, či klasický med. Kdo má rád, může doplnit lžičkou nastrouhaného zázvoru.

Tip: Květy je pro urychlení sběru možno opatrně sbírat hřebenem s řídčeji osázenými hroty.Dobrou chuť a zdraví zdar


Další příspěvky kategorie Zdraví z přírody > ♫♪♫
.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | E-mail | 14. dubna 2015 v 21:38 | Reagovat

Tak to je super. Sedmikráskový med se mi zamlouvá. Teď jen najít čisté místo, kde nechodí pejsci a med si můžu udělat.:-))))

2 Leonia - Živá Voda Leonia - Živá Voda | 15. dubna 2015 v 11:28 | Reagovat

Jistě a přeji, ať chutná. Také se chystám na sběr a výrobu.
Včera jsme byli běhat a míjeli jsme krásné jívy poseté kočičkami. Dostavilo se obrovské nutkání natrhat si do vázy, ale přišly mi na mysl včely, tak jsem jim nechala všechno, ať se "holky" mají. :)

3 Jarka Jarka | E-mail | 15. dubna 2015 v 23:18 | Reagovat

To jste udělala dobře a máte moje sympatie.
A vidíte, my dnes byli v přírodě, našla jsem v lese krásné trsy pažitky, tak si je se svolením přírody přesunu na svůj záhonek. Myslím, že nikomu dva trsy chybět nebudou.Ani nevíme, jak se tam vzaly.A šli jsme dál a tam stál krásný včelín a na něm nápis ,,BUĎ VÍTÁN PŘÍTELI VČEL" Nádherná louka, potůček, staré stromy a také kočičky. A kolem plno včeliček. Jak ty se snažily. Ta příroda je kouzelná :-)Sedli jsme si na louku a pozorovali.

4 Leonia - Živá Voda Leonia - Živá Voda | 15. dubna 2015 v 23:47 | Reagovat

Kdo ví, možná tam ta pažitka byla nachystána právě pro Vás ;-). Bytosti přírody Vám chtěly udělat radost ;-).
A dle toho, co čtu jste si užili úžasnou meditaci v přírodě, navíc bylo perfektní počasí, nemám co dodat :).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama