- Nová Škoda Fabia > Češi mají na víc !!

2. února 2015 v 11:25 | Leonia |  - Vaše dotazy

Tento článek je odpovědí na dotaz čtenáře, kterého zajímá můj názor na nejnovější typ vozu Škody Fabie.

Zajímavý dotaz. Vřelé díky za něj. Prozatím jsem v tomto novém typu vozu projížďku neabsolvovala, čili v tomto případě budu hodnotit pouze vzhled, a to exteriér. Mimoto přidám i něco navíc. Předně, než budu chválit, ale i předkládat, co mne nenadchlo však považuji za důležité zmínit mé plné uvědomění, že stvořit cokoli dá práci, počínaje nápadem, jeho přenesením do nákresů, kde je vše proloženo mnoha propočty a spousta dalšími náležitostmi, které s sebou jakýkoli projekt přináší. Takže si svým způsobem vážím energie i času tvůrců tohoto vozu.

Tolik krátce úvodem a jdeme do doho. Mám svá pro i proti.

Pokud tedy vezmu v potaz vzhled, auto je docela pěkné. Můj dojem je však dosti vlažný, řekněme, že extrémně nenadchne, ovšem ani neurazí. Pokud nebudu počítat nejstarší typy modelů vozů, jež byly prezentovány pod názvem Laurin & Klement, a které byly svým způsobem také krásné, ale proberu si minulé designy od nejstaršího typu škody 1000 MB, pak mi tento nový model Fabie vcelku pochopitelně přijde jako vzhledově nejatraktivnější.


Z přední částí na případného zákazníka mrká svými světly ve tvaru, který se ovšem nijak zvlášť neliší od ostatních standartních značek vozů jiných výrobců. Další v řadě je tvar masky, který má u vozu svou důležitost, jelikož se řadí mezi nejvíce nápadné prvky, kterých si podvědomě všimáme jako první. Já osobně vnímám masku auta jako úsměv u člověka, má tedy velkou moc, kdy šikovné zapracování může celkový vzhled i dojem vozu posunout na vyšší úroveň, nebo naopak snížit o level níže.
Zde působí celkem příjemně, o nadšení však nemohu hovořit.
Zadní část je z mého pohledu řešena také víceméně standartně, méně nápadně.
Pokud se zaměřím na střed, tedy pohledem z boku, vůz mi náznakově připomíná Škodu favorit 136. Na rozdíl od tohoto typu se zde však naštěstí upustilo od hranatého tvaru, díky kterému dostával vůz zbytečně tvrdý výraz. Oblé hrany Fabie jsou podstatně sympatičtější.

Neméně důležitý je i správný výběr poklic na kola. Někdo může namítnout, že jde pouze o detail. Ale právě detaily tvoří celek a mají tudíž svou důležitost, jelikož svým tvarem mohou velmi podtrhnout celkový vzhled a dojem vozu tak vynést do vyšších rovin.

Co se týče výběru palety barev, je sice pouze základní, ale vcelku střízlivý, kdy já osobně sázím na odstíny metalízy.

Zde tento výčet ukončím. Shrnuto sečteno. Co vím, tak testy jsou pro tento vůz dosti lichotivé, čili v tomto případě se povedlo a producent Škoda se za své dítě rozhodně nemusí stydět.

Nicméně, mám jedno ALE.

Víte, já jsem pevně přesvědčena o tom, že my Češi, co se týče čehokoli, neméně tedy vytvoření designu auta, dokážeme mnohem více!!!! Škoda "je" českým vozem, tudíž logicky reprezentuje naši zemi. Proto má dle toho také vypadat a být nějakým způsobem odlišná. Tak, jako bezpečně rozeznáme Občana černé pleti od Evropana, Indiána od Číňana, tak má mít každá země své reprezentanty ve formě výrobků, které budou svými specifiky dobře rozeznatelné od ostatních.

Když se však kolem sebe rozhlédnu, i po jiných značkách zahraničních výrobců a porovnám s nimi naši Škodu, pak mi nezbývá, než otevřeně přiznat, že mezi nimi nijak markantní rozdíl neshledávám. Opět podotýkám, že hodnotím vzhled ano?!

Design mnoha těchto vozů mi trochu připomíná typ hračky skládacího autíčka Transformers, tedy robota, který se dokáže poskládat do tvaru automobilu. A všichni vypadají víceméně stejně.
Škodovka není vyjímkou. Tím, že jsou si značky standartních vozů v mnohém podobné se tak ovšem mezi sebou v podstatě ztrácí a mimo několika málo nudných prvků nejsou jeden od druhého nějak extra rozeznatelné. Naše "české" auto se tak díky podobnosti s ostatními stává jen jedním z mnoha... A to je nuda a především - škoda.

Pokud vedle sebe rozestavíme kupř. 15 druhů vozů různých značek, musí být naše Škoda okamžitě rozeznatelná, nezapadat mezi ostatní. Tak, aby si jakýkoli kolemjdoucí, který tuto řadu projde okamžitě řekl: "Jo.., tohle je Škoda, ale ostatní jsou si podobné, jako vejce vejci." Tedy jednoduše řečeno, aby tento vůz v designu obsahoval prvky, které budou od ostatních odlišné v takové míře, že bude nepřehlédnutelný a dobře zapamatovatelný! A v konečném důsledku samozřejmě také lichotivý a lahodící oku.

A právě v tomto případě u Škodovky rozhodně postrádám originalitu, nápaditost a právě onu vyjímečnost designu, která bude vybočovat. My dokážeme víc. I "standart" může mít vyšší úroveň. Jednoznačně.
Navíc, vývoj karosérie, pokud budu brát v potaz poslední léta mi přijde dosti pomalý, co model, to jen změny nepatrného rázu. Jakoby se báli jít do toho naplno. Je mi jasné, že každá záležitost tohoto typu je vcelku náročná a plně si uvědomuji složitost takového projektu. Ale trvám na svém.

Vzpomínám si, že v minulosti se hojně hovořilo o situaci, kdy nějaký český občan vymyslel hlavolam skládací kostky, o jejíž výrobu však český stát neprojevil zájem. Dotyčný tento nápad předal panu Rubikovi. Ano, "svého času" slavná a i dnes oblíbená Rubikova kostka. Nebo naprosto nadčasový design automobilu, který rovněž vyšel z rukou Čecha, ovšem opět narazil na nezájem. Poté nápad předal do jiných, zahraničních rukou... Je-li to skutečně tak, nebo se jednalo pouze o zprávy "jedna paní povídala" je bezpochyby zjistitelné, čili, pokud máte zájem, pak již víte co dělat. Ovšem ikdyby nebyla, jistě je v záloze spoustu příkladů, kdy náš stát neprojevil zájem a nápad, projekt na tomto základě putoval do zahraničních rukou... To je totéž, jako naházet drahé perly do bláta a podpatkem boty je hluboko zašlápnout ..

Každopádně, je přeci jiná doba a nastal čas, aby Česká země opět pozvedla svou hodnotu. Je třeba vážit si šikovných lidí, ne nad nimi mávat rukou, protože odejdou do jiné země.

My Češi jsme velmi schopní, to vím. Je jen třeba "otevřít sýpky", jelikož, přestože jsou pořádány různé akce, kde se hodnotí lidé, kteří něco dokázali, ta bomba, energie, která zde plápolá a je tak silně vnímatelná je prozatím uschována a v plné síle se zatím neprojevila.

Závěrem řeknu, že mne velmi potěší, až naše Škoda začne opět "hovořit" česky. Vím, že mi rozumíte.Čech MUSÍ znovu vstát a ukázat světu, že Lva má ve znaku plným právem.

Srdce Čecha nyní bije velmi silně. Musí však začít bít jednotně.
Nastal čas ke změnám.
Pomalu..., ale jistě.
Já budu u toho.
Vy !!!!???


Fota Škoda Fabia > ♫♪♫
Historie vozu Škoda > ♫♪♫
Děkuji za přečtení tohoto článku

Nová Škoda Superb 2015 > ♫♪♫
Čechu, probuď se !! Nastal čas > ♫♪♫
Další příspěvky této kategorie > ♫♪♫
Avatar > ♪♫
§ Prvotní autorství článku Živá Voda Lena §.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | E-mail | 3. února 2015 v 15:26 | Reagovat

Tak tady já nemám slov. Nejsem vůbec odborník přes auta, ale článek jsem přečetla se zájmem a myslím, že ,, řekl" vše.
Podstatné je to, že máme opravdu na víc a já věřím, že si to lidé budou už konečně uvědomovat.

2 Leonia - Živá Voda Leonia - Živá Voda | 4. února 2015 v 17:01 | Reagovat

Víte paní Jaroslavo, naprostá většina lidí jsou OVCE, které se navíc nacházejí v jakémsi stadiu mozkového deliria. Tento fenomén vidím všude, kam se rozhlédnu. A že je to pohled doslova pro "bohy"... Žijí si ve svých ulitách a bojí se je opustit. Přitom ten skutečný, opravdový svět na ně čeká venku..
Je to obdobné stavu těchto pejsanů a domácích zvířat, ikdyž zde se jedná pouze o vzdálený náznak podobnosti. Žijí v kleci a okolní svět je pro ně neznámý. Ovšem oni si na rozdíl od lidí tento osud nevybrali dobrovnolně. http://zivavoda-lena.blog.cz/1406/vypusteni-tyranych-zvirat-na-svobodu-emotivni

K jakémusi probouzení "lidí" sice dochází, ale tak pomalu.......tak pomalu...
Však Vy víte.

VENI TEMPUS

3 A A | 5. února 2015 v 16:15 | Reagovat

Hodně dobrý článek. Paní leoni, jsem rád, že jste tady moji otázku zařadila. Vaše názory a články čtu se zájmem.
Myslím, že jste vzácný člověk a jsem rád, že jsem na tyhle stránky natrefil, vlastně úplnou náhodou. Stojí za to si tady číst. Asi se vám to bude zdát, jako velká chvála, ale děláte na mně dojem královské osobnosti a děkuju za to, že jste. Hodně další inspirace ke psaní přeje A.

4 Leonia - Živá Voda Leonia - Živá Voda | 6. února 2015 v 20:39 | Reagovat

[3]: Pane A., upřímně děkuji za váš komentář.
Mé stránky jsou opravdovým světem s poctivým přístupem a těší mne, že jste to, jak mé stránky vnímáte dokázal takto otevřeně interpretovat.
Velmi se těším na dobu, kdy "lidé" prohlédnou a přestanou tleskat podvodníkům a lhářům, a začnou podporovat ty, jež jsou jejich opravdovými přáteli.

Krásné dny nadcházející i budoucí. Leonia

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama