- Spirit... > pohádka s indiciemi a o svobodě pro děti i dospělé

7. ledna 2015 v 20:07 | Leonia |  - Klíče ve filmech ode mne

Následující kreslený příběh, který Vám chci představit se na první pohled jeví, jako běžná, pěkná pohádka, doplněna roztomilými postavičkami, která je určena pro děti. Z probíhajícího děje se však dá krásně vytáhnout její skutečný odkaz. Ať již tvůrce tohoto příběhu do něj tento odkaz vložil záměrně, či naprosto nevědomě, já jsem jej tam objevila. Díky tomu si dovolím nabídnout Vám překlad této pohádky z trochu jiného směru a úhlu pohledu. Chci Vám tímto "něco" říci ...

Před samotným překladem zde vložím velmi hezkou citaci, která děj tohoto příběhu otevírá a je k vidění ihned na počátku pohádky. Cituje ji sám hlavní protagonista příběhu a zní velmi moudře a hezky:

"Příběh, který Vám chci vyprávět v žádné knize nenajdete. Říká se, že historie Divokého západu byla sepsána z koňského sedla. Nikdy však nevycházela z koňského srdce. Až dosud. Tady jsem se narodil. Na místě, které se jednou bude nazývat starý .... Ale pro můj druh byla tato krajina věčná, neměla začátek, ani konec. Neměla žádné hranice mezi nebem a zemí. Patřili jsme sem, jako patří vítr k pastvinám. Vždycky sem budeme patřit. Říká se, že Mustang je duchem západu. Jestli byl západ nakonec dobyt musíte posoudit sami. Ale příběh, který Vám chci povědět je pravdivý. Byl jsem při tom a pamatuju si to. Vzpomínám si, jak Slunce, obloha a vítr volaly mé jméno. V dobách divokých koní ..."

Přenesme se tedy nyní ve své fantazii s lehkostí motýlích křídel do doby, kde hrály hlavní roli indiánské teepee a bledé tváře, které se za doprovodu pušek a násilí snažily podrobit si tento přírodní národ se vším všudy, co k němu po věky patří. Vyjímkou není ani odchytávání mustangů, kteří indiány věrně provázeli na jejich cestách ...


... Mezi divoce žijícími mustangy se jednoho dne narodí hříbě jménem Spirit. Je jako každé mládě. Svobodné a skotačivě hravé. Když z něj vyroste zdravý a statný hřebec, je chycen vojáky, kteří se účastní štvanic na domorodé indiány. I přes vysoký odpor a nelibost je mu nasazena ohlávka a byl zavřen do ohrady. Ohlávku a ohradu lze v překladu brát, jako odejmutí svobodné vůle. Poté se vojáci snaží z něj udělat krotké zvíře, které bude poslouchat každý příkaz. V opačném případě bude potrestán. Jako jeho "pán" a krotitel byl vybrán velmi mazaný a tvrdý voják, který není zvyklý ustupovat a NE pro něj není odpovědí. Jelikož kůň Spirit je velmi houževnatého srdce, nepodlehne. V tomto případě je mu trestem odejmutí práva na vodu i krmivo po dobu několika dnů, aby ztratil svůj vzdor a byl povolnější.
Poté opět nastupuje silná snaha zlomit jeho vůli pomocí bodavých ostruh připevněných na botech vojáka. Kůň je přese všechnu únavu velmi tvrdohlavý a nakonec se mu podaří z nedobrovolného vězení utéci.

V následujícím ději pohádkového příběhu můžeme doznat určitý boj o svobodu, na jehož cestě plné překážek a nástrah hlavní hrdina získává spojence, v podobě indiánského chlapce, který mu na jeho cestě ke svobobě pomáhá, ikdyž to na první pohled není zjevné. Zde si prosím povšimněte fáze, kde je kůň v ohradě skrze ohlávku přivázán ke kůlu a vojáci tam přivedou indiánského chlapce. V té chvíli lze z chování obou krásně vnímat, jak se na sebe okamžitě zadívají a sledují se. Jde o znamení: Jejich duše mezi sebou promlouvají a ikdyž v té chvíli ještě ani jeden z nich neví, že si budou blízcí, jejich duše to ví již nyní. Takto to probíhá i ve skutečnosti, v našich reálných životech. Někoho poprvé uvidíme a zdá se nám nějakým způsobem "známý", tak jej po očku sledujeme. V tomto případě Vám dám dobrou radu: S danou osobou se VŽDY dejte do řeči!!! Jelikož tato osoba Vám dříve, či později předá nějakou informaci, která zapadne do mozaiky vašeho života. Zkrátka prostřednictvím tohoto člověka dostanete odpověď na určitou otázku, na niž již nějakou dobu odpověď hledáte UVIDÍTE!!! Radím Vám dobře!!
A pokračuji dál, v překladu děje pohádky. Indiánský spojenec se později stává Spiritovým přítelem a společnými silami se jim oběma podaří získat to, co přirozeně náleží každému a po čem všechny bytosti, jež to nemají, ve skrytu duše touží. Svobodu.
V poslední fázi příběhu uzná i největší nepřítel koně, jeho bývalý věznitel, který je mu neustále v patách, že svobodu mu nikdo nikdy nevezme, jelikož ji má hluboce zakořeněnu ve svém srdci. Přestane se tedy snažit koni vzít jeho vůli, s respektem a uznáním se rozloučí a odchází.

Toto je pouze krátce sestavený výňatek, abych Vám neprozradila všechny fáze příběhu. (Pokud jste jej tedy ještě neviděli).

Děj tohoto "pohádkového" příběhu lze krásně přenést na život každého člověka žijícího na této Zemi. Svobodnou vůli se nám velmi často někdo snaží vzít. Tento krok nazýváme zlomení vůle a zařazení jedince do pokorného stáda "lidských ovcí". Někdy jsou to v raném stádiu našeho života již sami rodiče, jindy různá společenství, někteří zaměstnavatelé... Ale pouze na člověku samém záleží, zdali se tato snaha podaří. Jelikož člověku byla dána svobodná vůle. Je jeho přirozeností. Jelikož pouze člověk, jež se rozhoduje a koná na základě své svobodné vůle může život skutečně prožívat. Ostatní pouze existují ...
Do životní cesty každého z nás vstupují různí lidé a provází nás různí přátelé, ikdyž to na první pohled nemusí být rozeznatelné. Ale souvislosti se časem ukáží na světlo, a díky přítomnosti těchto lidí se pomocí odpovědí, které k nám skrze jejich přítomnost přicházejí pomalu dostáváme na své cestě životem k cíli. A pokud je člověk pevného charakteru, jeho skutečnou svobodu mu nikdy nikdo nevezme. Ostatní se o to mohou pokoušet různými způsoby, ale to, co je pevně zakořeněno v srdci, zůstává svobodné na věky věků, navzdory prostoru i času ...

Děj této stránky nyní uzavřu větou, kterou lze zaznamenat na konci pohádkového příběhu a zní:
"Až do poslední chvíle být svůj ... "


Přeji hezké pokoukání


Trailer
Další filmy ke zhlédnutí i zamyšlení > ♫♪♫
§ Popis pohádkového děje Živá Voda Lena §

.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | E-mail | 8. ledna 2015 v 21:13 | Reagovat

Malinko jsem klikla vedle, ale není to až tak podstatné. Půl hvězdičky tam ještě právem patří.
Krásně napsaný článek a zapadá do této doby. A poslední věta pod článkem jen podtrhla celou Vaši moudrost, kterou jste do příběhu vložila-myslím, to přenesení do dnešního času doby.
Děkuji za pěkné večerní počtení a zamyšlení.

2 Leonia - Živá Voda Leonia - Živá Voda | 8. ledna 2015 v 21:34 | Reagovat

Upřímně děkuji za váš komentář. Pochvala vždy velmi potěší a je velkolepou odměnou za energii i čas, kterou/ý jsem do této "práce" vložila.
Samotná pohádka si v sobě nese moudrost a mi osobně se líbila ...
Ahojky, čauky, ..brou noc :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama