- Ghí - zdraví prospěšné máslo dle ajurvédy > výroba, účinky

11. ledna 2015 v 20:07 | Leonia |  - Recepty - vaření

Klasické máslo se již léta opět dostává do popředí v konzumaci, jelikož nevábně vonící ztužené tuky margarínových typů nejsou pro naše tělo zrovna košer. U nás si máslo mažeme na pečivo a když občas připravuji mňamku v podobě smaženého pstruha, dělám ho na másle, které nejprve řádně přepustím a nechám vypěnit. Tímto procesem se máslo vyčistí, tedy zbaví látek, jež by se při smažení ve vysoké teplotě připalovaly, a něco takového při přípravě pokrmu nemáme zapotřebí. Tím, co dělám léta v podstatě nevědomky vyrábím máslo známé v ajurvédě, které disponuje zdraví prospěšnými látkami s omlazujícími účinky. Zajímá Vás, jak nám prospívá a máte zájem si jej vyrobit? Není nic jednoduššího, než si projít následující řádky. Receptík mi byl zaslán.

Prospěšnost Ghí
Ghí je přepuštěné máslo, ale jeho konečné vlastnosti jsou jiné, než u másla klasického, jak jej běžně známe.

V ajurvédských textech platí jako elixír života, protože disponuje regeneračními, a v tomto případě tedy i omlazujícími účinky. V zemích, kde se klasicky používá, tedy i u nás dle receptur našich babiček, je považováno za zásadní potravu pro zdravý vzhled, mentální rovnováhu a dobré trávení. Ghí dle letitých zkušeností a tvrzení jeho konzumentů posiluje látkovou výměnu, obranné mechanismy a dle ajurvédských pozorování a vědeckých výzkumů se také podílí na snižování hladiny cholesterolu. Zároveň napomáhá detoxikaci, jelikož váže jedy v těle, které jsou rozpustné v tuku a odvádí je z organismu ven.
Vlastností Ghí se v ajurvédě využívá také ve spojení s bylinkami. Má schopnost vázat rozpustné živiny a léčivé vlastnosri bylinek tak, aby pronikly buněčnými membránami. Tímto je vysoká účinnost bylinných složek v podstatě zachována.


Při popáleninách předejdeme puchýřům, či budoucímu zjizvení kůže, pokud Ghí na pokožku nejlépe okamžitě po úrazu aplikujeme. Vaše suché rty Vám rovněž poděkují, pokud jim budete poskytovat pravidelnou výživu v podobě aplikace tohoto upraveného másla. Mimochodem, hojivé vlastnosti Ghí se navyšují zráním, čím déle je skladováno, tím vyšší je účinnost.
Užívání Ghí také u mužů zvyšuje kvalitu spermatu a u žen vajíčka pro zdravější plod.
Vyvážené užívání vyrovnává energie v těle - v tomto případě pohyblivost mysli i těla, nebo ty, jež jsou určeny ke kontrole celkového metabolismu.
Neobsahuje laktózu, a tak je přínosné pro osoby, jež mají problém s přijímáním mléčných výrobků.
Pomáhá vyvažovat nadbytek žaludečních kyselin a udržovat i upravovat vnitřní prostředí žaludku. Aktivuje zažívací procesy, což celkově napomáhá zlepšení přijímání potravy.
Posiluje nervovou soustavu, mozek, zlepšuje paměť. Podporuje činnost tkání, je vynikající výživou pro srdce, plíce i kůži, posiluje zrak, je přirozeným lapačem volných radikálů, čili zároveň chrání buňky.
K uvolnění bolestí ucha se Ghí maže dovnitř a do oblasti jeho okolí.
Příprava výživné směsi Ghí, medu + kandovaného cukru je doporučována pro děti, či unavené osoby.
Při silné únavě se rovněž doporučuje masáž s použitím Ghí. V ajurvédě je velice ceněno staré Ghí. Ghí starší deseti let se nazývá purána a jako takové je velmi účinné v léčbě plicních a srdečních chorob, při chronických bolestech kloubů. Vyjímečně je možno se setkat i se 100 let zrajícím Ghí.

Ghí se také používá k dušení zeleniny, k pečení a pro zjemnění chuti. Činí pokrmy stravitelnými, vyzdvihuje jejich chuť a při dušení zachovává vitaminy potravin. V indické kuchyni má velkou tradici a nezastupitelné čestné místo.

Dle údajů Ghí obsahuje vitamíny A, E, niacin, z minerálú pak sodík, fosfor, draslík, vápník, hořčík a železo.

Postup výroby Ghí

1. 1/2 kilogramu nesoleného čerstvého a kvalitního másla vložíme do hlubokého hrnce z nerezavé oceli, nebo varného skla a na střední teplotě pomalu zahříváme. Od plotny raději neodcházejte a dávejte pozor, aby se zahříváním nepřepálilo.
/ Má poznámka - pokud Vám v té chvíli zavolá kamarádka, že je nešťastně zamilovaná, omluvte se a telefon položte. Jelikož, pokud by jste ji naslouchaly, tak Vám garantuji, že bude mluvit minimálně hodinu a Vy s naprostou jistotou, při troše štěstí hrnec připálíte, v horším případě hrozí vyhoření :) /

2. Po zhruba 5-10ti minutách se na povrchu začně tvořit pěna, kterou pečlivě odstraňujeme. V následujících dvaceti až třiceti minutách se voda z másla vyvaří a na povrchu i na dně se objeví usazenina z mléčné bílkoviny.
/ Obsah vody v másle se liší, obvykle se pohybuje mezi 10-18% /

3. Jakmile se usazenina zbarví do zlatavohněda, hrnec z ohně okamžitě odstavte, jinak by se Ghí mohlo přepálit.

4. Za horka Ghí přelejte do jiné nádoby z nerezu, či varného skla, usazeninu pomalu a opatrně sceďte přes bavlněné plátýnko.

5. Ghí můžete uchovat při pokojové teplotě. Když později ztuhne, stačí ho na jemném plameni trochu nahřát, aby opět získalo svou tekutost.

Ghí, pokud je dobře uskladněno, v našich klasických podmínkách vydrží půl roku i rok. V ajurvédě je však udáváno i podstatně delší skladování. Je vhodné jej uchovávat v temnu, může být uskladněno i v ledničce, ale ani pokojová teplota nemá vliv na změnu jeho vlastností. Je dobré k mazání na pečivo, k přípravě různých krémů. Kdo má problémy přijímat pleťové krémy na chemické bázi, může Ghí vyzkoušet. Na pokožku naneseme tenkou vrstvu, necháme chvíli působit, a poté jemně vmasírujeme. Přiložením ubrousku je možno ještě odsát "zbytky" mastnoty, jež zůstanou na kůži. Nyní si vzpomínám, že má kamarádka celé roky používá na pěstění své pleti čisté vepřové sádlo a nedá na něj dopustit. Čili, proč v tomto ohledu nevyzkoušet Ghí.

A co říká mé Já? Takto upravené máslo mi voní, čili bude chutnat i mým buňkám. V konzumaci neshledávám žádný problém. V jeho jádru vnímám čistotu. Toto máslo je vyčištěno od mléčné bílkoviny, či látek, které mohou být pro některé osoby v případě konzumace běžného másla nežádoucí.

Zde jsem nalezla dokumentaci přímého postupu při přípravě tohoto másla.

Pokud do této akce půjdete, přeji hodně štěstí při výrobě a ať chutná !
Klidně mi napište, jak jste dopadli ;-)
Leonia














Další recepty > ♫♪♫









.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | E-mail | 12. ledna 2015 v 20:41 | Reagovat

Ano, už moje babička doma přepuštěné máslo dělávala a já ho dělám také. Je lahodnější a pokrmy na něm připravované jsou jedna chuť.
Šmolc také nevyhazuji, jsem zvyklá ho používat třeba na pokapání palačinek, nebo knedlíků apod.

2 Leonia - Živá Voda Leonia - Živá Voda | 12. ledna 2015 v 23:34 | Reagovat

Tak pokud máte nějaký vyzkoušený prima recept na jakoukoli mňamku s použitím Ghí, rozhodně uvítám. Zároveň mne zajímají sladké krémy do dortů, cukroví. Pokud se tedy ve vašem "vlastnictví" něco takového nachází, budu ráda za zaslání. :)

Předem děkuji.

3 Jarka Jarka | E-mail | 13. ledna 2015 v 17:57 | Reagovat

Já až tak nějaký zvláštní recept nemám. Tam, kde něco smažím a mám používat máslo, sáhnu raději po Ghí. A velice nám chutná dýně hokaido na bylinkách pečená v troubě a pokapat Ghí.
Až budu péct něco sladkého, tak Vám nějaké receptíky pošlu:-)

4 Leonia - Živá Voda Leonia - Živá Voda | 13. ledna 2015 v 18:21 | Reagovat

Výborně, tuto přípravu vyzkouším > dýně - loupat, neloupat, jak dlouho péci, jakými bylinkami posypat? Přeci jen, každá bylinka má svá specifika, která mohou chuť pokrmu vynést do nadoblačných výšek, nebo naopak úplně zkazit.
Děkuji. :)

5 Jarka Jarka | E-mail | 14. ledna 2015 v 20:00 | Reagovat

Dýni neloupeme, jen rozpůlíme, vydlabeme vnitřek a nakrájíme na dílky asi 2,5 cm široké. Na dno plechu dávám pečící papír a naskládám dýni. Pokapu teplým Ghí a dávám rozetřený česnek, na další dílky bazalku, můžete i Čubricu nebo Garam Masala Piri-Piri. Nevím, každý máme jiné chutě. Nám nejvíce chutná s česnekem a bazalkou. Pečeme přikryté při cca 160-180 stupních 40minut. A zase podle toho, jak je dýně měkká.K tomu brambory a zase pokapané Ghí a na ně zelené bylinky. Mám celoročně řeřichu a přes sezonu různé. Tak dobrou chuť :-)

6 Leonia - Živá Voda Leonia - Živá Voda | 14. ledna 2015 v 20:43 | Reagovat

Hmmmm, to vypadá dobře a sbíhají se mi sliny už předem.
Díky ...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama