- Živá Vodo, jak vnímáš Vánoce? - Společná rodina

23. prosince 2014 v 16:20 | Leonia |  - Vaše dotazy

Tento další dotázek mi přišel od čtenáře nedávno a jelikož se dotkl aktuálního tématu, zařazuji jej do rubriky Vaše dotazy - Mé názory přednostně.

Vánoce... Již při vyslovení tohoto výrazu se mi vybaví vzpomínky na dětství, kdy jsem za doprovodu a ve společnosti staršího mně člena rodiny čekala v pokojíčku a s dychtivostí sobě vlastní se natěšeně tetelila v žáru radostí, co najdu od Ježíška pod stromečkem. Nevzpomínám si, že bych někdy byla zklamaná. :)
V této chvíli si však již nejsem jista, zdali je vhodné dětičkám vkládat do hlavy, že dárky nosí Ježíšek. Jako děti tomu většinou věříme, ale s přibývajícím věkem se nám leckdy křiví ústa nad zjištěním, že nám v podstatě lhali. A znám nespočet dětí, ve kterých se ze skutečností, že byly celá léta obelhávány zrcadlí zklamání. Co tak tento systém nějakým způsobem změnit a prostě říci, že dárečky si sobě dáváme všichni navzájem z Lásky, zkrátka proto, že se máme rádi. A nemusí se vždy jednat o dárky za exkluzivní ceny, malý dárek leckdy potěší víc, když obdarovaný , že jej dostal ne ze zvyku, aby bylo "splněno" dle tradice, ale z důvodu, že nás někdo má skutečně rád.


Mimochodem, nyní se mi mezí řečí vybavilo pěkné moudro, které vyšlo z úst jednoho dítka.
"Láska je to, co je s tebou v pokoji na Vánoce, když přestaneš otvírat dárky a zaposloucháš se."

Když se zaposlouchám do kouzla Vánoc, vybaví se mi pláně i ulice zahaleny pod bílou čepicí sněhu. Mráz kreslí na oknech a ve výlohách obchodů nádherné obrazce, které by nedokázal napodobit ani ten nejlepší umělec. To by již zkrátka nebylo ono. Co je napodobeno, není opravdové ...
Když vyjdu ven, sníh jemně křupe pod nohama. Usmívám se.
Něžné padající vločky, které se lehce vznáší vzduchem. Jedna po druhé. A já stojím uprostřed všeho toho dění, své dlaně zvedám směrem k nim a užívám si okamžik, kdy se vše zastaví a cítím se neskutečně volná a svobodná... Při sledování vloček, jak mizí v teple mých dlaní se mi vybaví Zákon proměnlivosti života, kdy se z tuhého skupenství vločky stane opět voda a během chvilky se vypaří do prostoru. Pak se opět objeví v podobě deště ...
No není to kouzelné? Je stále zde, ikdyž pokaždé v jiné podobě. A stejné je to se vším.

Rozhlédnu se v tomto systému, který nepokládám za realitu kolem sebe a vidím dvojí typy lidí. Někteří se zdají být v pohodě. Je zde ovšem i mnoho těch, jež jsou ustaraní, uspěchaní s výrazem štvaného "zvířete". Čtu jejich myšlenky: "Už aby to bylo za mnou. Jen spoustu shonu, vaření, pečení, smažení, nakupování, uklízení. Štědrý den, pak přijedou návštěvy a opět vaření, chystání... No, odpočinu já si vůbec? Už aby bylo po Vánocích..."
Upřímně - také toho mám hodně, ostatně, kdo nemá? Ovšem, naklizeno a nakoupené dárky se vždy snažím mít v předstihu. Pak již jen pečení cukroví a v poslední fázi pouze nepatrné úklidové dodělávky. A pokud bych něco dejme tomu nestihla, nepůjdu přes hranici únosnosti za každou cenu.

Někteří míjící mne lidé se však usmívají. "Vždyť jsou ty svátky vánoční, měli bychom na sebe být milí," dí směrem ke mně pán a pouští mne před sebe pokynem ruky. Odvětím: "Děkuji, to je pěkné gesto, ovšem milí na sebe přeci můžeme být kdykoli, nejen, když je v kalendáři vyznačen "svátek". :). Věnuji tomu človíčkovi úsměv a pomalu odcházím ...

Víte, já chci, aby na Štědrý den byli všichni členové rodin spolu. A v budoucnu tomu tak skutečně bude, věřte mi. Žádné chození do práce. Zatím, v současnosti je ještě potřeba, aby byl v pohotovosti dopravní systém, jelikož někteří lidé potřebující se dostat mimo domov k rodinám atp. nemají k dispozici vlastní dopravní prostředek. V budoucnu se však budeme dopravovat jinak. A i řidiči si odpočinou. Někdo namítne, že je potřeba i lékařskou pohotovost, požárníky... Co kdyby se něco stalo. Jistě. Ovšem opět, v budoucnu budeme umět "všichni" pracovat s živly, svými těly apd., čili toto vše odpadne.

Co však může být na Štědrý den i v současnosti zavřeno jsou obchody! Ty jsou před nadcházejícími dny svátků brány doslova útokem, prodavači/ky, mezi nimiž je více žen jsou kolikrát opravdu hodně unavené. A takové pak usednou ke štědrovečerní večeři. Lidé si mají vše nakoupit den předem a lze to. Navíc, štvaní prodavačů do práce již druhý den sváteční, čili 26. 12. je naprosto mimo zdravé chápání. Tento systém ja natolik prohnilý, že na vyjádření velikosti této prohnilosti postačí otevřít brány obchodů již den po jejich uzavření pod slibem velkých slev. A že s těmi slevami to mnohdy není tak divoké, jak prodejci slibují již přeci dávno víme. Ano, kdyby majitelé obchodů otevřeli o den později a nechali tak prodavače trochu odpočinout, "jistě" by se zbořil svět.
Co mi také nejde do hlavy jsou nakupovači dárků na poslední chvíli. No nevím. V tomto období jsou již nejzajímavější "kousky" čehokoli rozebrány. Já se vždy snažím, těm, které mám ráda sehnat to nejlepší, kdy vím nebo alespoň tuším, co komu udělá radost. Zaslouží si to. Jít nakupovat den před Štědrým dnem, nebo dokonce přímo 24. prosince, to je skutečně ostuda. Záleží těmto lidem na jejich blízkých vůbec?
Snad úplně největším gólem a pomyslnou třešničkou na dortu jsou tzv. benzinoví nakupovači. Tak toto je skutečně "něco". Jakožto přirozený pozorovatel života tak trochu pozoruji chování lidí a z toho, co vidím pak činím závěry své "práce" zde. Zejména u pánů sem tam slyším, když se spolu baví ve smyslu, že té "své" zakoupili dárek na benzince a ještě k tomu na poslední chvíli. Tyto případy raději nebudu komentovat, ale jde skutečně o velkou ostudu.

Štědrý den bude svátek, řádně zaregistrován a uveden v kalendáři. Ráno se všichni společně a v klidu nasnídají, pak postaví stromeček, rozestaví se kolem něj do kruhu a zazpívají nějakou oblíbenou píseň. Kruh umocňuje sílu energie. Poté mohou provádět činnost dle společné domluvy a svého uvážení. Ale vše v poklidu. Rodina má být pospolu co nejvíce, tím se umocňuje její soudržnost. A děti v takovýchto rodinách jsou šťastnější, spokojenější. Šťastné dítě jednou vyroste v přirozeně sebevědomého, harmonického jedince, což je základem pro dobře fungující společnost se zdravým jádrem. Mnoho rodičů velmi mnoho pracuje, o to méně mají čas na své děti. A peníze jim Lásku nenahradí, ikdyž toto si stále ještě dost rodičů, zejména podnikatelů myslí. V této následnosti pak vznikají agresivní děti. Agresivita je výkřikem do ticha z nedostatku Lásky. Toto téma je "nyní" v řešení a do buducna vše bude jinak.
Rodina je důležitá. A na Štědrý den mají být všichni spolu.
A kdo ví... I Štědrý den je možná již dnes minulostí ...

Ale nehovořmě nyní o budoucnosti, přenesme se do TEĎ.
Zítra je Štědrý den.

Přeji Vám všem, aby jste jej prožili v kruhu těch, s nimiž jste v souladu a harmonii ♥


Leonia


Další příspěvky kategorie Vaše dotazy - Mé názory > ZDE
§ Prvotní autorství článku Živá Voda Lena §
.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | E-mail | 27. prosince 2014 v 22:35 | Reagovat

Článek jsem si přečetla až dnes, ale myslím si, že to až tak nevadí.
Také je mi smutno z některých lidí, kteří si z vánočních svátků udělali ,, hon" a tímto jim něžná a poklidná atmosféra vánoc uniká.
Já za sebe musím napsat, že Ježíška bych zachovala a celá naše rodina na Ježíška věří. Akorát, že postupem času je to jinak - úměrně věku. Ale stále mám ráda ty ohníčky v očích, když se rozbalují dárečky a každý se těší. ,,CO NÁM TEN JEŽÍŠEK NADĚLÍ?"

2 Leonia - Živá Voda Leonia - Živá Voda | 28. prosince 2014 v 13:09 | Reagovat

Rozumím Vám.
Před vánoci jsem byla tichým svědkem, kdy cca 8 letý klučina vyčítal svému taťuldovi, ať na něj nehraje divadýlko, že stejně ví, že žádný Ježíšek není. A tvářil se u toho dost kysele ... :)

3 Jarka Jarka | E-mail | 28. prosince 2014 v 15:56 | Reagovat

Já si myslím, že hodně záleží na tom, v jakém duchu ta která rodina žije.
Reklamy nám vnucují Santa Klause atd.,  myslím, že nemusím rozebírat. Ale pokud RODINA opravdu žije v duchu našich tradic, tak si užívá krásné vánoce. Ale zase to záleží na RODINĚ A JEJICH ZVYC ÍCH. My ctíme Ježíška a víme, že je v našich srdcích.
Dnes jsme byli opět v přírodě a užívali jsme si krásnou atmosféru-napadal nám sníh!!!!Nesli jsme do krmelců a cestičkou lesem jsme tiše zpívali písně přírodě. Nad námi asi 40metrů se objevil daněk, jeho 4 danielky a jedno mládě. Nádherná odměna!!!! A mně přišlo na mysl přání pro Vás.
ŽIVÁ VODA MODROU BARVU MÁ----
A V ČLÁNCÍCH SE NA NÁS LENA USMÍVÁ----
NAJDEME V NICH MOUDROST, VTIP I KRÁSU--
A NĚKDY PŘI ČTENÍ NEVYCHÁZÍME Z ÚŽASU--

TOLIK ČASU A LÁSKY NÁM LENA DÁVÁ----
MOŽNÁ, ŽE JEJÍ SRDCE NĚKDY STRÁDÁ---
ALE V ČLÁNCÍCH CÍTÍME TU VĚTU----
     KDYŽ ŘÍKÁ
,, LIDIČKY-MÁM VÁS TOLIK RÁDA"----

Přeji krásné dny v roce 2015!!!!
Hodně zdraví, lásky, štěstí a také sílu, aby jste tady byla stále pro nás.
To vše ze srdce přeje Jarka

4 Leonia - Živá Voda Leonia - Živá Voda | 28. prosince 2014 v 20:18 | Reagovat

U  nás je také sněhový poprašek a hezky se ochladilo.
Za pěknou báseň opravdu velice děkuji, moc si toho vážím :), udělala jste mi velkou radost.
Taktéž Vám přeji krásné dny nadcházející i budoucí. Budeme je mít takové, jaké si je uděláme. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama