- Jak se bránit hloupým řečem

10. října 2014 v 17:17 | Lena |  - Zajímavé knihy

Snad každý z nás se ve svém životě setkal se situací, kdy byl konfrontován s nepříjemným rýpalem, jenž se jej snažil svými útočně urážlivými řečmi vyprovokovat k reakci. Jak budeme reagovat, tedy přistoupíme-li na hozenou udičku dotyčného, nebo jej budeme ignorovat záleží nejen na okolnostech, čeho konkrétně se řeč dotyčného týká, ale také, v jakém vztahu se nacházíme k dotyčné osobě.
Pokud se jedná o cizího člověka, kupř. náhodného kolemjdoucího na ulici, pak je pro nás reakce na jeho hloupou poznámku zbytečná, neboť nás obírá o energii i náš čas. Tohoto dotyčného již s největší pravděpodobností nikdy neuvidíme, čili je rozhodně lepší ponechat jeho "nemístné" poznámky vyšumět do prázdna.
Trochu jiná věc ovšem je, pokud naši maličkost různými nevybíravými poznámkami často koření kolega v práci, příbuzný, nebo zkrátka osoba, se kterou jsme v častém kontaktu. Zde nám již jistě není jedno, jakým způsobem k nám tito lidé přistupují.

Každý jsme si během svého života jistě vytvořili své vlastní postupy, jak se s takovými lidmi vypořádat po svém, každopádně ale, učíme se a své schopnosti rozvíjíme stále, ať je nám 8 let, či 80. A jistě také u každého z nás může nastat situace, kdy si nevíme rady, jak v danou chvíli zareagovat a především si klademe otázku, jak zareagovat správně.

Pro tento účel Vám chci dnes představit knihu, jejíž obsah Vás v těchto strategiích může posunout ještě o krůček dále. Ukáže Vám, jak se správně bránit zmíněným útokům, jak je odrážet stylem, který Vám neubere energii, naopak - budete se cítit silnější.


Kniha tedy nese název "Jak se bránit hloupým řečem" a její autorkou je Barbara Berckhanová.
V obsahu naleznete spoustu názorně popsaných příkladů a situací, jež nás čas od času mohou prostřednictvím rýpajících osob potkat a následně také, jak se těmto lidem trefně bránit a uzemnit tak jejich konání. Já mám pro tuto strategii vlastní pojmenování > setřít je ze stolu, jako obtěžující drobky... :-) takovým způsobem, že je příště přejde si s Vámi v tomto ohledu něco začít.
Ostatně, takovíto lidé do nás většinou šťouchají jen proto, aby v nás probudili "zájem" bránit se. Tím se ovšem tomuto dotyčnému v podstatě energeticky otevřeme, jelikož na něj zaměříme své myšlenky a pozornost. Tím dotyčný dosáhl svého. Má možnost nás energeticky vysát a my se po konfrontaci s touto osobou, kdy se bráníme můžeme cítit oslabeni až vyčerpaní. Takto přesně to sice v oné knize zmíněno není, ale berte tuto poznámku prosím jako malý příklad ode mne.

Ještě dodám, že více, než ostatní jsou před takovýmito lidmi "ohroženy" osoby citlivější, tedy zejména ti, jež mají v datu narození vícero jedniček, šestku/y, sedmičku/y, nebo jim v >numerologické mřížce< chybí čísla 2, 5, 8 - což je rovina senzitivity. Takovíto lidé nejsou lhostejní a více si různé životní situace berou k srdci.

Dovolím si uvést několik málo příkladů z této knížky, jak vykolejit útočníka, aby jste si o jejím obsahu udělali obrázek:

- Útočník: "Kdyby jste se trochu zamyslel, pochopil by jste, co Vám chci říct.
V reakci napadeného, která má dotyčného odzbrojit může být použito přísloví, které se k jeho větě nehodí a nesouvisí s ní >
- Napadený: "Ranní ptáče dál doskáče", nebo "Jedna vlaštovka ještě jaro nedělá. A další ...
Tento Váš krok útočníka vyvede z míry, jelikož nepochopí, jak přísloví souvisí s jeho rýpnutím (což je záměr). Nebude se však chtít před Vámi shodit, nic tedy neřekne, ale bude přemýšlet, jelikož tento Váš krok jej zmate. A bude mít o čem.

Dalším bodem, jak útočníka spacifikovat může být reakce typu, kdy jeho akci ponecháte běžet do prázdna. Uděláte to tak, že na jeho slovní útok odpovíte gestem řečí těla. >
- Přátelsky útočníkovi pokynete, jakoby jste zdravili starého známého.
- Nebo se vědoucně usmějete, jakoby Vás právě něco napadlo.
- Vezmete beze slova poznámkový blok, pero a zapíšete si jeho hloupou poznámku.
Zkrátka, nevysvětlujete své počínání, a to ani v případě, když to po Vás útočník bude vyžadovat. Vrátíte se k činnosti, jíž jste původně dělali. Nenecháte se již rušit a neinvestujete do útoku žádnou energii.

Je také možno použít konfrontaci: Jasně pojmenujete urážku, konfrontujete s ní útočníka a požadujete omluvu.
- Útok: "Zapojte nejdřív mozek, než otevřete ústa."
- Vaše rekce: "Touto poznámkou jste mne urazil. Čekám, že se mi omluvíte."
Vy zkrátka změníte své chování, ukážete svou autoritu a musíte u toho být přísní. Odpověď útočníka přitom není důležitá. Hlavní je, že stanovíte jasné meze a dáte najevo, že s sebou takto nenecháte jednat.

Toto je pouze pár útržků ze zmíněné knihy, v jejímž obsahu jistě nejeden z Vás nalezne různé vysvětlivky situací, jež nás mohou tváří v tvář potkat. Obsah této knihy Vás provede různými radami, jak se stát autoritativnější, ve kterých situacích reagovat a jak. Navíc nabízí možnosti samostatně se rozhodnout, jak budete reagovat po svém, tak, aby určité odpovědi byly na míru právě Vám a typu vaší osobnosti.
Obsah má zhruba 150 stran, čili ji přelouskáte poměrně rychle. Je velmi jednoduchá, jak z hlediska psaného projevu, tak z hlediska vizuelního vzhledu obálky, ale to není zase tolik na škodu. Mne její obsah nezklamal a vytáhla jsem si z ní několik nových kousků, jež jsem si odnesla a budu je používat v praxi života. Možná na tom budete podobně.

Kniha je určena jak pro lidičky, kteří jsou ještě v různých životních situacích při napadáni rýpaly nejistí a tápou, tak pro ostřílenější stratégy. I ti zde bezpochyby naleznou něco zajímavého. Oběma typům lidí tak obsah zmíněné knihy dodá ještě více stability v divokých řekách života v takové formě, aby se v nich naučili ještě lépe plavat.


Poznámka autorky knihy:
"Aby jste se dokázali vypořádat s hloupými poznámkami, potřebujete celou svou osobní autoritu.
Tato kniha Vám poradí

• Jak pohotově reagovat
• Jak rozhodně vystupovat
• Jak neústupně a klidně vyjednávat
• Jak mluvit a neztratit nit
• Jak se chránit proti hrubosti
• Jak odvést útok jinam
• Jak se vypořádat s nevěcnou kritikou…
…a vyvede vás z mnoha dalších nepříjemných situací.
Dovolte sami sobě být silní!"


-


> Tento titul je možno zakoupit, nebo zapůjčit v knihovnách <


Pěkný den v záři paprsků podzimního Slunce Vám všem přeje Lena

.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Aktuální články

Reklama