- Pro zasmání > degustace chilli - příběh

17. května 2014 v 1:53 | Lena |  - Chilli humor osobní

Toto téma je oddechové, pro zasmání a uvolnění. A jelikož proud mých stránek plyne směrem k poznání, upevnění víry v sebe a zlepšení zdraví, tudíž, pokud se Vám při čtení následujících řádků prokrví bránice smíchem, je to jen dobře. Smích čistí i otevírá cestičku, která vede k lepším zítřkům. :)

Apropo - pokud patříte k labužníkům, jež mají slabost pro pokrmy přiostřené chilli papričkami, pak jistě patříte k té zdravější části populace. Látek, které chilli obsahuje se totiž bojí různí nezvaní hosté, jež obývají náš zažívací trakt a pochopitelně nejen ten.

Mimochodem, já se s pokrmem řádně a "poctivě proloženým" chilli papričkami poprvé setkala před lety na obědě u známých. Přede mne byl s úctou a respektem k této "maně", jak jej nazývali, položen talíř s vábně vypadající mňamkou. Nedalo se odolat. Po pozření prvního sousta jsem však vytřeštila oči (být Číňan, řeknu, že se mi roztáhly do evropských parametrů) a za vydatné přednášky mých hostitelů o prospěšnosti chilli na naše zdraví, asi půl hodiny skákala po celém obýváku. Má ústa dostala šok a několik následujících hodin jsem z nich nebyla schopna vysoukat ani slovo. :) Tím nechci nic naznačit a prosím, neberte to ani, jako návod na rafinované umlčení upovídaných lidí, z jejichž neustálého brebentění Vás bolí hlava. :) Zdali bylo přidání papriček do pokrmu myšleno pro mé dobro, nebo se jednalo o dodatečnou pomstu mé kamarádky, které jsem kdysi na základce přebrala kluka, mi dodnes nikdo neprozradil :)


Oni tyto papričky baští, jako najatí, doslova je milují, a trochu tyto lidičky podezřívám, že pokud by patřili k tzv. nábožným lidem, jež chodí každou neděli do kostela, místo nějakého "svatého" by doma na stěně, jako objekt obdivu a zbožňování měli pověšen věneček z chilli papriček. :)
Pěstují je na balkóně, suší, melou na prášek, nakládají na různé způsoby, a jak je tak sleduji, nejraději by je přidávali i do kakaa, nebo sladké bábovky. Ale jedno musím uznat, jsou skutečně zdraví, jako "řepy".

Tolik krátký příběh z mého života, kde jsem některé pasáže záměrně okořenila, abych jej převedla do zábavnější formy. Co je skutečnost, a co přibarveno mou fantazií však neprozradím ;-).

A nyní prosím pojďme k osobní zkušenosti, kterou popisuje Frank: Text jsem ponechala bez podstatných úprav, jelikož v opačném případě by celý příběh ztratil jiskru, takže se připravte na trochu ostřejší jízdu. "Doporučení": Pokud pro Vás bude těžké strávit některá následující slova, pak čtěte jedním okem, jejich dopad na vaše vědomí bude poloviční :).


Čili, pojďme tedy vstříc chilli.

LenaOCHUTNÁVKA CHILLI

Poznámky nezkušeného porotce jménem Frank z východního pobřeží:
Nedávno jsem byl poctěn pozváním k rozhodování na soutěži ve vaření chilli. Jeden z rozhodčích totiž onemocněl a já zrovna sháněl nějaký kšeft. Zbývající dva rozhodčí (rodilí Texasané) mě ujistili, že to chilli není tak ostré, jak se říká, a kromě toho mezi ochutnávkami se splachuje pivem, které dostanu v neomezeném množství zdarma. Takže jsem nabídku přijal ...

Následují opisy bodovacích lístků:

MIKOVA PÁLIVÁ OBLUDA
SUDÍ 1: Moc rajčat. Příjemně rychlý nástup.
SUDÍ 2: Jemná, osvěžující chuť rajčat. Nijak výrazně ostré.
FRANK: Kurňafix, to by slouplo barvu ze silnice!!
Plameny uhasilo až druhé pivo. Doufám, že tohle bylo nejhorší, co mě mohlo potkat. Ti Texasani jsou fakt cvoci!

ARTURŮV PLAMEŇÁK
SUDÍ 1: Krásná kouřová vůně, jemná příchuť vepřového. Slaboučký nahořklý ocásek.
SUDÍ 2: Skvělá chuť domácí grilovací omáčky, mohlo by být více pepře.
FRANK: Fakt nevim, co bych měl kromě bolesti cejtit ...
Musel jsem odhánět lidi, co mi chtěli poskytnout masáž srdce, aby radši běželi pro pivo. Když viděli můj obličej, narazili druhý sud.

FREDŮV "POŽÁR VE STÁJI"
SUDÍ 1: Perfektní požárnické chilli! Perfektně ostré, možná by to chtělo fazole.
SUDÍ 2: Chilli bez fazolí, mírná, příjemná chuť mořské soli, virtuózní práce s pepřem.
FRANK: Volejte chemiky, někdo sem vyklopil cisternu jaderného odpadu! Nosní sliznice mě pálí, jako bych šňupal kyselinu sírovou.
Všichni už znají postup: pivo mi podávají řetězem, abych neuhořel. Barmanka mě praštila do zad, abych se neudusil; páteř mám teď před sebou na stole. Ze všeho toho piva už jsem taky na sračky.

BUBBOVA ČERNÁ MAGIE
SUDÍ 1: Omáčka s černými fazolemi, prakticky žádné koření. Slabota.
SUDÍ 2: Černé fazole s mírně nakyslou příchutí. Dalo by se to možná použít jako omáčka k dušené rybě, ale chilli to rozhodně není.
FRANK: Cítil jsem, že mám něco na jazyku, ale žádnou chuť - je možné, aby chuťové buňky na jazyku úplně odumřely? Sally, barmanka, stála připravená za mnou s tácem tupláků; tahle 150ti kilová machna začíná vypadat docela žhavě.

LINDIN ODSTRAŇOVAČ RTĚNKY A RTŮ
SUDÍ 1: Silné, masité chilli. Čerstvě umletý cayenský pepř, velmi ostré, bleskový nástup. Velice působivé.
SUDÍ 2: Chilli se sekaným hovězím masem, představoval bych si trošku víc rajčat. Cayenský pepř je skvělý nápad.
FRANK: Zvoní mi v uších, pot ze mě lije a nemůžu zaostřit oči. Uprdnul jsem si a několik lidí za mnou museli odvézt na ARO. Soutěžící se urazila, když jsem utrousil, že mi ta její leptací pasta zřejmě způsobila trvalý poškození mozku. Sally mi musela zastavit krvácení z jazyka proudem piva z pípy přímo na jazyk. Asi mi upadnou rty a vypadají zuby. A nejvíc mě sere, že oba zdejší rozhodčí mají pořád kecy, abych přestal křičet. Nejradši bych ty vidláky nakopal do pr ...

VĚRČINA VEGETARIÁNSKÁ VARIACE
SUDÍ 1: Řídká, ale velmi chutná vegetariánská omáčička. Perfektně vyvážený poměr koření a pepře.
SUDÍ 2: Zatím nejlepší. Agresivní směs pepře, papriček, cibule a česneku. Špička.
FRANK: Moje střeva jsou v jednom ohni. Když jsem si uprdnul, pos... jsem se a mám strach, že se to prožere židlí. Nikdo už za mnou nepostává kromě Sally. Musí být ještě větší magor, než jsem si myslel. Necítím držku a prdel si budu muset rok utírat sněhem.

SUSANNINA STRAŠLIVÁ ŠÍLENOST
SUDÍ 1: Středně ostré chilli, příliš mnoho nakládaných papriček z konzervy.
SUDÍ 2: Chutná to jako by tam kuchařka tu pixlu pepře zvrhla na poslední chvíli. Musím vyjádřit své obavy o Franka; vypadá, jako by nebyl zcela ve své kůži a neustále sprostě kleje.
FRANK: Kdybych si v držce odpálil granát, vůbec bych to necítil. Na jedno oko nevidím, slyším jenom příšerně hlasitý hukot. Celé břicho jsem si upatlal, když jsem se lžící místo do pusy trefil do oka. Kalhoty mám plný srač.k, žhavých jak láva. Aspoň doktoři při pitvě pochopí, na co jsem chcípnul. Přestávám dýchat; strašlivě to pálí. Stejně všechen kyslík shoří, než mi dojde do plic... Když se budu potřebovat nadechnout, budu vzduch nasávat tou dírou, kterou se mi žaludek proleptal ven.

JIMOVO SVÁTEČNÍ CHILLI
SUDÍ 1: To nejlepší na konec! Perfektní kombinace chilli, bezpečná pro všechny včetně dětí, nijak přehnaně ostrá, přesto příjemně prokrví.
SUDÍ 2: Zlatý hřeb soutěže, perfektně vyvážená chuť. Ani ostrá, ani příliš jemná. Bohužel jsme o většinu přišli, když Frank omdlel a celý hrnec sebe strhnul. Nevím, jestli to přežije, chudáček. Čím je to na tom severovýchodě krmí??? Jak by asi dopadl, kdyby někdo uvařil něco fakt ostrého?
FRANK: …♪ ♫


-

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | E-mail | 18. května 2014 v 0:16 | Reagovat

Super....není třeba slov, mně to rozesmálo a ten konec nemá chybu....

2 Živá Voda - Lena Živá Voda - Lena | 18. května 2014 v 13:46 | Reagovat

Má nejoblíbenější pasáž: .."Barmanka mě praštila do zad, abych se neudusil; páteř mám teď před sebou na stole." ...
Když jsem poprvé četla tuto část, doslova jsem se válela smíchy... :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama