- Zlatý řez > příroda čeká na vaše otevření, JE ČAS

28. dubna 2014 v 0:07 | Lena |  - V rytmu Ticha

Příroda svým všudypřítomným a všeobjímajícím hlasem ŘÍKÁ, že nastal čas, aby se představila, jelikož je v nynější době velmi otevřená. Těm, kteří se odklonili od jejího přirozeného jádra, jejího lůna, zelené náruče, ze které pulzuje život, jako jiskřivý, křišťálově čistý gejzír, prýštící ze samotného nitra Země. Těm, kteří zapomněli. Tento vzkaz jsem si "přeložila" z jednoho skutečně pěkného videa, které Vám představím, nebo přesněji řečeno, příroda jej představí skrze mne. Jeho průběh doprovází krásná hudba, a pokud tyto dva spolu plynoucí aspekty spojíte v rytmu stejného okamžiku, budete jejímu hlasu více rozumět. Stačí se otevřít a vnímat probíhající přírodní obrazy zároveň s tóny hudby.

Než Vám ale předložím tento pěkný prožitek, pro lepší porozumění a překlad hlasu přírody ve videu, je trochu třeba si v několika kapkách zopakovat základ přirozenosti růstu a funkci celého procesu vzniku živé přírody, stromů, lístků, květin.., a otevřít se tak pravdě, že v podstatě "vše", co kolem nás existuje, vzniká na principu řádu harmonie, která má základ v kruhu, je poháněno energií, dále energií Slunce, jenž vytahuje vzhůru a silou energie Vesmíru a dostává tak tvar spirály. Lístky květin, větve stromů přirozeně rostou tak, aby si navzájem nestínily a mohl tak být uskutečňován celistvý proces zrání, proměny energie... Lidé si mnoho náležitostí potřebují dokazovat názvy, čísly a číslo si vypočítali i pro tuto přirozenou posloupnost.
Krátké "naučné" video >
Zlatý řez je rozdělení úsečky, kdy poměr její celé délky k její delší části je stejný jako poměr delší části ke kratší. Pokud se tato rovnice vyřeší, zjistí se, že výsledkem je iracionální číslo 1,6180339887, ovšem zkráceně používáme 1,62. V přirozené podobě Zlatý řez nacházíme v přírodě a člověk jej používá nejen ve fyzice, ale také matematice, geometrii, či umění.
Listy rostlin, pokud vyrůstají jednotlivě, jsou na větvičkách rozloženy tak, že každý list vyrůstá nad předchozím listem více, či méně posunut o určitý úhel. V dolní části stonku jsou listy starší a větší, u vrcholu mladší a menší. Všechny listy jsou stejnoměrně osvětlovány Sluncem, menší nestíní větším, které mají delší řapíky.
Schránka hlavonožce nautila je ilustrací logaritmické spirály. Nejlépe se o tom přesvědčíme na průřezu ulity. Přepážky, které ji rozdělují na komůrky, svědčí o tom, jak nautilus rostl. Logaritmická spirála je příznačná pro neživé části živého organismu ulity plžů. Také hmyz se ke světlu blíží po logaritmické spirále. Pohybuje se tak, aby světlo viděl stále pod stejným úhlem.

Video nazvané Příroda v číslech začíná "Fibonacciho posloupností", v níž je každé číslo součtem dvou předchozích. Z ní odvozená spirála je příkladem logaritmické spirály, podle které se řídí například stavba schránky mořského hlavonožce, smrkové šišky, nebo semen v květenství slunečnice. Ve videu se objevuje i "Delaunayova triangulace", která propojuje náhodně rozmístěné body trojúhelníky, jež se co nejvíce blíží rovnostranným. S tím souvisí "Voroného diagram" - rozdělení plochy poseté body tak, aby jakékoli místo v jedné plošce mělo ke svému bodu blíže, než k jakémukoli jinému z vyznačených bodů.
Toto téma mi připomnělo, že zhruba ve 12ti letech jsem vždy, když jsem s někým telefonovala, na cokoli, co bylo právě po ruce přirozeně kreslila obrazce, které dnes nazýváme fraktály. Tenkrát jsem ale neměla o tomto názvu ani potuchy. Někdo holt při hovoru kreslí kytky, srdíčka, či jiné útvary, já kreslila a vytvářela fraktály. A určitě nejsem sama ...

A ještě maličkost
Energií blesku, který svým tvarem připomíná cévy se nabíjí planeta Země
Cévy v listech, cévy v člověku, cévy (řeky) na Zemi. Fungujeme na "stejných" principech

A nyní prosím tiše, příroda se představuje. Hovoří s Vámi, říká a ukazuje,
jak v ní probíhají přirozené procesy. Stačí jen vnímat, otevřít se. Pokud si hudbu spojíte
s obrázky v rytmu stejného okamžiku, budete jejímu hlasu více rozumět.
Uslyšíte její zvuk, vůni i energii, která skrze obrazovku proudí k Vám.

Podrobnější vysvětlení Zlatého řezu > ZDE
Další články kategorie Příroda-harmonie ticha > ZDE.


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | E-mail | 28. dubna 2014 v 22:21 | Reagovat

Příroda je opravdu mocná a vše do sebe pěkně zapadá. Jen lidé zapomněli, kde jsou jejich kořeny. Videjka moc pěkné a v článcích hodně zajímavého.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama