- Pěkný film > Můj přítel delfín + dárek

22. dubna 2014 v 12:12 | Lena |  - Klíče ve filmech ode mne

Na příběhu tohoto rodinného filmu je sympatické, že je zpracován dle skutečné události. Do titulu jedné z hlavních rolí je obsazen handicapovaný delfín, který zde představuje i hraje sám sebe a o jehož osudu příběh s mnoha otevřenými zápletkami pojednává. Tento filmový snímek na své stránky zařazuji z hlediska jeho milého projevu, jehož děj je odpočinkový a v nejednom ohledu i naučný, jelikož zejména dospělý divák si z něj může vytáhnout informace, na které během svého života zapomněl. Film je také alarmujícím majákem upozorňujícím na nevybíravé způsoby lovců mořských živočichů a následky jejich činů. Navíc mám pro Vás malý dárek v podobě odkazu na stránky, kde se, pokud jste ještě neviděli a máte zájem, na skutečnou delfíní hrdinku můžete podívat on-line.

Příběh filmu otevírá chlapec Sawyer, který je tak trochu samotář, jelikož je ve své třídě brán jako outsider. Se spolužáky si příliš nerozumí, často se stává terčem posměchu a různých nedorozumění. V návaznosti na tuto situaci má málo sebevědomí, škola tedy pro něj není nijak motivující, a díky tomuto hořkému koktejlu svým chováním připomíná tělo bez života. K jeho radosti nepřispívá ani fakt, že jeden blízký člen rodiny je mladý válečný veterán, který si v "bitevním poli" způsobil úraz nohy, je upoután na vozíček a svou zlost, pramenící z bezmoci si vybíjí na svém okolí.
Malé "náhodné" setkání však naprosto změní Sawyerův život i životy jeho blízkých ...

Na jedné z oblíbených procházek po pláži, kde se cítí svobodně uzří zraněného delfína, uvízlého na pobřeží v pasti na kraby. Snaží se mu pomoci a delfín s ním komunikuje. Chlapec jej zachrání, jelikož zavolá na stanici, která se zabývá pomocí zraněným mořským zvířatům a jejich uváděním do opětovného přirozeného života.


Po čase v Sawyerovi začne hlodat červíček zvědavosti a jeho zájem, jak se delfínovi daří, překoná stydlivost a vydá se jej na mořskou záchrannou stanici navštívit. Informace o jeho zdravotním stavu jej však nepotěší, jelikož delfín odmítá přijmout jakoukoli potravu, navíc se mu do ocasní ploutve dostala infekce, která proto musela být amputována. Záchranáři si s ním neví rady, neboť hrozí, že bez potravy brzy uhyne. Při příchodu chlapce však na něj k překvapení ostatních i jeho samotného delfín reaguje, a tak udělají malý experiment. Dají mu krmivo a zkouší, zda od něj potravu nepřijme. Povede se a chlapec tak získá nejen nového přítele, ale také nový smysl života, který je pro něj velkým impulsem. Zcela ožije a s nadšením vypráví všechny své zážitky matce, která jej nepoznává a s radostí žasne nad synovou proměnou ...Průběh filmu Vás provede mnoha pěknými a emotivními scénami, čím vnímavější jste, tím více jich objevíte. Tyto scény v člověku vzbudí a otevřou hluboký respekt a sympatie k přírodě, jako celku. Vidět plavat roztomilého delfína bez hlavního kormidla, tedy ocasní ploutve je dojemné, neboť je znát, že mu tento pohyb činí nemalé obtíže, ale je vzácné sledovat, jak bojuje. Tento pohyb je však náročný pro jeho páteř a do budoucna mu hrozí velké problémy. Chlapec se tedy rozhodne delfínovi opatřit ploutev umělou, a to za velké účasti i pomoci doktora, jehož roli obohatil svým osobitým stylem Morgan Freeman. Než se však tato náročná operace podaří, čekají na ně překážky, a aby nepříjemných zpráv nebylo málo, je jim oznámen krach této záchranné stanice. V této souvislosti jsou nuceni rozdat všechny živočichy do jiných delfinárií, ale o handicapovaného delfína nikdo nejeví zájem. Šéf záchranářů v jeho případě vše lehce vzdá a oznámí chlapci, že je nutné jej "utratit", jelikož nic jiného nezbývá. Chlapec se však s tímto smutným faktem nehodlá smířit a spolu s jeho novou kamarádkou nastartují velkou akci, díky níž dospělým ukáží, že pokud se nevzdáme a jdeme pevně za svou vizí, dokážeme nemožné.

Navíc zjistí, že díky oboustranným přátelským sympatiím má na delfína napojení, dokáže porozumět pohnutkám jeho chování, a tak může v jeho případě pomoci více, než ostatní.
Krásnou scénu můžeme sledovat také v závěru filmu, kde na hladině vody leží delfín v chlapcově objetí a skrze energii, která tato oboustranná symbióza vytváří je možno vnímat napojení člověka, zvířete a v této návaznosti propojení celé přírody, se kterou vytváříme jednotu.

Jak vše dopadne se určitě podívejte, nezapomeňte si připravit kapesníky, neboť vaše oči patrně nezůstanou suché. Na své si u tohoto filmu přijdou zejména milovníci a sympatizanté jemných, citlivých delfínů, přírody a všichni, jež si chtějí odpočinout od běžných starostí všedního dne ..

Celkový obraz a charakter filmového snímku motivuje k zamyšlení a nenásilným způsobem nabádá k ochraně přírody a jejich živočichů.

Já osobně Vám tímto snímkem a některými jeho scénami, jež se Vám vryjí do paměti chci "něco" říci... Dívejte se očima, vnímejte srdcem a naleznete v jádru jeho děje skutečnou hloubku, která nemusí být na první pohled patrná.

LenaDelfínice Winter on-line > ZDE
Další články náležící kategorii Zajímavé filmy > ZDE
Autorská práva psaného projevu Živá Voda Lena


.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama