- Upozornění > Potraviny prodávají hřiby s plísní, jež není vidět ! + foto

23. března 2014 v 18:30 | Lena |  - Mé občanské kung - fu

Pokud kupujete hřiby ve vaničkách, pak prosím zpozorněte. Některé obsahují plíseň, jež je v určitých případech pouhým okem hůře viditelná !!

Jestliže patříte ke konzumentům hříbků různých druhů, pak jistě, tak, jako my dáváte přednost volně prodejným, jež jsou na váhu. Jsou dodávány ve vzdušných přepravkách, kde mohou volně dýchat a tento způsob přepravy také zabrání případnému zapaření, které pro hřiby není žádoucí. Navíc, je zde i jiná výhoda, vyberete si je sami, a tak vidíte a víte, co kupujete. Ne vždy však zde je tato možnost, a tak jsme, zejména v zimním období odkázáni na hříbky, jež jsou prodávány v předem navážených vaničkách, zabalených děrovanou fólií.

Před zhruba měsícem jsme tedy v těchto vaničkách zakoupili Hlívu ústřičnou, ze které obvykle připravuji řízky. Tentokrát jsme však dostali chuť na hřibHlív guláš. Jako vždy jsem je tedy rutinně vytáhla a chtěla očistit. V ruce se mi však na pohmat zdály jiné, než bývají obvykle. Něco se mi nezdálo. Jelikož jsem žena zvídavá, bleskl mi hlavou nápad, podívat se na ten zázrak skrze lupu. Má zvídavost se vyplatila. Mimo jednoho, byly všechny hřiby téměř po celých tělech posety plísní, která byla jemná, jako chmýří, pouhým okem takřka neviditelná. Tímto děkuji člověku, jež lupu vynalezl. Plíseň mohla být sice "pouze" povrchová, kdy se mohla umytím a očištěním hřibu odstranit, nicméně toto bych nikdy neriskovala. Plíseň je houba, která se živí tělem hostitele, podílí na rozkladu a obvykle prorůstá i dovnitř potraviny.

Jelikož jsem měla pokladní doklad, zanesla jsem houby zpět k prodejci, zároveń s upozorněním, ať si namátkově zkontrolují ostatní. Zdali tak učili, či ne, mi již ovšem není známo.

Zaplísněné žampiony
Před několika dny jsme kupovali žampiony, opět ve vaničce, ale tentokrát u jiného prodejce. Datum sběru byl uveden 19.3., doporučená doba použitelnosti 24.3. V pátek, tedy 21.3. jsem je vytáhla, ovšem, jaké překvapení. Vrchní byly čisté, nicméně na hřibech ve spodní části se vyjímala bílá plíseň, jako hrom. Jak je ta příroda důmyslná. Bílý hřib, bílá plíseň. Naštěstí jí bylo větší množství, takže jsem ji postřehla, navíc, vzhledem k předchozí zkušenosti si dávám ještě větší pozor.

Každopádně, představte si, že tyto hříbky koupí nějaký starší člověk, jež hůře vidí ...

Zvětšeno pod lupou

Zvětšeno pod lupou


Navíc, ještě nikdy se nám něco takového nestalo, a to kupujeme balené hříbky již nějaký pátek. S největší pravděpodobností se tedy jedná o chybu zejména při skladování, či při přepravě, kdy tato dodávka přišla do styku s vyšší teplotou, než je doporučeno a následně byla vložena do chladu. Zde došlo k zapaření, vzniku vlhka a plíseň se v takovémto prostředí rozmnožuje velice rychle. Zdali je vina na straně dodavatele, či samotného prodejce je však otázkou. Pokud se ješte jednou stane něco obdobného, budeme vše řešit jinak !!Tímto APELUJI na dodavatele a prodejce:
PŘI PŘEPRAVĚ A SKLADOVÁNÍ DODRŽUJTE PRAVIDLA !!!
Požití plísně není pro zdraví žádoucí !

Zákazníci:
DÁVEJTE SI POZOR A ŘÁDNĚ KONTROLUJTE KVALITU TOHO, CO KUPUJETE,
ponechávejte si účtenku o zaplacení, kterou se prokážete při případné reklamaci.Autorská práva článku Živá Voda Lena

.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama