- Rostliny a bylinky s antibakteriálními účinky - druhy, působení

29. prosince 2013 v 16:27 | Lena |  - Zdraví z přírody

Známá pravda, že antibiotika, přestože mohou pomoci, jsou často, dokonce i v dnešní době, kdy o nich mají lékaři stále nové informace, mnohými z nich nadměrně předepisována - je velmi udivující. Dokonce se setkávám s kožními lékaři, jež dodnes "léčí" akné zastaralou metodou dlouhodobým podáváním antibiotik. Tato "léčba" je však diskutabilní, neboť v mnoha případech nejen že nepomáhá, ale naopak může uškodit v mnoha oblastech, z nichž lze jmenovat např. snížení přirozené imunity a následnými obtížemi, jež se po leta plíživě navyšují, aby pak nečekaně udeřily plnou silou. Další skutečností, jež je nutno podívat se zpříma do očí je fakt, že antibiotika se nadměrným užíváním stávají neúčinná, neboť různé mikroorganismy si na ně vytvořily rezistenci. Dnes Vám chci prostřednictvím následujícího článku představit některé druhy bylinek a léčivých rostlin, jež si nesou potenciál protimikrobiálního působení, mají tedy obdobný účinek, jako antibiotika, ovšem při správném použití bez vedlejších účinků. K některým pasážím jsem si dovolila vlastní mini poznámky. Lena

Příroda je moudrá a na mnoho neduhů nám dala své léky. Existují látky, kterými lze zabránit vznikající infekci, nebo ji i vyléčit. Rostlinné sloučeniny - fytochemikálie, které mají terapeutickou aktivitu proti mikrobům jsou flavonoidy, esenciální oleje, alkaloidy, terpeny, taniny, karotenoidy, chlorofyl a mnohé další. Rostliny tedy obsahují nejen tyto látky, bojující proti mikrobům, ale obsahují i ty, jež posilují imunitní systém, doplňují vitaminy a stopové prvky. Mezi ně patří >


Heřmánek (Matricaria recutita)
- má schopnost brzdit růst virů, plísní a bakterií. Obsahuje silice, chamazulen a bisabolol, flavonoidy, kumariny, slizy, organické kyseliny. Díky nim má protizánětlivý, antimikrobiální, mírně sedativní, protikřečový účinek, působí proti bolesti a proti plísním v organismu. Silice heřmánku na sebe vážou bakteriální toxiny, čímž urychlují uzdravení. Používá se při léčbě zánětů průdušek, nosních dutin, hltanu, hrtanu, při nachlazení, zánětech sliznic a kůže, podporuje hojení ran, léčí střevní a žaludeční problémy, žaludeční vředy. Vědecké výsledky potvrzují, že heřmánek je efektivní i v léčbě Helicobacter pylori (Lena- podílí se na tvorbě žaludečních vředů), protože inhibuje růst této bakterie a působí i jako antacidum. Esenciální olej z heřmánku inhibuje růst Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis, E-coli, Pseudomanas aeruginosa, Candida albicans.

Měsíček lékařský (Calendula officinalis)
- se používá ve formě mastí, tinktur a čajů. Obsahuje kalendulo saponín, silice, flavonoidy, karotenoidy, glykosidy, xantofyly, tokoferol, slizy, fenolové kyseliny, kyselinu salicylovou a mnohé další účinné látky. Tyto žluté až oranžové květy se používají k léčbě zánětů kůže, sliznic, vředů, ekzémů, zánětů prsů a prsních bradavek, při odřeninách, řezných a tržných ranách, špatně se hojících ranách, na popáleniny, při paradentóze, aftech, vytržení zubů, při zánětu mandlí. Na ošetřování ran po operacích, mokvajících ranách, při bércového vředu. Měsíčkový čaj se používá také při zánětu spojivek, neboť zabraňuje růstu bakterií. Rashmi a Goyal (2011) zjistili, že na extrakt z měsíčku lékařského jsou citlivé E-coli, Pseudomonas aeruginosa, Enterococcus, Staphylococcus i Candida. Měsíček má silnou antioxidační a protizánětlivou schopnost, která souvisí s inhibicí prozánětlivých cytokinů a COX-2 (cyklooxygenázy) a následně s tvorbou prostaglandinů (podílejí se na tvorbě zánětu a bolesti). Tyto vlastnosti se také podílejí na působení proti mikrobům.

Šalvěj (Salvia officinalis)
- obsahuje silice cineon, tujon, kafr borneol, flavonoidy, polysacharidy, třísloviny, organické kyseliny, které zabraňují růstu bakterií, plísní a virů. Používá se ve formě nálevů, tinktur a extraktů k léčbě zánětů dýchacích cest, paradentózy, akné a kožních onemocnění, nádorů, srdečně-cévních onemocnění, bolesti kloubů, horečky a mnoha ďalších. Yousefzada a kol.(2008) sledovali antimikrobiální aktivitu šalvějových silic proti Bacillus subtilis, Enterococcus faecalis, Staphylococcus aureus a epidermis, E-coli, Pseudomonas, Klebsiella, Candida albicans a zjistili mírnou až vysokou antimikrobiální aktivitu. Antimikrobiální aktivitu výtažku ze šalvěje proti Streptococcus pneumoniaea meticilin rezistentním zlatým stafylokokem potvrdili i Horiuchi a kol.(2008). Šalvěj se odedávna používá jako antiseptikum, působí adstrigentně, antioxidačně a antitusicky. Její schopnost tlumit kašel je dokonce výraznější, než u běžných léků proti kašli. Obsahuje však určité procento tújí (Lena- thujon > určitá "jedovatá" látka, šalvěj se proto nemá užívat dlouhodobě), a proto ji třeba používat opatrně.

Zázvor lékařský (Zingiber officinale)
- obsahuje látky, které působí proti virům, plísním a proti toxinům. Inhibuje růst bakterií přenášených potravou > E-coli a salmonela. Vědecky je však prokázána i jeho schopnost eliminovat stafylokokové a streptokokové infekce. Má velký potenciál v prevenci a léčbě nachlazení. Navíc, zázvor účinkuje i jako antihistaminikum, v přírodní léčbě alergií > (Lena- podává se cca 3 mm plátek čerstvého zázvoru denně, nastrouhaného na chléb, či jinak přidávaného do jídla). Díky protizánětlivým účinkům může být použit v léčbě revmatoidní artritidy, osteoartritidy a různých jiných svalových onemocnění. Zázvor je možné použít i ke zmírnění vedlejších účinků chemoterapie, protože působí jako antiemetikum.

Tymián - tymián obecný (Thymus vulgaris)
- má antiseptické, antibakteriální a antimikrobiální účinky. Jeho účinek je možné využít při léčbě kašle, astmatu, dýchacích problémů, bronchitidy, trávicích problémů. I díky velkému obsahu různých silic (thymol, cymol, karvakrol) je tymián účinný proti E-coli, salmonele, některým stafylokokovým kmenům. Tymiánový extrakt je zvláště účinný proti Pseudomonas aeruginosa, bakteriím podmiňujícím zápal plic a zánět močových cest.

Levandule (Lavandula officinalis)
- esenciální olej z levandule je známý díky svým protizánětlivým účinkům. Výrazným způsobem bojuje proti bakteriím, plísním a mykózám. Levandule zmírňuje trávicí potíže, zmírňuje zácpu, bolest hlavy, nespavost, kožní problémy. Svým příznivým působením zmírňuje křeče, vyčerpání, nechutenství, deprese. Pomáhá léčit infekce a bolesti během porodu a po porodu.

Třapatke nachová (Echinacea purpurea)
- má antibakteriální a protiplísňové účinky. Zároveň zkracuje dobu zotavení se z takových onemocnění, jako je bronchitida, senná rýma, kvasinkové infekce, zánět vedlejších nosních dutin, infekce uší, infekce dýchacích cest, infekce močových cest, bolesti v krku, lymfatických žláz. Může pomoci léčit popáleniny od slunce. Podporuje činnost imunitního systému.

Grapefruit
- grapefruitový extrakt a extrakt z dalších citrusových plodů mají silné antibakteriální a antimikrobiální účinky. Extrakt z grapefruitových semínek byl původně určen proti parazitům, rychle se však zjistilo, že má schopnost inhibovat růst plísní, virů a bakterií. Extrakt se uplatňuje při infekcích vyvolaných streptokoky, stafylokoky, salmonellou, E-coli, candidou. Je silně účinný i proti virům chřipky, či oparu.

Cibule, česnek, pórek, pažitka
- tyto cibuloviny mají výrazné antibakteriální vlastnosti. Využívají se k léčbě zánětlivých onemocnění, jak vnějších, tak i vnitřních. Pomáhají zvládnout chřipku i nachlazení. Jsou efektivní vůči virům, plísním i kvasinkám v organismu. Díky obsahu fytolátek působí i na stafylokokové infekce, rezistentní na chemické antibiotika. V organismu pomáhají zneškodňovat volné radikály a rakovinné buňky, které také vznikají i působením mikrobů. Česnek působí proti Staphylococcus, Streptococcus, Proteus, Pseudomonas, Mycobacterium. Účinkuje proti bakteriím způsobujícím průjem - Escherichia coli, Salmonella, Clostridium, Klebsiella, Bacillussubtilis. Účinek česneku je využitelný i při infekcích způsobených Candida, Criptococcus, Trichphyton, Giardia lamblia, Entamoeba histolytica, Trypanosomes, Leishmania. Z virových infekcí působí česnek proti virům chřipky A a B, rhinovirus, herpes viru, rotavirům a některým virům způsobujícím zánět plic. (Lena- co se týče cibule, pokud jich několik oloupete /někdo používá i neloupanou/ a uložíte do místnosti, kterou obýváte, pak do sebe natáhnou nevhodné látky, jako jsou toxiny apd, také eliminují výskyt mikrobů. Tato cibule již samozřejmě není využitelná, splnila svůj účel, tedy ji vyhodíme. Více ZDE).

Med
- různé vědecké studie potvrdily, že v boji proti mnoha bakteriím, kožním infekcím a zraněním je účinnější, než farmaceutická léčba. Med pomáhá léčit rány, zmírňuje bolest a šíření infekce. Zevně se používá na popáleniny, proleženiny, vředy a infikované rány. Zevnitř posiluje imunitní systém, pomáhá bojovat proti nachlazení a chřipce, zánětu dýchacích cest.

Chlorella pyrenoidosa
- působí protizánětlivě, antibakteriálně, protiplísňově a posiluje imunitní systém. Její součástí je chlorellin, antimikrobiální látka, který funguje jako přírodní antibiotikum, nepoškozuje střevní mikroflóru a nevzniká na ni rezistence. Chlorofyl, který urychluje hojení ran a regeneraci tkání, pomáhá také bojovat proti patogenním mikrobům. V chlorelle se nachází i sporopollenín, přírodní karotenoid urychlující odstraňování toxických látek z organismu. Vědci Shu a kol.(2009) se ve svých experimentech věnovali imunomodulační aktivitě chlorelly a zjistili, že podporuje činnost imunitního systému aktivací makrofágů, že chlorella má mnohem výraznější účinky proti bakteriím, než amoxicilin (antibiotikum používané k léčbě zánětů ucha, nosu, krku, zánětů dýchacích cest, močových cest, kůže, zubů, kloubů, vnitřních infekci), který použili na porovnání. Chlorella obsahuje více než 50 různých polysacharidů s protivirovou, protiplísňovou, protinádorovou a antibiotickou aktivitou. Díky obsahu rostlinných sterolů má výrazné protizánětlivé účinky. Tato krásně zelená řasa je předmětem mnoha vědeckých studií, ať už je to v oblasti posilování imunity, působení proti alergiím, různým mikrobům, ale i léčbě rakoviny prsu, tlustého střeva, či trávicího systému a dalších.

Vitaminy C, D, E a mnohé další nepůsobí přímo proti plísním, bakteriím a virům, ale posilují imunitní systém a tím pomáhají organismu bojovat proti mikrobům. Významné je i jejich antioxidační působení. Pro organismus jsou nejlépe využitelné v přírodní formě - rakytník, šipky, jablka, hrušky, citrony, panenské oleje, hrozny, špenát, pohyb na slunci.

Je důležité poznamenat, že bylinky samy o sobě nestačí pro boj proti mikrobům. Pomáhají sice inhibovat růst a rozmnožování bakterií, plísní a virů, ale i zde podstatnou roli sehrává stav imunitního systému.


Článek má info inspirační charakter


Ľubica Prisenžňáková
- Další článek o prostředcích s protimikrobiálními účinky > ZDE -
- Jak vzniká nemoc > ZDE -

.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama