- Petice proti zákazu pěstování vlastních odrůd osiv - chtějí prosazovat geneticky modifikované !

22. října 2013 v 23:29 | Lena |  - Zajímavosti

Dobrý den všem. Byla jsem požádána, abych zde umístila odkaz na petici proti zákazu pěstování vlastních odrůd osiv, které má v návrhu EU. Přímé znění návrhu EU jsem nečetla, přesto, pokud máte zájem nahlédnout, nebo se přidat k podpisům, čtěte níže. Tato petice bude na hlavní straně vyvěšena do 28. - 30. 10. 013, do této doby má být také podepsána!


Evropská Komise nyní pracuje na návrhu zákona zakazujícího šíření osiva mezi drobnými zemědělci i běžnou populací. Každé semínko vsazené do země bude muset být podle návrhu registrováno. Zemědělci i spotřebitelé se tak stanou závislými na velkých osivářských firmách. Podle zveřejněného pracovního návrhu nařízení musejí všechny odrůdy splňovat požadavky pro průmyslově šlechtěné uniformní odrůdy. Staré krajové odrůdy a odrůdy pro ekologické zemědělství nebudou splňovat požadavky pro registraci. Přitom právě rozmanitost odrůd plodin je dědictvím a velkým bohatstvím, jelikož lépe odpovídají místním podmínkám daného místa. Odhaduje se, že v zemích EU zmizelo za poslední století 90% odrůd kulturních plodin. Uniformní odrůdy budou v nepříznivých místních podmínkách vyžadovat zvýšené dávky hnojiv, pestici apd. Ve skutečnosti však jde o omezení potravinové suverenity jednotlivých států, regionů a skupin.Vážení členové Komise, Vážení členové Parlamentu, Vážení členové Rady!

V současné době je v Bruselu navrženo nové nařízení o osivech. Pokud je přijme Ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele, mnohé ze starých a vzácných odrůd ovoce, zeleniny a obilovin zmizí z trhu. Pokud bude těmto rozmanitým odrůdám a odrůdám vhodným pro ekologické zemědělství byrokraticky bráněno v šíření, dojde k dalšímu posílení korporativního zemědělství.

Text nového znění nařízení EU o osivech, který je v současné době k dispozici, umožňuje soustředit trh s osivy do rukou malého počtu osivářských průmyslových korporací. To není akceptovatelné. Nové nařízení EU o osivech musí umožňovat rozmanitost odrůd; odrůd pro hospodaření v malém a zaměřených pro ekologicky adaptované šlechtění. Rozmanité odrůdy musí být dostupné nejen v genových bankách, ale rovněž na otevřeném trhu bez jakýchkoli byrokratických restrikcí. Proto požadujeme: žádná povinná registrace!

Kromě toho, současná kritéria pro registraci musí být - kvůli jejich rozmanitosti - změkčena pro odrůdy vhodné pro ekologické zemědělství, aby naše zemědělství bylo schopno adaptovat se na klimatickou změnu, nové škůdce a choroby stejně tak i kvůli přátelštějšímu chování vůči životnímu prostředí.

Současný zákon EU o osivech, ani v současné době dostupný předložený návrh, nenaplňují legální výměnu. Ohrožují rozmanitost osiv a tak společné bohatství lidstva. Rovněž tak ohrožují udržitelné potravinové systémy jen proto, aby sloužily agrochemickému průmyslu.

Žádáme Vás Komise EU, Parlamente EU a Rado EU, abyste odmítly jakýkoli návrh, který nenaplňuje výše uvedená kritéria.
Konec s likvidací rozmanitosti zemědělských a zahradnických osiv v Evropě!

Více informací na:
- Campaign for Seed-Sovereignty www.saatgutkampagne.org / www.seed-sovereignty.org/CZ/index.html
- German umbrella organisation for crop and livestock diversity ("Dachverband Kulturpflanzen- und Nutztiervielfalt e.V."):www.kulturpflanzen-nutztiervielfalt.org/node/29
- Patrick Wiebe's Blog: www.bifurcatedcarrots.eu/


A nyní k samotné petici
V případě nesrovnalostí v jazyce je vpravo nahoře kolonka SPRACHE AUSWÄHLEN, kde si nakliknete na český jazyk.
Do 4 okének je třeba zadat celé jméno, PSČ a město, ulici a číslo domu a nakonec e-mail. V okénku pod jménem pak vyberete stát (Česká republika), je téměř na konci seznamu. Poté vpravo kliknete na žluté okénko - Podepsání. Pokud si nepřejete, aby Vaše jméno bylo uvedeno na webu petice, zaškrtnete Registrace Anonymní vedle státu. Pokud by se Vám kolonky zobrazovaly německy, klikněte na okénko a objeví se vysvětlující text, který se po chvilce střídá český a německý.-
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama