- Lidé obětí své hamižnosti > krach na burze mnohé připravil o domov

30. října 2013 v 16:25 | Lena |  - Příběhy otevírající cit

Dnes Vám předložím velmi inspirující, či řekněme poučný příběh ze života, jehož celkový děj a především závěr ukazuje leta známou pravdu o hlouposti člověka, který se nejednou stal obětí své vlastní hamižnosti a povrchního chování. Příběh vystavuje na světlo jednu z nejčastějších lidských "vlastností", chamtivost a hamižnost, která zhruba před čtyřmi sty lety způsobila jeden z největších burzovních pádů. Středem a důvodem zájmu byla květina. Ano, čtete dobře. Konkrétně se jednalo o tulipán, jehož hodnotu hloupí lidé postavili nad hodnotu vlastní. V této době se jeho takzvaná hodnota rovnala výši průměrného ročního platu.

Jako původní oblast a domovina této květiny je brán Írán, tedy Perské země, kde je možno ji, divoce rostoucí dodnes nalézt. V oblasti Nizozemska se začaly pěstovat koncem 16. století, kdy v Leidenu, v botanické zahradě zasadil první cibuli tulipánu sám francouzský univerzitní profesor a botanik Charles de l´Ecluse - Carolus Clusius.


Událost ztráty, která se odehrála v Holandsku a doslova otřásla základy světových trhů. Umělé navýšení cen tulipánů do astronomických rozměrů totiž způsobilo jeden z nejznámějších a nejkurióznějších krachů v historii.
Toto období bylo pro zemi ekonomicky velmi úspěšné. Holanďané obchodovali s Dálným východem, přičemž objem obchodů stále rostl a ruku v ruce s tímto procesem také rostlo bohatství tamních obyvatel. Oblíbenost tulipánů v této zemi je známá a zvyšovala se stále rychleji. Květ této rostliny se proto začal šlechtit do různých pestrobarevných podob a v této následnosti se staly oblíbeným obchodním artiklem. Jejich cena rychle vzrůstala a zanedlouho se staly doslova luxusním zbožím. Završení tohoto boomu se počítá do 17. století, kdy cena šlechtěných druhů raketově rostla a dovolit si je mohli jen opravdu ti nejbohatší. Pro přiblížení, za jednu tulipánovou cibulku bylo možno pořídit si menší dům.
Nejvíce byly ceněny tulipány, které byly shodou okolností napadeny nějakým virem, jež zapříčinil, že barvy tulipánových lupínků vytvořily zvláštní mramorový efekt a jejich okraje se zvlnily. Napadené tulipány virus neoslabil a proto se nakažené cibulky brzy staly extrémně žádané pro jejich netradiční vzhled. Vyskytovaly se ovšem velmi vzácné a málokdo se k nim dostal. Jejich cena závratně rostla a jedna cibulka se tehdy dala pořídit za přibližně roční plat. V zemi tulipánů tehdy nastala panika a o jejich koupi se postupně začaly zajímat všechny společenské vrstvy. Lidé prodávali svůj majetek včetně domů, jen aby mohli vlastnit alespoň jeden takovýto tulipán.
Půvabné květiny se díky tomu rychle dostaly na burzu a uzavírané byly dokonce i forwardy, které patří mezi derivátové obchody a jsou považovány za spekulativní. Prostřednictvím forwardů mohli zájemci uzavřít smlouvu na příští nákup tehdy ještě neexistujících tulipánů. Pro bohaté to byla známka statusu, chudí zase tulipány kupovali ze spekulativních důvodů.

Začátkem roku 1637 však došlo k hlubokému burzovnímu propadu a tulipány ze dne na den ztratily svou hodnotu. Lidé měli ve svých trezorech najednou téměř bezcenné cibulky, za které však zaplatili celý majetek. Mnoho z nich kvůli této špatné investici přišlo o vše, co měli a doslova ze dne na den skončili na ulici ...

Lena: "Co dodat závěrem? Dnes tomu není jinak. Hamižnost se stále zuby nehty drží na nejvyšších příčkách světového žebříčku hitparád lidského charakteru. Mnoho z nich stále ještě nepřišlo na to, že jsou jako psi, jež se celý život honí za svým ocasem, točí se stále dokola a až se jim jednou konečně podaří jej chňapnout, jejich překvapení nezná mezí. Přijdou totiž na to, že v tlamičce drží jen pár nechutných chlupů, jež lechtají mezi zuby, a pokud je spolknou, mohou se jimi udusit... Malý princ by nad tímto lidským fenoménem teskně zaplakal .."


Krásný den všem 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama