- Orgánové hodiny a jejich biorytmus

26. září 2013 v 21:38 | Lena |  - Zdraví A-Z

Tento seznam je pro nás přínosný z hlediska informačního. Pokud budeme vědět, ve kterou hodinu je určitý orgán nejaktivnější, můžeme se tomuto rytmu přizpůsobit, alespoň v nejvyšší míře, jaké to v našem běhu pracovního i osobního života bude možné a tím si jej také z určitého hlediska zjednodušit. Navíc, každému se může stát, že se mu udělá nevolno, a dle znalosti přirozeného biorytmu orgánů tak můžeme sami zjistit, kde tkví příčina. Budeme tak v obraze a přirozenému rytmu tikotu srdce přírody zase o krůček blíže ..01. 00 - 03. 00 h > aktivace jater

V tomto čase vyvíjejí nejvyšší aktivitu játra, máme zpomalený dech i puls, nižší krevní tlak a naše tělo vyčerpané, mozek disponuje nízkou aktivitou, jelikož je málo okysličen, schopnost reagovat je tedy velice nízká. Tato doba je riziková zejména pro osoby pracující v nočních hodinách. Měli bychom se vyvarovat kouření, alkoholických nápojů, tučných jídel, kávy.

03. 00 - 05. 00 h > aktivace plic

Pracují s maximálním úsilím, krevní tlak je nejnižší, tělesná aktivita na minimu, začíná se zbystřovat sluch. V tomto období mohou někoho přepadnout stavy strachu a úzkosti. Pro řízení vozidla je tato doba pokládána za nejrizikovější. Budí se kuřáci, astmatici, největší potíže s rýmou, dýchacími obtížemi.

05. 00 - 07. 00 h > aktivace tlustého střeva

V tomto čase je na vrcholu činnosti funkce tlustého střeva, stoupá krevní tlak a produkce hormonů, žlučník a tenké střevo pracují na minimu, tělo nejcitlivěji reaguje na bolest, krátkodobá paměť má vysoké obrátky, stav imunity na vysoké úrovni. Velmi vhodná doba na vyprázdnění tlustého střeva, nezadržovat pocity na stolici, naslouchejte svému tělu. Lidé se zdravotními problémy se mohou cítit hůře. V této době hojně pijte, nejlepší je čistá voda, můžete přidat i citrón.

07. 00 - 09. 00 h > aktivace žaludku

Stoupá také srdeční aktivita, máme vyšší krevní tlak a v této návaznosti také vyšší aktivitu psychickou, jsme soustředěnější. Játra se naopak nacházejí v nejúspornějším režimu, v této době máme také nižší citlivost. Je vhodné pobývat v teple, vyvarujme se pití studených nápojů. Mezi 7 - 8 hodinou je vhodná doba ke snídani.

09. 00 - 11. 00 h > aktivace slinivky a sleziny

V těchto dopoledních hodinách se nacházíme na nejvyšším výkonnostním stupni v rámci první poloviny dne, a pokud jsme se řádně nasnídali, nachází se náš organismus v maximálním duševním a fyzickém režimu, vrcholí funkce slinivky a sleziny, zažívání pracuje velmi dobře, srdce již pracuje naplno. Minimálně pracují plíce. Pracovní nasazení je velmi vysoké, lehce se učíme. V této době, pokud máme rádi sladkosti je vhodný čas k jejich konzumaci. Měli bychom se však vyvarovat alkoholu.

11. 00 - 13. 00 h > aktivace srdíčka

Zhruba kolem 12. hodiny pomalu klesá naše psychická a fyzická výkonnost. Naš srdce pracuje na maximum, krevní oběh má nejvyšší hodnoty. Naopak játra svou výkonnost snižují a s minimálním úsilím pracuje i naše tlusté střevo. Je paradoxem, že právě v tomto čase obvykle obědváme, ovšem, děláme chybu, neboť po jídle se pak budeme cítit unavení. Naopak je vhodná procházka a odpočinek. Lena - Tohoto biorytmu využívají v některých firmách v zahraničí, kdy zaměstnanci mají povinnost alespoň hodinu relaxovat a odpočívat. Výkonnost takového zaměstnance pak velice vzroste! Škoda, že u nás zatím zaměstnavatelé v tomto ohledu spí na vavřínech. Produktivita a efektivita práce jejich podniků by byla vyšší.

13. 00 - 15. 00 h > aktivace tenkého střeva

Naše tenké střevo pracuje naplno, žaludek pracuje s minimálním úsilím, v úsporném režimu jsou také játra, naše smysly a psychika jsou na vysoké úrovni. V tomto denním čase jsme odolnější vůči bolesti, proto je vhodná doba k různým lékařským zákrokům, zubař, zejména po 14.h. Po třinácté hodině je vhodná doba na oběd. Kolem 15.h se pomalu začíná zvyšovat fyzická aktivita.

15. 00 - 17. 00 h > aktivace močového měchýře

Močový měchýř má nyní nejvíce energie, minimální činnost vyvíjí slinivka a slezina, organismus velmi dobře reguluje svoji teplotu. Kolem 17. hodiny je příhodný čas k návštěvě sauny, krásně si pročistíme tělo od odpadních látek. V tomto čase bychom se měli také věnovat činnostem náročnějším na psychiku, máme více energie, jsme vnímavější a naše dlouhodobá paměť je ve výborné kondici. Je také vhodná doba k pití bylinkových čajů, ke sportu, učení, je možno jíst vydatnější jídlo.

17. 00 - 19. 00 h > aktivace ledvin

Ledviny i nadledvinky jsou na vrcholu své činnosti, jsme psychicky odolnější, organismus v tomto období snadno překonává fyzickou zátěž, plíce pracují naplno, svalstvo je v dobré kondici, proto je vhodná doba pro různé sportovní aktivity. Neměli bychom konzumovat tuky, cukry, studené nápoje, sůl, kávu.

19. 00 - 21. 00 h > aktivace obalu srdce, krev
Na vrcholu své činnosti je mozek, kolem 19.h se ale snižuje psychická svěžest a někdy se mohou dostavit pocity podrážděnosti či náladovosti. 19. - 20.h jemně stoupá krevní tlak, trávicí systém se připravuje na odpočinek, tenké střevo pracuje na minimum, kolem 20.h začíná probouzet aktivitu dlouhodobá paměť. Tento čas je vhodný k lehké večeři, neboť chuťové buňky pracují v tuto dobu velmi dobře. Vysokou účinnost bude mít užití antibiotik, krémů proti bolesti. Příhodný čas na vnímání hudby, návštěvu divadla.

21. 00 - 23. 00 h > příprava těla na spánek
Krevní tlak klesá, na vrcholu činnosti jsou pohlavní orgány a začínají stoupat hladiny některých hormonů. Kolem 21.h je aktivní mozek, velmi vhodná doba k činnostem na duševním poli, kolem 22.h se uklidňuje psychika, v útlumu je látková výměna. Regeneruje se kůže, vlasy, nehty, organismus odstraňuje nežádoucí látky. V této době bychom již neměli jíst, nestresovat se.


6 přírodních Zákonů k větší vitalitě ZDE

-
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama