- Jak poznat kvalitní maso > otázky a odpovědi

12. září 2013 v 19:19 | Lena |  - Rady a tipy zajímavé

Co si budeme povídat, většina z nás, pokud ne každý den, tak alespoň občas necháme naše chuťové buňky vydovádět a dopřejeme si nějakou tu mňamku v podobě různě upraveného masa. Maso i masové vývary jsou ovšem hůře stravitelné, doba, kdy ulpívá v našem zažívacím traktu je delší, než u jiných potravin. Mezi krevní skupiny, které nejlépe tráví poživatiny z masa lze jmenovat: 0 Rh+ > masa červená; 0 Rh- > masa bílá a ryby; B Rh+ > maso vepřové, středně tučné ryby; B Rh- > bílá masa, netučné ryby; AB Rh+ > bílá masa, ryby; AB Rh- > ryby; maso nejhůře tráví lidé se skupinou A, kde nejlépe zužitkují ryby. A nyní, pokud máte zájem si přečtěte, jak poznat kvalitu masa, které nám konzumentům nabízejí obchodní řetězce. Tipy jsou získány od zkušených řezníků a přidala jsem také své vlastní.

Kdy je maso čerstvé?
To je hodně relativní pojem. Jednou z podmínek je, že zvířeti musí být odebrán život patřičným způsobem, bez stresu, který se pak na kvalitě masa vždy odrazí. Maso pak musí být uchováváno v naprosto čistém prostředí při správné teplotě. Takže i měsíc až dva měsíce skladované může být výborné. To už jsou ale takové lahůdkářské výrobky, které se tradují spíše v jiných zemích, než u nás.


Jak dlouho má být maso po porážce uležené?
Kuřecí 1-2 dny, vepřové 5-7 dnů, hovězí zruba 14 dnů.

Jak se pozná stresované maso?
Nejlépe je poznat v podobě balíčkovaného v krabičkách. Je hodně světlé a pustilo šťávu.

U balíčkovaného masa je někdy fólie nafouknutá. Je to dobře, nebo špatně?
Takto prodávané maso je baleno v ochranné atmosféře. Ta právě vytváří ono nafouknutí. Je to naprosto v pořádku a tento stav nám signalizuje, že maso bylo baleno nedávno. Naopak, propadlá fólie, či sražené kapky vody uvnitř nám říkají, že maso bylo nevhodně skladováno, ze zimy do tepla, nebo naopak. To samozřejmě jeho kvalitu i chuť snižuje.

Má nakrájené maso výhody - nevýhody?
Předně - krájení je ruční práce navíc, takže je o něco dražší, než vcelku. Pak, pokud si necháte nakrájet např. vepřové, pustí při tom šťávu. Pokud jej budete ihned konzumovat, nevadí to, ale jestliže máte v plánu připravovat jej za den, nebo dva, nebude mít již tu správnou chuť. Navíc, mezi plátky se dostane vzduch. Lepší je určitě vcelku a naporcovat jej těsně před přípravou.

Jak dlouho je možno do použití maso uchovat?
Drůbeží se kazí rychleji, proto je vhodné jej co nejrychleji zpracovat, ostatní druhy je možno skladovat až 3 dny při vhodné teplotě.

Proč je v mase napíchaná voda?
Podfuk. Dělá se to, aby na pohled vypadalo lesklejší, čerstvější, šťavnatější. Takové maso se ale rychleji kazí, takže někdy do něj výrobci ještě vpravují antioxidant a nějaký polyfosfát.

Maso na řezu někdy mívá "nazelenalou" barvu, ikdyž není zkažené. Čím je to způsobeno?
Najedná se o závadu. Maso, které se očistí od nežádoucích blan zhruba po hodině "zešedne". Hojně se s tím setkáváme u balíčkovaného masa s ochrannou atmosférou. Ta dodává po několik dnů masu krásnou barvu, poté se barva povrchu změní. Poznáte to nejlépe, když jej rozkrájíte na plátky, uvnitř je tmavší, na okrajích, které byly na vzduchu světlejší.
(Lena - já osobně maso, které má na některé části zelenavé zabarvení nekupuji, nemám k němu důvěru, je mi líto)

Proč se téměř do všech uzenin přidává E 250 - dusitan sodný?
Soli s dusitanem se navážou na krevní barvivo a potravina má díky tomu pěknou, čerstvou barvu. Dusík vytěsňuje kyslík, zabraňuje množení nežádoucích mikroorganismů a uzenina tak déle vydrží. Je to určitý druh konzervace.

Jak se v uzeninách pozná přidávaná chemie, když není k dispozici popis od výrobce?
Jestl výrobci poctivě píší všechny přidávané látky do uzenin není vždy dohledatelné, leda patřičným rozborem. Běžný konzument např. u šunek pozná chemii tak, že z ní teče voda. U jiných uzenin vás může po jídle pálit patro, nebo žáha.

-
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama