- PROPAST - Jsou mezi námi a nesouhlasí s ničením Země (režie J. Cameron)

22. září 2013 v 21:04 | Lena |  - Klíče ve filmech ode mne

Jméno režiséra Jamese Camerona je dnes pojmem, který zaručuje výbornou kvalitu všeho, co se urodí pod jeho rukama. A to jak z hlediska děje, tak kamerového a vizuelního zpracování jeho filmů. V tomto ohledu má můj respekt, a to jsem člověk, kterého jen tak něco nezaujme. Když natáčel Titanic, díky některým scénám hrozilo překročení finančního rozpočtu tohoto filmu, a tak se raději vzdal svého nemalého honoráře, jen aby je mohl natočit tak, jak měl v plánu, tedy naprosto detailně a dokonale, vypracované do posledního puntíku. A vyplatilo se. Film byl velmi úspěšný, a tedy výdělečný. Dnes Vám chci představit další kousek z jeho režisérského repertoáru, který stojí za zhlédnutí. Je celkově zajímavý, má náboj tajemna, nechybí akce a samozřejmě i hezky zpracované dojemné scény. Navíc je poučný a nese v sobě určité poselství pro lidstvo.

Děj filmu se odehrává nedaleko Kuby, kde se jedna z amerických ponorek v podvodní říši téměř srazila s neznámým objektem. Díky tomu narazila do jednoho z podmořských útesů a pomalu klesla do ještě větší hlubiny, na její samé dno. Americkému námořnictvu, které má snahu zahájit záchranné akce, se to však v důsledku blížící se silné bouře nepodaří. Naskytne se ale jiná možnost - požádat o spolupráci podmořskou vrtnou věž Deepcore, která se poblíž místa nehody nachází. Velitel věže Bud Brigman však nesdílí přílišné nadšení, jelikož celou akci má řídit speciální vojenská jednotka a navíc s vojáky přichází na stanici také jeho manželka Lindsey, s níž je právě v rozvodovém řízení. Úkolem tohoto záchranného týmu je zjistit, zda někdo z ponorky přežil a také deaktivovat jaderné nálože na její palubě.
Na hladině moře propukne hurikán, Brigmanovi se nepodaří odpojit spojovací kabel, mezi lodí na povrchu a jeho stanicí, na lodi se díky tomu utrhne jeřáb a vstříc vodou padá do hlubin přímo na Deepcore. Těsně jej sice mine, ale sotva si členové posádky oddychli, znovu jim stoupá adrenalin, jelikož jeřáb padá hlouběji, dál a stahuje stanici s sebou.

A zde se začíná odvíjet tajemná hra člověka proti záhadným bytostem, které se během opravy podmořské stanice v jejich blízkosti záhadně objevují a zase mizí. Žena Buda je přesvědčena, že dole, pod nimi v hlubině "něco" je. Dokonce se jí nějaký objekt podaří vyfotografovat, ale na vyvolaném filmu je vidět jen malá, neidentifikovatelná šmouha.Celý film je protkán zajímavými scénami, mezi jednu z nich lze uvést odvážný krok ženy Buda, když se po potyčce s vojákem, který ukradl z potopené ponorky jadernou hlavici, nastavil ji a odeslal do hlubiny, aby tam zlikvidovala nezvané tajemné hosty, ocitla ona a její manžel sami, daleko od mateřské lodi v malé ponorce, do které rychle vtéká voda. Nikdo neví, kde jsou, tak zbývá pouze jediný krok. Vlézt do potápečského úboru a proplavat v ledové vodě ke stanici. Je zde ovšem háček, úbor s kyslíkem je pouze pro jednu osobu. Budova žena se tudíž rozhodne, že si jej oblékne Bud, a až voda stoupne po strop a budou bez vzduchu, ona se bez kyslíku v podstatě dobrovolně utopí. Bud ji ve vodě dopraví na stanici, a tam ji opět oživí. Jak odvážné! Ve chvíli, kdy není času nazbyt to skutečně vypadá, jako nejlepší varianta. Navíc, dívat se, jak se jeho žena topí a umírá, zatímco on může dýchat je pro Buda obrovské trauma s velkým otazníkem, jelikož v podstatě nemá žádnou jistotu, že se mu její zpětné oživení podaří.

Co se týče jaderné nálože, Bud se rozhodne obětovat vlastní život, sestoupit do propasti a hlavici zneškodnit. Jde do toho přesto, že si je vědom nemožnosti zpětného návratu, jelikož kyslíku je málo a klesání do hlubiny trvá velice dlouho.

Ve filmu je také dojemná i poučná scéna, kdy záhadné bytosti ukazují Budovi snímky, jak lidé ničí sami sebe i celou planetu Zemi. Navíc zde najdeme názorný příklad, že náhody neexistují. Bud se se svou ženou rozvádí, ale osudově je odeslána na podmořskou věž, kde působí právě on. Za různých okolností se odehrají hezké i silně dojemné a životu nebezpečné scény, které spolu oba prožijí. Tyto prožitky je oba opět sblíží a tito dva lidé k sobě opět naleznou cestu a "znovu" se do sebe zamilují.


A něco se života: Neustále se objevují zprávy o přímém pozorování záhadných objektů, nejen ve vzduchu, ale i pod vodou. Některé jsou původu pozemského, a pak také mimozemského. Chtějí nám něco říci. A v blízké budoucnosti dojde k setkání a propojení s některými z nich, těmi, jež zde pracují pro dobro Země.


Pokud patříte mezi lidičky, jež tento film neviděli, vřele jej doporučuji.

Film PROPAST JE FILMEM I POSELSTVÍM ZÁROVEŇ ...

Lena
Další doporučení na zajímavé a poučné filmy > ZDE
Autorská práva psaného projevu Živá Voda Lena
.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama