- Zachránila 2 500 dětských životů a riskovala při tom svůj vlastní

18. srpna 2013 v 16:26 | Lena |  - Krásní lidé jinak

Tato sympatická žena je paní Irena Sendler a její původ lze hledat v Polsku. V čem tkví krása a vyjímečnost její osobnosti? V období 2. světové války naprosto dobrovolně, i přes vědomí, že při tom sama může přijít o vlastní život zachránila před smrtí zhruba 2 500 dětí, 2 500 lidských duší. Opravdu úctyhodné. Hovoří se, že, přestože je známo více osob, které v této nesmyslné válce zachránili život jiným, u paní Sendler je tento počet nejvyšší, jaký byl kdy zaznamenán. Když si prohlédnete její fotografii na pravé straně, máte okamžitě chuť pohladit ji po tváři ..

Paní Irena pochází z hlavního města Polska, Varšavy. Narodila se v rodině lékaře, pana Krzyzanowskeho. Mezi pacienty jejího otce bylo v té době mnoho chudých Židů, s jejichž dětmi si hrála a získala tak k nim vztah. Ve svém dospívání vystudovala pedagogiku a následně se stala úřednicí na sociálním odboru varšavské radnice, kde se kromě jiného věnovala péči o chudé židovské rodiny. Po okupaci Polska Německem zřídili nacisté ve Varšavě židovské ghetto, když do městské zástavby násilně přemístili asi 450 tisíc Židů. Ti nesměli opouštět území obehnané třímetrovou zdí, trpěli nemocemi, hladem, byli odváženi do koncentračních táborů a posléze likvidováni. Okupanté tam také zakázali a nesměla jim být poskytnuta jakákoli sociální pomoc.
Paní Irena ale i přes zákaz Židům pomáhala. Stala se členkou ilegální skupiny Žegota (Rada pomoci Židům). Opatřila si propustku a docházela do ghetta jako zdravotnice, nebo údržbářka, přinášela tam tajně peníze, potraviny i léky. Poté se stala vedoucí dětské sekce Žegoty a jejím úkolem bylo dostat na svobodu co nejvíce dětí. Za velmi dramatických okolností byli kojenci vynášeni v krabicích od bot, či vyváženi v bednách pod sedadly tramvaje; s getthem totiž sousedila vozovna. Větší děti byly obaleny mnoha vrstvami novin a v pytlích přehozeny přes zeď. Další možnost úniku umožňoval odvoz v autě se špinavým prádlem, nebo odpadky, do nichž se děti ukryly.

Zachráněné děti pak putovaly do různých rodin, klášterů, nebo do dětských domovů. O každém takovém dítěti vedla paní Irena kartotéku. Jména však pro případ vyzrazení převáděla do šifer a zapisovala na proužky hedvábného papíru. Celý tento tajný archiv uložila do zavařovacích sklenic a ukrývala jej na zahradě své přítelkyně pod jednou z jabloní.
Když byla roku 1943 zatčena a následně mučena, nepromluvila. Zachráněným dětem tak vlastně ušetřila život podruhé. Byl jí udělen trest smrti. Ano, za záchranu života, smrt ...
Organizaci Žegota se ale podařilo podplatit bachaře, kteří jí umožnili útěk.

Do konce války žila pak v ilegalitě a pomáhala v odboji. Většina ze dvou a půl tisíce dětí, jež se svými spolupracovníky dostala na svobodu, se ve zdraví dočkala míru. V roce 1945 byly tyto děti podle seznamů ze sklenic identifikovány.

Pro její kontakty s polskou exilovou vládou ji poté komunisté pronásledovali a na její dobré činy se velice dlouho zapomínalo.
Paní Irena se stáhla do ústraní a působila ve varšavských sirotčincích a v domovech seniorů. V roce 1999 studenti z Kansasu zpracovali Project o její osobnosti a jejich činech. Mezinárodní federace sociálních pracovníků podpořila až v roce 2007 její nominaci na Nobelovu cenu za mír, kterou ale nezískala.

Tato velmi odvážná žena, která v sobě nosila skutečnou lidskost se dožila úctyhodných 98 let.

Můj dodatek: Je velice udivující a člověku zůstává až rozum stát, že na takovéto lidi se zapomíná. Dnešní doba je naprosto převrácená vzhůru nohama. Pokud se nějaký hlupák schválně znemožní před domácí kamerou a vyvěsí tuto ubohost na sociální síť, stane se rázem neskutečně "slavným". Pokud na sebe někdo navleče oděv zhotovený z masa a zpívá v něm před lidmi, vydělá na tom miliony a je mu tleskáno, je zbožňován a medializován.
Pokud ale někdo ve své skromnosti zachrání tisíce životů druhým, nasadí při tom život vlastní, následně je kvůli tomu týrán a odsouzen, pak pronásledován jinými a během jeho života mu téměř nikdo nepodá ani ruku a neřekně DĚKUJI za to, jaká jste ..
Pak ...


Projekt a stránky o paní Ireně ZDE

- Dokument mi byl zaslán -

-
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama