- Léčivá síla a magie stromů - na co a jak pomáhají > S - V

21. července 2013 v 22:12 | Lena |  - V rytmu Ticha

Smrk
oplývá velkou schopností čistit vzduch. Ja názýván "stromem života", jelikož bdí nad každým zrozením lidské bytosti, je stromem mateřství. Jako matka nás pohladí, uchlácholí, povzbudí a přijme nás s otevřenou náručí. Má ochrannou moc a dodnes je ještě vysazován tam, kde chceme chránit rodinu a dům před nepřízní osudu a nemocemi. Některé národy věří, že v korunách stromů žijí dobří lesní skřítkové a duchové lesa, a proto pod smrky pořádají tajemné magické obřady. Energie smrku je svým způsobem vyjímečná, jelikož je univerzální. Můžete ji užívat vždy, pokud si nepamatujete účinky jiných stromů. Je nápomocna při fyzických, psychických i duševních potížích. Ve formě životní síly nám dá pocit síly a pevnosti.
Smrk je u nás velmi oblíben, jako základ pro ozdobu a uctívání svátků Vánoc, kdy stříbrný je trvanlivější. Pokud chcete, aby stromeček déle vydržel čerstvý, ukotvěte jej do pevné nádobky s vodou, do které jste vložili malé množství modré skalice (seženete v lékárně). Jedna z prvních zpráv o ozdobeném osvětleném stromku v místnosti je sepsána v Brémské kronice z roku 1570. Keltové ozdobenými stromky uctívali boha Slunce a jeho věčný život.

Nejdůležitější léčivou složkou smrku je jeho silice, získává se z nových jarních výhonků a dají se použít do salátů, k výrobě sirupů proti kašli, plicním potížím, suší se do různých čajových směsí, s úspěchem se používá k inhalacím. Upevňuje nervovou soustavu, pomáhá při revmatismu i bolestech zad. Ze smrkových výhonků se také vyrábí pivo.


Šeřík
Původní domovinou tohoto stromku je Asie. Jeho energie je svým způsobem jemně harmonizující, uvolňující, teplá, hladící, láskyplně měkká. Je to strom, jehož vyzařování uvolňuje do prostoru pocit lásky, radosti a naděje. Čerstvé květy šeříku se v dřívějších dobách dávaly do domů, kde byla rozházená a disharmonizující energie, aby ji upravila a vytahovala nepříznivé vlivy. Člověku může napomoci rozvinout jeho jasnovidnost, tvořivost, věštecké schopnosti. Vůně jeho květů je silná a omamná. Při déletrvající inhalaci může slabším lidem přivodit nevolnost, nebo bolesti hlavy. Tento strom má tendenci stmelovat lidi, zmírňovat následky hádek.

V lidovém léčitelství se květ šeříku používá při bolestech hlavy a krku.. Čerstvě rozdrcené květy se formou obkladů přikládají na místa bolesti. Zde je ovšem také nutná určitá opatrnost, z hlediska alergie, šeřík je velmi silný, zejména svou vůni.

Škumpa
Je stromem vhodným pro individualisty. Energie tohoto stromu pomáhá lidem, kteří se stali obětí šikany, ponižování a obecně týrání jakéhokoli druhu. Má tendence otevřít uzavřené pole takovéto osoby a napomůže při znovuzískání vlastní hodnoty, při ponížení, ztrátě úcty k lidem, osvobozuje od špatných vzpomínek na minulost.
List škumpy byl velmi oblíben mezi některými kmeny indiánů, vyráběli z něj tabák. Z plodů tohoto stromu se připravuje nápoj, který je nazýván "Andělský". Škumpa má neobvykle zbarvené dřevo a je často s oblibou používáno v řezbářských oborech.

Užívá se především v homeopatii při problémech s klouby, u potíží s nespavostí, k léčení příušnic.

Švestka
Její původ najdeme v zemích Orientu. Její energie je nápomocna k léčení partnerských vztahů, ochraňuje srdce, celkově posiluje. Pokud budete vyhledávat přítomnost švestky, odpočívejte v náruči její sladké energie, bude Vám dobře.
Sazenice švestky do České země údajně poprvé přivezl Karel IV. z francouzského království. Mezi zajímavý druh švestky, patří japonská švestka Umeboshi, latinským názvem Prunus mume - a překvapivě spadá pod druh meruňky.

Má výjimečné a silné léčivé účinky. Známá je zejména ve východních zemích. U nás se dá sehnat v prodejnách zdravé výživy. Čerstvé i sušené švestky obsahují nezanedbatelný podíl železa, antioxidantů a přírodních cukrů. Švestková šťáva je vhodným přírodním prostředkem proti zácpě, prospívá i srdci. Její pití večer před spaním podporuje ranní stolici. Více ZDE

Tis
Jeho minulost je opředena mnoha tajemstvími. Jedna z Irských pověstí vypráví o nenaplněné lásce dvou milenců, kterým rodiny nepřály manželské štěstí a proto násilně ukončili jejich životy. Aby se tito milující se lidé nemohli setkat ani v posmrtném životě, probodli jejich těla nepřející příbuzní kůly z tisového stromu. Tyto kůly však obrostly mladými větvičkami, vyrostly z nich krásné stromy a ve větvích se pevně propletly. Tak v podstatě tito dva milenci zůstali ve věčném objetí na věky. Lidé proto z tohoto stromu mají určitý respekt. Pozor, pokud se jej budete dotýkat, vždy si pečlivě umyjte ruce, obsahuje jedovaté látky.
Energie tisu je velmi vhodná pro osoby, které mají problémy se srdcem, jaterní problémy, revmatické potíže. Tato energie také posiluje imunitu a jako strom je považován za dřevinu regenerace. Pokud totiž hlavní kmen zestárne, obraší se mladými výhonky. Proto byl také často vysazován na místech posledního odpočinku - hřbitovech a tradovalo se, že jejich kořeny sahají až k ústům nebožtíků a napájejí je životem.

Z hlediska léčení se z jedovatého alkaloidu, který tis obsahuje vyrábí látka, jež se používá při chemoterapeutické léčbě zhoubných nádorů prsů, plic a nádorů gynekologických.

Topol
Tento silný a majestátný strom je velmi odolný. Pokud budete vyhledávat jeho blízkost, dodá Vám něco ze své ohromné síly a budete se cítit silnější, odolnější, méně "průstřelní".. Tento strom podporuje skromnost, spolehlivost, mnohostrannost, otevřenost a jeho energie je vhodná především u strachu a úzkosti, vzniknuvších zejména z neznámých příčin. Rozvíjí schopnost při navazování kontaktů a dodává rozhodnost při komunikaci. U dětí je vhodná, pokud mají strach ze strašidel :) .

Účinky topolu jsou příznivé při únavě, u horeček, revmatismu, problémech s prostatou, močovými cestami, je účinný, jako desinfekce, u alergií, borelióze, dně, jaterních obtížích, hepatitidě, mononukleóze, žloutence, plísních, ekzému, herpetických virů, toxoplasmóze.

Třešeň
Energeticky na člověka působí z hlediska probuzení a harmonizaci sexuálních energií. V ženách rozvíjí a povzbuzuje ženský princip, pokud v době jejího kvetení a to jak muži, tak ženy vyhledají její přítomnost, má účinky na povzbuzení sexuální činnosti, potence. Ne nadarmo se na jaře traduje, že se máme políbit pod třešní. U žen má také tendenci zjemňovat povahu. Napomáhá odstraňovat blokády v sexuální oblasti, které mají svůj původ v mysli. Třešeň snižuje únavu, mobilizuje odvahu.

Třešně, z hlediska kosmetického obsahují kolagen, který je velmi příznivý pro pevnou strukturu naší pokožky. Díky jódu jsou vhodné u problémů se štítnou žlázou, u bolestí páteře. Obsahují vitamin B, C, E, karoten, železo, draslík, hořčík, fosfor, zinek, třísloviny, napomáhají při léčbě paradentózy, jsou účinné proti zácpě, snižují krevní tlak. Jsou ideálním ovocem proti zánětům, parodontóze a artritidě. Oproti tomu višně jsou zase zdrojem minerálních látek a mají vliv při snižování horečky, posilují kapiláry, jsou vhodné proti zánětům. Třešně i višně jsou také zdrojem vápníku a draslíku. Taková zajímavost - konzumace třešní i višní je prospěšná z hlediska tendence vázání škodlivin na sebe, jež se poté vyloučí z těla. Neutralizují tukové substance, které se pak nedostanou do krve, čímž se mohou podílet při podpoře hubnutí.

Vrba
Má velmi dobrou, pokornou duši, ja takovou tichou, naslouchající matkou, mnoho lidí se k ní chodí vypovídat ze svých problémů a starostí a tvrdí, že mají pocit, jakoby jim s láskou a pochopením naslouchala. Navodí Vás klidem a mírem, pokud jste roztěkaní, nebo smutní. U některých jedinců může navozovat stav smutku. Její energie je vhodná při problémach s orgány náležících vodní energii, tedy ledvin, močového měchýře, žaludku. Vrba Vám vyjeví i to netušené a nepřiznané, co v sobě máte. Její energie ve Vás bude rozvíjet schopnost nazírání do budoucnosti a ochraňovat Vás před zlými vlivy. Probudí ve Vás nostalgii, moudrost i inspiraci.
Vrba je jeden ze sedmi posvátných stromů mystického Irska. Pokud chcete, aby se vám splnilo tajné přání, jděte k vrbě a svěřte se jí. Poté poděkujte, bude mít radost.

V léčení je u vrby znám především účinek její kůry, která obsahuje Salicin. Jedná se glykosid, který tvoří základ pro výrobu aspirinu. Vnitřně působí proti bolestem a horečce, zároveň dokáže hubit některé druhy mikroorganismů. Tlumí bolesti tkání a kloubů. Je rovněž vhodná při nachlazení, horečkách, u bolestí hlavy. Protizánětlivý a antiseptický účinek se uplatňuje při hnisavých a špatně hojících se ranách, u různých kožních infekcí, kožních plísní.
Pokud se v přírodě poraníte, jako první pomoc a desinfekci použijte rozmačkané vrbové listy. Z kosmetického hlediska je odvar z kůry vhodný při akné, kdy jím potíráme pleť, je účinný i při tvorbě lupů.


Léčivá síla stromů počínající písmeny A - J ZDE, J - O ZDE
Pro zábavu a uvolnění > horoskop podle stromů a keltských Druidů ZDE


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama