- Léčivá síla a magie stromů - na co a jak pomáhají > A - J

2. července 2013 v 20:25 | Lena |  - Zdraví z přírody
Tento článek Vám otevře obzory ze strany inspirační, kdy představí účinky některých druhů stromů na člověka, ukáže, který je nám prospěšný, či naopak a čeho bychom se u některých měli vyvarovat. Již nesčetněkrát bylo psáno o takzvaném objímání stromů, které nám tím dávají sílu, léčí, nebo mají moc z nás vytáhnout energie, které v sobě máme uloženy a nejsou pro nás prospěšné. Já osobně si ze stromů energii neberu, nepřipadá mi příslušné táhnout z živé bytosti její sílu. Strom sice pokládám za určitý vodič a "rezonátor", který svými, do prostoru rozepjatými větvemi sbírá energii z okolí a Vesmíru a skrze své tělo ji stahuje dolů, kde je uzemněna, ale nepatřím mezi příznivce tohoto způsobu braní energie. Raději si ji vezmu z prostoru, nebo cvičením ..

Nicméně, pokud jdu do lesa, je velmi příjemné, posadit se u stromu, nebo se o něj opřít a všemi smysly vnímat jeho vůni a celkově si užívat krásnou, harmonickou atmosféru přírody. A pokud strom obejmu, pak to dělám stejným způsobem, jako když objímám někoho, koho mám moc ráda. Tím se člověk v podstatě určitým způsobem otevře a předá tak stromu něco ze sebe. Strom na Vás může reagovat obdobně a něco Vám zase vrátí. Tímto úkonem v podstatě dochází k výměně energie, ne však k cílenému braní. Lena.

Každý druh stromu má poněkud odlišný charakter a některé by Vám při určitých problémech nemusely pomoci, ale mohly by i uškodit. Samozřejmě záleží na psychické odolnosti a vnitřní síle člověka. Hodně se traduje, že například tis má vlastnost, kde místo dávání energie, ji spíše přijímá od ostatních živých bytostí. Vrba svým způsobem rozjasňuje mysl, napomáhá k tomu, abychom si uvědomili své problémy a pochopili sami sebe, ale zároveň nás může přivádět k pesimismu. Proto by její pomoc měli přijímat jen lidé bez vnitřního strachu, či obav, jedinci, kteří právě prožívají depresivní období by se tomuto krásnému stromu měli vyhnout. Ostatně, ne nadarmo se některým druhům vrby již mnoho let říká "smuteční".


Akát
je původem ze severní Ameriky a ve své domovině tvoří zhruba 4% celkového stromového porostu. K nám do Evropy byl přivezen v počátcích 17. století. Charakter jeho dřeva je tvrdý, těžký, nesnadno se štípe a dobře hoří i v případě, že není vysušené.
Přítomnost tohoto stromu by měli vyhledávat lidé, kteří ve svém životě mají přemíru stresu, přinese jim úlevu. Není zrovna rozumné ponechat návštěvu u akátu na poslední chvíli, až když jsme doslova na pokraji svých sil. Vždy je lepší přijít častěji a užívat si jeho přízně po menších dávkách. Akát nás naplňuje optimismem, energií a dobrou náladou, dodává sílu a posiluje víru v sebe. Ochraňuje psychickou odolnost a dobré přátelské vztahy.

Pro léčivé účinky se sbírá zejména jeho květ, ale i čerstvá kůra z mladých jarních větviček, která je však využívána výhradně v homeopatii. Květ akátu má využití jako spasmolytikum, emetikum a purgativum. Bez lékařského dohledu se nedoporučuje jeho užívání ve větších dávkách. Používá se u křečí v žaludku a hladkého svalstva střev. Velmi chutný a léčivý je také med z akátových květů.

Černý bez
Keltové věřili, že ve dnech, kdy lidé začali být špatní a zlí, se víly lesa před nimi a jejich zlobou ukryly právě do bezu. Tomuto stromu se proto také přisuzují určité božské schopnosti. Patřil mezi posvátné stromy Druidů a byl zasvěcen letnímu slunovratu. Bezové hůlky se používaly k vyhánění špatných duchů. Pokud u sebe nosíte bezinky, chrání Vás před špatnými silami a nepříznivými energiemi. Bez kvete na svátek Jana Křtitele. Také se hojně traduje, že do bezového dřeva neuhodí blesk, chrání před špatnými silami, podporuje štěstí v manželství a bohatou úrodu, proto se tyto stromy vysazovaly v blízkosti domů.
Bez má rád přítomnost lidských bytostí. Má velmi silné energetické pole. Dodává energičnost, chuť do života, optimismus, životní sílu, má omlazovací účinky pro duši i tělo. Symbolizuje život, lásku, ale i zánik. Lidé, kterým se nedaří naučit se vnímat energie mají v přítomnosti tohoto stromu vyšší šance energii zachytit.
Jedná se o mnohostrannou léčivou rostlinu. Bobulky černého bezu posilují imunitní systém, mají močopudné účinky, příznivě působí na játra > podporuje látkovou výměnu, odvar z jeho větviček působí hojivě na jizvy, koupel celkově posiluje, zlepšuje stav sleziny.

Borovice
byla uctívána již v dobách minulých a kultovním stromem byla především v Číně a v Japonsku. Tam byla považována za strom, který posilňuje jak živé bytosti, tak i duše zemřelých. I v Evropě byla borovice brána, jako symbol síly, zdraví, dlouhověkosti a plodnosti. Keltové ji považovali za "matku moudrosti" a strom zdraví.
Hojivých účinků borovicové pryskyřice využíval už Hippokratés. Léčivé jsou také pupeny. Odvar z čerstvých, nebo sušených pupenů se používá při chronických bronchitidách, neurózách a při revmatismu.
Pobyt v přítomnosti borovice, zvláště pak v borovicovém hájku, napomáhá k vyostření intelektu, posiluje paměť a navrací emocionální rovnováhu. Také zklidňuje zlost, stres a dokonce je prospěšný i při hubnutí. Borovice mají také antiseptické účinky, léčí a chrání před infekcemi a v jejich blízkosti se můžeme snadněji zbavit rýmy, nebo nachlazení.

Bříza
je strom vhodný pro melancholiky, zahání chmury a způsobuje dobrou náladu. Již samotný pohled na štíhlé bílé kmeny břízy a její jemné větve působí na nás uklidňujícím dojmem. Bříza byla kdysi považována za magický strom, především při překonávání nemocí. Pokud někdo trpěl třesavkou, zašel do březového hájku, kde postupně zatřásl třemi břízkami, a pak vyslovil magickou formuli: "Zatřes se mnou, jako já s tebou, a pak přestaň!" Potíže pak ustaly, neboť strom převzal lidskou chorobu na sebe.
Spánek pod břízou se doporučuje lidem, kteří se cítí vyčerpáni nemocí, nebo těžkou prací. Z mladých březových pupenů (jsou však chráněny!) si můžeme připravit salát, z čerstvých mladých listů zase čaj. Extrakty z břízy jsou elixírem pro zdraví a krásu. Čaj z mladého listí působí protizánětlivě a močopudně a napomáhá rozpouštění močových kamenů. Užívá se při revmatických potížích a při poruchách funkce slinivky břišní. Zevně působí na pročištění a regeneraci pokožky a také vyhlazuje vrásky.
Když obejmeme kmen břízy, přinese nám to klid a celkové posílení. Napomůže také při rozvíjení intuice a vnímavosti.

Buk
je znám jako strom plodnosti, staří Řekové přiváděli k bukům "jalová" zvířata a také neplodné ženy. Slované věřili, že tam, kde rostou buky nemohou nikomu ublížit žádné čáry a kouzla. Také plody - bukvice (sbírané na podzim) byly praženy a jedly se pro očistu organismu. Ovšem jen v malých dávkách, jinak působily stejně, jako hodně silný alkohol. Z bukvic se získává také jedlý olej, který se, lisovaný za studena, vyrovná oleji olivovému. Čerstvé bukové listí se žvýká při vyrážce v ústech. Odvar z listí buku je také účinný na svědivou vyrážku. Pobyt u zdravého buku uleví od stresu, bolestí hlavy a prospívá při léčbě normalizace krevního tlaku. Bukový les nám poskytuje pocit bezpečí a nepříjemné problémy pak dokážeme vnímat s nadhledem. Buk posiluje v člověku schopnost tolerance k ostatním. Máte-li problémy ve svém okolí, ve všem chcete mít jen svoji pravdu, obejměte buk, který Vám pomůže najít společný jazyk s ostatními a dovede Vás ke kompromisu.

Dub
byl považován za posvátný strom, ze zvuku šumění jeho listí uměli kněží starověkého Řecka "číst" božská sdělení. Také Keltové a Slované uctívali duby, dávali jim obětní dary a když potřebovali důležité rady, usínali v jejich stínu s vírou, že větve dubu jim přinesou prorocký sen. Rovněž mnozí svatí z počátků křesťanství trávili svůj život v prostoru starých vykotlaných dubů. Například sv. Bernard tvrdil, že za veškerou svoji energii i moudrost vděčí dubu, v jehož dutině často pobýval.
Dubová kůra (sbírá se z mladých tenkých větví v dubnu) je důležitým léčebným prostředkem, obsahujícím hodně tříslovin a hořčin. Svým protizánětlivým účinkem (také zastavuje krvácení a průjem) se využívá při špatném trávení, nebo zevně při hemeroidech, kožních zánětech, špatně se hojících ranách, nebo proti potivosti nohou.
Dub nám svojí energií dodává zdraví a sílu, podporuje myšlenkové procesy a především rozhodování. Pobyt pod ním se proto doporučuje těm, kteří mají nějaké neřešitelné problémy, neboť dub jim dodá sílu a napoví to nejlepší řešení.

Habr
Tento strom, jehož dřevo patří k nejtvrdším v Evropském kontinentu Vám může hodně pomoci. Jestliže máte svůj život příliš organizovaný, bere Vám to určitou svobodu. Habr Vám napomůže, aby jste se více uvolnili a mohli tak lépe dýchat. Jeho energie je unikátní v tom, že napomáhá k vytváření smyslu pro velkorysost, čest a umění odpouštět. Pokud se u Vás objevují tendence ke sklonům odejít z tohoto světa, vzít si život, vyhledávejte přítomnost habru, jeho silně harmonizující energie Vám napomůže vyrovnat tento nezdravý postoj a podnítí ve Vás úctu k životu. Tento strom pomáhá při duševním vyčerpání. U člověka probouzí důvěru v sebe, ve své schopnosti a energii. Napomáhá k rozvoji chápání souvislostí života, jeho energie Vám dodá sílu zvládat životní překážky a lidem, jež nejsou tolerantní tuto "vlastnost" uvolňuje a činí je tak více tolerantními ke svému okolí.

Jabloň
je jedním ze stromů, jež patří k posvátným stromům Keltů. Je uznávána jako symbol lásky, plodnosti a života. Patří k symbolům propojení člověka s přírodou, mezi životem a smrtí, mezi fyzickým a duchovním světem. Má nevšední sílu, kterou ráda předává ostatním. Jablko také patří k symbolům královské moci. Silně z ní vyzažuje ženský princip a je proto velmi vhodná v podpoře citu a jemnosti v ženě. Podporuje plodnost, dlouhověkost, posiluje nervovou soustavu a srdce. Rozvíjí dlouhotrvající vnitřní mládí a blaženost. Napomáhá při pocitech nečistoty a hanby. Stimuluje harmonii a vnitřní očištění. Jabloň má unikátní schopnost pomáhat trpícím. Pokud má někdo obavy ze smrti, tomu jabloň vrátí životní odvahu. Ten kdo se cítí z nějakého důvodu utlačován, neumí se bránit, nebo se stal obětí ponižování, či nějakého druhu šikany, nechť poprosí o sílu energie jabloň, která mu pomůže trápení způsobené těmito problémy zharmonizovat.
Jablka obsahují mnoho vitamínu C a řadu antioxidantů, které chrání naše buňky. Při jejich pravidelné konzumaci se snižuje riziko vzniku Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Pektin, který obsahují má příznivý účinek pro naše střeva. Dále blahodárně působí při snížení krevního tlaku a hladiny cholesterolu, krevních tuků, posilují imunitní systém, srdce, krevní oběh, stabilizují hladinu cukru v krvi, čistí střeva a posilují dásně.

Jalovec
Dámy, pokud také patříte mezi ty "šťastné", které o velikonocích sem tam obdrží pořádný šlehanec jalovcem, pak víte, že to není žádný med :) . Každopádně, jalovec za to nemůže a neměly bychom jej pro to zavrhovat. Tento stromeček vyzařuje zvláštní, tajemnou energii. Působí proti zlým snům, duchům a posiluje nervovou soustavu. Pokud máte pocit duchovního ohrožení, vyhledejte jeho přítomnost. Energeticky působí na orgány, které souvisí s vyměšovacím ústrojím. Traduje se, že přitahuje lásku, tedy, kdo je sám, má vyhledávat jeho přítomnost.
V minulosti byl jalovec vždy považován za strom s magickými účinky. Někteří lidé jeho větvičky nosí v kapse, aby je ochránil před nemocemi.
Jeho léčivé vlastnosti znal i Hippokratés a Hildegarda. Obvykle se droga používá při infekcích močových cest a měchýře, plynatosti, křečích a svalových, či kloubových revmatických bolestech. Účinek proti virům oparu také není zanedbatelný, má schopnost snižovat hladinu krevního cukru a v minulosti se jeho výtažky používaly jako antikoncepce.

Kaštan
neboli Jírovec nás uklidňuje, zmírňuje napětí a tak pomáhá především ve chvílích, kdy prožíváme z něčeho velké obavy a strach. Tento strom léčí nemocnou duši a pomáhá najít ztracené sebevědomí a jistotu. Léčivá je kůra jírovce, kdy se vývar používá při léčbě hemeroidů, nebo křečových žil. Výluh (lihový) z květů, nebo plodů kaštanů je známý jako mazání při revmatických potížích, neboť podporuje lepší prokrvení nemocného místa. Často postačí prosté nošení plodu kaštanu v kapse, abychom se zbavili příležitostných revmatických bolestí. Doporučuje se také uložení kaštanových plodů do postele pod matraci, to abychom spali klidným spánkem, zbavili se revmatických potíží a byli chráněni před nečistými silami. Pobyt při kmenu jírovce nám pomůže zbavit se neklidu a strachu.Lena - Na závěr tohoto článku mám ještě malý dodatek: Větší seskupení stromů a les obecně má tendenci čistit vzduch od různých bakterií, či virů. Není to tak, že by byl les zcela prostý těchto nežádoucích organismů, nicméně, jejich výskyt je mnohem menší, než v hojně osídlených oblastech, tedy zejména ve městech, kde příliš stromů nenajdeme. Tam proto dochází k nezdravému přemnožení těchto organismů a jsme také častěji nemocní. Pobyt v náruči lesa velmi prospívá. Navíc, tamní vzduch, zejména v jehličnatém také obsahuje různé éterické silice a pobyt v tomto prostředí dělá dobře lidem s dýchacími obtížemi, astmatikům, nebo alergikům. Také se Vám hezky provlhčí pokožka a vlasy.


Léčivá síla stromů počínající písmeny J - O ZDE, S - V ZDE
Pro zábavu a uvolnění > horoskop podle stromů a keltských Druidů ZDE

-
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama