- Konopí, konopný olej a semínko - o jeho účinnosti + návod na konopné mléko

30. července 2013 v 22:41 | Lena |  - Zdraví z přírody

Konopné semínko je velice výživné, obsahuje velké množství lehce stravitelných globulinových proteinů, mezi něž lze jmenovat kupříkladu edestin. Tento rostlinný protein má velmi podobné vlastnosti, jako proteiny lidské, tudíž je nejen dobře vstřebatelný, ale svou přítomností v těle se podílí při procesech tvorby krevního barviva hemoglobinu, enzymů, různých hormonů, které jsou důležité pro dobrou funkci obranyschopnosti organismu. Semínko (a samozřejmě i jeho olej) obsahují také slušný podíl aminokyselin, díky kterým se řadí mezi důležité potraviny.

> Mezi tyto kyseliny patří např. arginin, cystein, histidin, lysin, methionin, serin, threonin. Z hlediska prospěšnosti lze jmenovat jejich nepostradatelnost při budování a regeneraci tkání, odbourávání amoniaku z těla, antioxidační vlastnosti, syntéze proteinu keratinu (nachází se ve vlasech, nehtech, kůži), metabolismu energie, pomáhají v boji proti herpetickým virům (zejména lysin), harmonizují funkci jater, štítné žlázy.

Konopné semeno a jeho olej se také podílí na snižování cukru v krvi a je účinné při procesu regulace cholesterolu v krvi.

V konopném oleji je velice vyvážený poměr Omega 3 a Omega 6 mastných kyselin, je proto také vhodný jako prevence proti onkologickým onemocněním, díky regenerační schopnosti pro tkáně je v oblibě i mezi sportovci. Lidé si jej chválí na srdíčko - arytmie.

Druh konopí, které se dočkalo legalizace obsahuje množtví delta 9-tetrahydrocannabinolu pod 2%, tudíž není brán, jako omamná látka.


Konopný olej musí být lisován za studena, aby byla zachována jeho kvalita se všemi účinnými látkami. Je možno jej míchat s ovocnými i zeleninovými šťávami, přidávat do salátů, krémů. Denní dávka je uváděna 1 - 5 lžic. To si musí každý vyzkoušet sám, obecně platí - zlatá střední cesta, nadužívání olejů naopak může způsobovat suchou kůži, jelikož olej se může "pod ní" usazovat a nepropustí výživné látky.

Konzumace semínka a nanášení oleje na kůži zvyšuje průtok krve skrze kapiláry, podporuje a zlepšuje proces látkové výměny. Velice dobře čístí kůži, což ocení zejména lidé s problémy ekzémů, aknózní pleti, jizvy na kůži se velice dobře hojí! Esenciální kyseliny příznivě ovlivňují činnost a vývoj mozku. Olej je i velmi vhodnou alternativou, jako náhrada rybího tuku.

Kde všude ještě konopí pomáhá - astma, zlepšuje funkci mozku při Alzheimerově nemoci, bércové vředy, různé infekce, popáleniny, bradavice, mateřská znaménka, migréna, stavy úzkosti, obezita, leukémie, AIDS, Crohnova choroba, zelený zákal, epilepsie, závislost na alkoholu, psychické problémy.

Astma - nejprve je nutno vyzkoušet, která odrůda kterému pacientovi vyhovuje, jelikož některé odrůdy fungují nepříznivě - místo zlepšení stavu dojde k jeho okamžitému zhoršení.

Experimenty zkoumající anti-astmatický účinek THC, nebo konopí na akutní astma byly prováděny zajména v 70. letech. Vzhledem k tomu, že inhalace konopných produktů může dráždit sliznice, ústní podání, nebo jiné alternativní způsoby užití by byly vhodnější.

AIDS - pro zmírnění příznaků rozvinutého HIV je s úspěchem používám extrakt z konopí, díky jeho antiseptickým a antibakteriálním účinkům a částečném suplování selhávajícího imunitního systému.

Crohnova choroba - léčba konopím pomáhá způsobem, že lehce sníží imunitní reakci organizmu, čímž zklidní a vyhojí zánětlivé procesy, podpoří chuť k jídlu, zlepší náladu a celkově uklidní celkový fyzický i psychický stav pacienta.

U mnoha bolestivých syndromů zánětlivých procesů nejen Crohnovy nemoci, ale i dalších autoimunitních onemocnění (např. ulcerózní kolitida, artritida), konopné produkty mohou působit nejen jako analgetika, ale také mají prokázaný protizánětlivý účinek. U pacientů, kteří používají steroidní i nesteroidní protizánětlivé léky jsou po užívání konopí hlášeny zlepšení stavu a poté k následnému vysazení steroidů. Jsou popisovány i případy, kdy došlo k úplnému vyléčení Crohnovy choroby.

Epilepsie - některým pacientům konopí pomáhá značně zlepšit jejich stav, některé zcela vyléčilo, jiným se naopak jejich stav zhoršil. Podle některých studií z 20. století může konopí pomoi zvládat jinak neovladatelné záchvaty. Užívání konopí může občas vyvolat křeče.

Herpetické viry - mikrobiolog Gerald Lancs z University of South Florida objevil roku 1990, že marihuana ničí virus Herpes.

Infekce - vliv výtažku z konopí na bércové vředy je známý a vyzkoušený. Konopí má antibiotické, a tudíž protizánětlivé účinky. Účinné látky konopí se v těle chovají jako bílé krvinky a likvidují nezvané hosty. Dlouhodobé užívání může vést ovšem k oslabení vlastního imunitního systému.

Imunita - THC ovlivňuje receptory uložené v slezině, čímž lehce potlačuje imunitní reakce organismu. Zato v bílých krvinkách se nacházejí kanabinoidní receptory a samotné kanabinoidy působí podobně jako bílé krvinky.

Kožní problémy, bradavice, mateřská znaméka - konzumací konopného výtažku lze také vyléčit vředy v těle. Nezdravé vředy, bradavice a mateřská znaménka lze odstranit tak, že se namažou výtažkem a překryjí náplastí, nebo obvazem. Výtažek jde po nezdravých a mutujících buňkách a většině případů je odstraňuje zcela bezbolestně.

Leukémie - leukémie stejně jako jiné druhy rakoviny podléhají konopnému výtažku celkem rychle a s vysokou úspěšností.

Lupénka - pacienti léčící se na lupénku často hlásí zlepšení nemoci při užívání výtažku z konopí, nebo při použití konopné tinktury přímo na postižená místa. Někdy dokonce lupénka zmizí a nevrací se.

Migréna - některým pacientům výtažek z konopí, či inhalace dokázala úspěšně pomoci. U některých pacientů došlo k jejímu úplnému odstranění.

Obezita, hubnutí - u lidí s nadváhou výtažek podle všeho snižuje chuť k jídlu. Výtažek ovšem dokáže v mnoha případech stimulovat chuť k jídlu u lidí, kteří potřebují naopak přibrat. Konopný výtažek dokáže snížit tělesnou hmotnost bez cvičení.
Je ovšem třeba najít vhodnou odrůdu konopí. Důležité je především dávkování - při dávkách THC 5-10 mg / den dochází ke zvýšení chuti k jídlu, což je pro léčbu obezity nevhodné. Dávkování vyšší než 20 mg / den způsobuje naopak snížení chuti k jídlu. Avšak ne každý snáší takové dávky bez problémů - je třeba dávku postupně zvyšovat, aby si na ní tělo zvyklo.

Popáleniny - účinky výtažku z konopí na popáleniny jsou veskrze pozitivní. Omezuje bolest v místě popálení a svými antibakteriálními účinky napomáhá procesu hojení. Důležitá je rychlost aplikace, nejlépe do několika minut.

Psychické problémy - plepšení nálady při depresi byl pozorován v několika klinických studiích s THC. Další studie skončily ve prospěch kanabinoidů u jiných psychiatrických symptomů a onemocnění, jako jsou poruchy spánku, úzkostné poruchy, bipolární poruchy a dysthymia. Různí autoři vyjádřili různé názory týkající se psychiatrických syndromů a konopí. Zatímco někteří zdůrazňují problémy způsobené konopím, jiní podporují jeho terapeutické možnosti. Je možné, že konopné produkty mohou být buď prospěšné, nebo škodlivé, v závislosti na konkrétním případě. Ošetřující lékař a pacient by měli být otevřeni kritickému zkoumání tématu a upřímným přístupem k oběma možnostem.

Stavy úzkosti - některé odrůdy konopí dokáží zmírnit projevy těchto nemocí, jiné zase zhoršit. Je třeba vyzkoušet.

Vnitřní orgány - mnoho lidí, kteří užívají výtažek, hlásí zlepšení funkce mnoha životně důležitých orgánů. Výtažek podle zkušeností dokáže obnovovat funkce mnoha orgánů v těle. Byly hlášeny případy výrazného zlepšení funkce ledvin, jater, slinivky atd. Dalším příznivým účinkem jsou pokroky ve zlepšení funkce mozku u pacientů s Alzheimerovou chorobou.

Zelený zákal - mnoho odrůd konopí dokáže dramaticky zredukovat nitrooční tlak. Většinou tedy lze poměrně snadno dostat pod kontrolu zelený zákal i jeho projevy. U lidí po léčbě konopným výtažkem lze pozorovat podstatné zlepšení zraku.
Inhalace marihuany nebo i.v. či p.o. podání THC v dávkách od 10 do 20 mg sníží nitrooční tlak v průměru o 25 a 30%, v některých případech až o 50%. Účinek trvá poměrně krátce, jen 4 a 6 hodin. Podstata účinku je neznámá.

Závislosti - podle historických a moderních studií je konopí dobrým podpůrným lékem při zakončení léčby závislosti na benzodiazepinech, opiátech a alkoholu. V této souvislosti konopí blahodárrě působí na snížení fyzických abstinenčních příznaků a také stresu souvisejícím s odstavením drogy.

Ostatní - Izraelští vědci zaznamenali slibné výsledky léčení pomocí exaktně dávkovaného THC při léčbě cukrovky, mozkového edému, rakoviny, a osteoporózy. Výborných výsledků také dosáhli při léčení akutní reakce štěpu kostní dřeně proti hostiteli.

Výzkum provedený v roce 2004 v Pacific Medical Center zjistil, že marihuanová terapie může prodloužit život pacientů s amyotrofní laterální sklerózou (ALS) o více než tři roky, přičemž doposud dostupné léky to dokáží jen průměrně o dva měsíce.

-

Od známého jsem dostala recept na konopné mléko:

Velmi vhodná forma, jak do organismu dostat živiny obsažené v konopném semínku je občasné pití Konopného mléka.

Postup přípravy:
Sáček semínka alespoň na 24 hodin namočíme. Pokud máte rádi klíčky, které jsou mimochodem velmi výživné, nechte je k vyklíčení zrát až 3 dny. V tomto případě je ovšem lepší vložit nádobku se semeny do ledničky, aby se voda nekazila. Vodu je nutno zhruba 2 krát denně měnit za čerstvou.
Poté vše slijeme, semena ještě propláchneme, tím je trochu "oživíme". V mixéru je s malým množstvím vody pečlivě rozdrtíme, poté přes jemné sítko procedíme, můžeme si pomáhat tak, že lžící budeme pasírovat skrze síto, půjde to lépe.
Tímto je základ mléka hotov. >

Pro lepší chuť i výživu je možno přidat rozmixovaný banán, jahody, med, vanilku, nebo jej kombinovat s různými druhy zeleniny, doposud nebyly podány žádné zprávy, že by nebylo možno míchat konopné mléko i s jiným ovocem, či zeleninou. Záleží na Vaši chuti.

Dobrou chuť- Dokumenty jsem obdržela a jsou
informačního a inspiračního charakteru -

Zdroje k dokumentům:
http://old.legalizace.cz/quzoprint.php?clanekid=496
http://www.blisty.cz/art/50190.html
http://www.konopijelek.cz/index.php?stranka=knizka3&kapitola=dalsi-nemoci
Dokument National Geographic Explorer - Marijuana Nation

-
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Diana Diana | 9. dubna 2014 v 19:55 | Reagovat

Já mám dobré zkušenosti s konopnou kosmetikou a to na kožní problémy. Nemám ale vlastní mast, to bych si netroufla. Sehnala jsem ji na ..... teď už jsou ale k dispozici i v lékárnách a různé značky. D.

Oznámení admin: Reklama na dodavatele kosmetiky byla vynechána.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama