- Povodně a záplavy - skutečné důvody, proč vznikají

24. června 2013 v 22:26 | Lena |  - V rytmu Ticha

Úvodem tohoto zdařilého a pravdivého článku, který sepsal pracovník vodohospodářského Výzkumného ústavu si k problematice povodní dovolím říci svůj názor. Pokud se ohlédnu zpět, do svého dětství, velmi dobře si pamatuji, že v souvislosti s prvními jarními dny jsme vždy s oblibou a dětskou zvědavostí pozorovali práci bagrů, které čistily koryta řek od bahenních nánosů a různého nepořádku, které přinesla zima, aby tak za tímto obdobím udělaly konečnou tečku, řeky byly v pořádku, čisté a byly tak připraveny nastupujícímu teplému období dešťů, slunce a koupání. Tato činnost byla velmi prospěšná, neboť nánosy, které se usadily na jejich dně automaticky zvýšily hladinu vody a při silných deštích a tání sněhu hrozilo vylití koryt. Jejich pročištěním však tomuto problému bylo v nemalé míře zabráněno. A v této souvislosti si člověk položí otázku: "Proč se tohle nedělá dnes??"

Další velkou chybou podle mého názoru je "krocení" řek ve smyslu stáčení jejich toku do nějakých nesmyslných, rovných betonových "silnic". Řeka ve svém přirozeném směru vždy teče klikatým, hadovitým stylem. Jen takto získává zdravý životní náboj, čistí se a je živá. Tyto betony plní u vody stejnou funkci, jakoby jste chytili dravou rybu a vhodili ji do malé skleničky s vodou. Jistě, bude sice žít, ale již to nebude dravá ryba, ale polomrtvá troska, bez jiskry a svobodné volby, potácející se mezi žívotem a smrtí. Není divu, že pokud se objeví silné deště a voda dostane zelenou, hledá si své původní řečiště a přirozené teritorium. S betony to sice v určitém smyslu bylo myšleno "dobře", ale do budoucna v této náležitosti zřejmě dojde k určitým změnám.
A stavění domů těsně u řek? Tak větší nesmysl snad ani nemohl být vykonán. Dá se přeci očekávat, že řeka se čas od času rozvodní a v této následnosti se bude vylévat mimo svůj obvyklý prostor. Tak čemu se každý rok lidé tak diví??

Jak tato problematika dopadne? Jednoduše. Je Věk Vodnáře vážení a Voda, jakožto jeden z hlavních přírodních živlů dostává zelenou. Přirozeně se hlásí o svá práva, která jí byla lidmi odejmuta. Ukáže svou sílu v plné míře a lidé se budou muset přizpůsobit, uznat svou chybu, ustoupit a naučit se žít v souladu s přírodou a jejími Zákony. Chtěli poroučet větru, dešti, tak tady to mají.

A nyní Vás odkáži na pěkný článek, který mi byl zaslán a v němž jsou velmi hezky, srozumitelně a s logickým úsudkem člověka, který dané problematice rozumí, popsány důvody, proč dochází k záplavám. Sepsal jej pracovník vodohospodářského Výzkumného ústavu v Praze, jehož jméno bych velmi ráda uvedla, ovšem, v dokumentu nebylo uvedeno. Pokud Vás tedy toto téma zajímá, rozhodně nebudete litovat.-
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama